Ви дізнаєтесь:
- Які військово-облікові документи та ким подаються при прийнятті на роботу.
- Про підстави для припинення ведення військового обліку.
- Про різницю між особами, що зняті та виключені з в/о.
Військово-облікові документи, що подаються при прийнятті на роботу
Кодекс законів про працю України завжди вимагав і зараз вимагає: при укладенні трудового договору громадянин зобов’язаний подати, крім інших документів, відповідний військово-обліковий документ. Ця вимога була і раніше, і до порядку, і зараз вона є, і дуже багато з цим виникає питань.
Подивимось, які ж військово-облікові документи потрібно вимагати у працівників, які вони повинні подати при прийомі на роботу. Зверніть увагу, є три категорії осіб. Це призовники, для них потрібне посвідчення про приписку до призовної дільниці. Є військовозобов’язані, вони подають або військовий квиток, або тимчасове посвідчення військовозобов’язаного. І резервісти подають військовий квиток. Ніяких інших документів не передбачається, це п. 20 Порядку №1487, це як раз Порядок ведення ось цього військового обліку. При прийомі на роботу ви вимагаєте один з цих документів.
Питання, основні, які виникають зараз у нас.
Від кого вимагати ці документи? Моя особиста думка, практично від усіх осіб, які не досягли 60 років. Тобто це всі особи, які є або можуть бути військовозобов’язаними.
У нас запитують, ось ми тут підібрали на слайді найчастіші, найактуальніші питання.
Що з сумісниками? Відразу скажу, ні закон зараз, ні Порядок №1487 не розмежовує ведення військового обліку щодо сумісників і працівників, які працюють за основним місцем роботи. Немає цього в Порядку. Тому на мою думку, обов’язково вести військовий облік щодо сумісників. Тут буде виникати наступне питання, воно логічне і його підіймали вже дуже багато працівників, керівників, осіб, які ведуть військовий облік, дзвонили до Терцентрів, запитували й ось на підставі ось цих всіх запитів, ми можемо зробити наступний висновок. Дивіться, закон не містить якогось розмежування між сумісниками й основними працівниками. Але багато Терцентрів кажуть, що нам непотрібно задвоювати інформацію, нам непотрібно отримувати дані й від основного місця роботи, і від роботи, де працює особа за сумісництвом. Тому вони пропонують це роботи тільки за основним місцем роботи. Але ще раз кажу, це особиста думка певного тер центру (військкомату, як ви його називаєте, щоб зрозуміло було). Але закон не робить такого розмежування. Тому у вас є два варіанти. Або вести військовий облік і щодо сумісників, або звернутися офіційно, з листом до свого Тер центру за місцем знаходження вашого підприємства, звернутися, зробити запит, якщо їм достатній облік щодо тільки основних працівників, то будь ласка, ви можете це робити. Але якщо у вас немає такої письмової офіційної відповіді Терцентру, я не раджу ігнорувати військово-облікові документи й облік сумісників.
Є також категорії працівників як особи з інвалідністю, особи, які мають понад троє дітей, особи, які доглядають за хворим членом сім’ї. Тобто це ті особи, подивіться, інваліди, троє дітей, за членом сім’ї доглядають хворим, це всі категорії, які відповідно до Закону про мобілізаційну підготовку та мобілізацію мають право на відстрочку або там є ст. 23 Закону про мобілізацію. Стаття 23, це не підлягають призову на військову службу під час мобілізації й цілий ряд категорій працівників, яких тут дуже багато у ст. 23 Закону. Але те, що вони зараз не підлягають мобілізації, це не означає, що вони не є військовозобов’язаними, зверніть увагу на це. Ви ведете облік осіб, які є військовозобов’язаними працівниками – резервістами. Тому й особа з інвалідністю до тих пір поки військово-лікарська комісія військкомату не визнає її такою, яку потрібно виключити з військового обліку. І особа, яка має трьох і більше дітей неповнолітніх, і інші категорії, які наведені у ст. 23, вони не підлягають мобілізації, але це не означає, що вони на цьому етапі не є військовозобов’язаними. Тобто ви ведете облік цих працівників, ви вносите їх до списків, ви берете при прийомі на роботу їх військово-облікові документи, ви проводите звірку і т.д. А далі, якщо ТЦК, військкомат якщо прийме рішення, буде робити звірку, виключить цих осіб і зробить висновок, що ці особи там, оскільки вони не підлягають, що вони можуть не іти, можуть бути не мобілізованими, то звісно це вже рішення Тер центру, але це не ваше рішення. Вони є військовозобов’язаними для вас і ви ведете облік стосовно цих осіб, дуже важливо, звертаю на це увагу. Особи, які досягли 60 років, ось по цих особах вже можна не брати військово-облікові документи й можна не вести облік.
