Ви дізнаєтесь:
- У якому випадку відсутність на роботі вважається прогулом.
- Які причини відсутності на роботі є поважними.
- Про дії роботодавця, якщо працівник не з'являється на роботі.
Визначення поняття «прогул»
Прогул – це відсутність працівника на роботі більше 3 годин безперервно або сумарно протягом робочого часу без поважних причин. Також суди наголошують ще на тому, що прогул – це залишення роботи без поважних причин та без відповідного попередження роботодавця в установленому порядку. Адже не лише відсутність важлива, важливо чи повідомляв працівник належним чином роботодавця, що його не буде з поважних причин на роботі. Також коли розглядаються справи у суді де працівник поновлюється на посаді, якого звільнили за прогул, головним є це відсутність поважної причини його неявки на роботі. І дуже часто суди посилаються на Конвенцію МОП «Про припинення трудових відносин з ініціативи роботодавця» від 22.06.1982 №158, де вказують, що тягар доведення лежить саме на роботодавці. Тобто і для того, щоб потім не програти суд, дотримуватися правильної процедури, роботодавець повинен зробити кожні кроки для звільнення за прогул правильними. Давайте сьогодні розглянемо.
Поважні причини відсутності на роботі
Отже, спершу, що таке взагалі поважна причина і чи може бути війна поважною причиною прогулу? Ні, сама по собі війна це не поважна причина і працівник не може посилатися лише на війну, на воєнний стан для того, щоб не з’являтися на роботу. Останнім часом дуже багато випадків, коли працівники виїхали за кордон, виїхали в інші області, внутрішньо переміщені особи, але вони просто вважають це фактом, що він може не виходити на роботу і не повідомляти про це роботодавця. Ні, треба поважана причина чому у зв’язку із війною працівник не може вийти на роботу. Тому війна – це обставина за якою можуть виникнути поважні причини відсутності працівника на роботі. Немає переліку поважних причин прогулу. Є різна судова практика, є роз’яснення, але чіткого переліку немає. Тому для вас я підготувала такий перелік, який на мою думку може бути поважною причиною прогулу працівника.
Активні бойові дії на території де працює або де проживає працівник може бути і я далі розповім, що не всі території України можуть належати до територій де ведуться активні бойові дії.
Мобілізація працівника, перебування його в полоні, перебування у добровольчій територіальній обороні. Це теж може бути поважною причиною прогулу. На що треба звернути увагу роботодавцю? Загроза життю та здоров’ю працівнику та його сім’ї. Якщо дивитися судову практику, це найпоширеніша причина, яку працівники зазначають у своїх заявах чому вони з’являються на роботі. Так, це може бути поважною причиною, коли дійсно є загроза. Але я повторюсь, наприклад, вже понад рік триває війна, працівник проживає та працює в Києві, але він не хоче виходити на роботу з посиланням на те, що є загроза життю. Інші працюють, працівник теж може працювати, для цього є обладнані бомбосховища, роботодавець вживає заходів щодо безпечних і належних умов праці, тому не завжди ця причина може бути поважною. Але дійсно є судова практика, де суди ставали на бік працівника і казали про те, що була загроза життю, наприклад, Донецька область, Херсонська область, коли евакуювалися, виїжджали й не могли працювати під обстрілами.
Виконання громадського обов’язку, наприклад, надання першої допомоги, порятунок при пожежі. Знаємо, коли були обстріли багато хто з українців першими допомагали й надавали першу медичну допомогу, і звісно вони не встигали на роботу або не приїжджали. І це може бути поважною причиною в наших обставинах. Не вихід працівника у зв’язку із переведенням.
Дуже часто зараз роботодавці переїжджають територіально, наприклад, там в інші області й переводять працівників. І коли таке переведення, працівник вважає, що воно не законне, він може не виходити на нову роботу. Наприклад у нього була робота в Києві, а його переводять до Львова і він не виходить. І ось це буде теж поважна причина, якщо суд доведе, що переведення було незаконним, без дотримання прав працівника і тому він не вийшов правомірно на роботу. з
Ну і звісно повітряна тривога, для нас це буде обов’язково поважною причиною. В мене вже були кейси, коли працівник дійсно не встиг вчасно вийти з дому, не доїхав на роботу, запізнився там на 4 години й роботодавець вже встиг скласти акт про відсутність. І працівник написав пояснення, взяв з додатку, що була дійсно тривога в м. Києві й у нього була поважна причина. Тому це може бути дійсно поважною причиною.
Робота на територіях, де ведуться активні бойові дії
Дії роботодавця, якщо працівник не з'являється на роботі
Маєте професійні питання за темами відео?
Отримайте вичерпні відповіді та роз’яснення експертів Кадрової Платформи №1 у сервісі «Консультації».