Підстави для припинення ведення військового обліку щодо деяких категорій працівників
Особи з інвалідністю, якщо лікарська комісія визнає їх, дійсно вони є інвалідами, у них є всі документи, їх виключають з військового обліку. У вас у військово-обліковому документі, тобто у військовому квитку, буде така помітка, що ви виключений. Ось це для вас є достатня підстава не вести військовий облік, не вносити до списків. Поки у вас немає такої відмітки у військовому квитку, ви ведете військовий облік. Тобто ви орієнтуєтеся на військово-облікові документи, а не на статус працівника, не на його якийсь сімейний стан, його хвороби, його інші якісь лікарські там довідки. Ви орієнтуєтесь на військово-обліковий документ, він для вас є тією підставою, на якій ви ведете військовий облік.
Іноземні громадяни. Звісно ми не ведемо, якщо у вас працюють такі громадяни, військовий облік. Тому що це стосується лише громадян України.
Особи, які виконують роботу за цивільно-правовим договором, це не ваші працівники, це не прийняті вами на роботу, вони не знаходяться в штаті вашої організації, то звісно ми не ведемо військовий облік по таких особах. Це особи, які просто виконують роботи, надають послуги, продають товари вам за певним договором, отримують за це кошти якісь там, не заробітну плату. Тому стосовно цих осіб, ми також не ведемо військовий облік.
Військовий облік осіб, які були заброньовані на попередній роботі
Щодо осіб, які були заброньовані на попередній роботі. Ви прийняли на роботу працівника, який заброньований на попередній роботі, чи потрібно вести облік? Звісно потрібно, оскільки звільнені з тієї роботи, де він був заброньований, є підставою для анулювання. Фактично працівник, який звільнився з роботи, він перестає бути заброньованим, це підстава для анулювання. Тому ви його приймаєте відповідно військово облікового документу, ведете списки, ведете облік цього працівника як військовозобов’язаного.
Важливий момент, також практичний момент. Звертаю вашу увагу, є зняття з обліку, а є виключення з обліку. Ці поняття плутаються трошки. Дивіться. Зняттю з обліку підлягають особи, які відбувають в іншу місцевість або, наприклад, змінили громадянство. Ось ці особи, поки в них у військово обліковому документі є просто «знятий з обліку», для вас це не підстава не вести облік щодо цієї особи. Знятий з обліку, це він тимчасово. Він повинен зібратися і піти в інший Тер центр, встати на облік в іншій територіальній одиниці, наприклад. І відповідно ви будете вести облік. Для вас єдиною можливістю не вести облік, це відмітка у військово-обліковому документі, військовому квитку, що особа виключена за військового обліку. Тобто це особи, які визнані військово-лікарською комісією непридатними до військової служби, особи, які досягли граничного віку перебування у запасі, особи, які припинили громадянство, вони виключаються з військового обліку. Тобто це дуже важливо, якщо у вас у військовому квитку «зняти», то відправляєте цього працівника вставати на облік в інший Тер центр. З одного знявся, в інший повинен встати, але ж ніяк не припиняється його статус військовозобов’язаного.
Маєте професійні питання за темами відео?
Отримайте вичерпні відповіді та роз’яснення експертів Кадрової Платформи №1 у сервісі «Консультації».