Відеоблоги

Трудові відносини з неповнолітнім: як прийняти на літній сезон

Ви дізнаєтесь:

  • Яких обмежень слід дотримуватися, приймаючи на роботу неповнолітніх.
  • Як оформити трудові відносини з неповнолітніми та які гарантії для них передбачені.
  • Чи впливає обмеження тривалості робочого часу на оплату праці неповнолітнього.
Оберіть відео для перегляду

5(9)

Оцініть відео:

Трудові відносини з неповнолітнім: як прийняти на літній сезон

00:07:45

Яна Ярошенко

5(9)

Оцініть відео:


Підстави для виконання трудових обов’язків неповнолітніми

Сьогодні поговоримо про працевлаштування неповнолітніх. Зазвичай це асоціюється з купою проблем, а все через те, що неповнолітні, як правило, приходять на, так би мовити, роботу під час виробничої практики. Погоджуємося, питання виробничої практики на законодавчому рівні не повністю врегульовані, тому тут і виникають проблеми. Але молоді люди можуть працевлаштуватися як звичайні працівники. Особливо це популярно літом і ось в цьому випадку нічого складного немає, слід просто знати певні нюанси трудових відносин.

Перший нюанс, це віковий ценз. Увага, приймати на роботу осіб молодших за 14 років суворо заборонено. Для підготовки молоді до продуктивної праці допускається прийняття на роботу осіб по досягнення ними 14-річного віку, але тут мають бути виконані одночасно такі умови. Перше, особа має бути здобувачем освіти закладів загальної середньої, професійної, професійно-технічної, фахової передвищої чи вищої освіти. Форма здобуття освіти різниці немає. Друге, працівника можна забезпечити тільки легкою роботою, що не завдає шкоди здоров'ю. Третє, робота має надаватися у вільний від навчання час. І четверте, обов'язково письмова згода одного з батьків або особи, що його замінює. Аналогічно, тільки за наявності письмової згоди одного із батьків або особи, що його замінює, можна приймати на роботу осіб, які досягли 15 років. А от осіб від 16 до 18 років можна приймати на роботу вже без письмової згоди старших.


Обмеження щодо виду, часу та тривалості виконання роботи


Другий нюанс, заборонний. Кодекс законів про працю встановлює низку заборон щодо працевлаштування неповнолітніх. Зокрема, особи молодше 18 років не можуть працювати на важких роботах і на роботах зі шкідливими або небезпечними умовами праці, а також на підземних роботах. Неповнолітнім заборонено працювати вночі, наднормово та у вихідні.

Третій нюанс, більше офіціозу. Як правило з неповнолітніми укладають строковий трудовий договір, при цьому обов'язково у письмовій формі. Зауважте, що в період дії воєнного стану, сторонам дозволено домовлятися щодо форми трудового договору. Однак, на наш погляд, з неповнолітніми трудовий договір і під час дії воєнного стану має бути укладений у письмовій формі. До речі, оформлення трудових відносин з неповнолітніми відбувається за стандартною схемою: працівник пише заяву, керівник видає наказ, виконує обов'язки передбачені ст. 29 КЗпП і подає повідомлення про прийняття працівника на роботу до податкової. Обов'язково слід вести спеціальний облік працівників, які не досягли 18 років із зазначенням дати їх народження. Для цього у довільній формі ведеться журнал обліку працівників, які не досягли 18 років. Враховуйте, що усі особи молодше 18 років приймаються на роботу лише після попереднього медичного огляду і в надалі, до досягнення 21 року, щороку підлягають обов'язковому медогляду.


Тривалість робочого часу та оплата праці неповнолітніх

Четвертий нюанс, працеоплатний. Враховуйте, що неповнолітнім працівникам встановлюється скорочена тривалість робочого часу. Це означає, що у порівнянні з повнолітніми працівниками на аналогічній посаді або роботі, вони працюють менше, але отримують повний оклад. Причому тривалість робочого часу учнів, які працюють протягом навчального року у вільний від навчання час не може перевищувати половини максимальної тривалості робочого часу, встановленої для осіб відповідного віку. І це теж буде вважатися нормальною тривалістю робочого часу з відповідною повною оплатою за відпрацьовану норму. Отже, у період канікул працівники віком від 16 до 18 років можуть працювати 36 годин на тиждень, а під час навчального року у вільний від навчання час – 18 годин на тиждень. Особи віком від 15 до 16 років, а також учні віком від 14 до 15 років, які працюють в період канікул, можуть працювати 24 години на тиждень, а протягом навчального року у вільний від навчання час – 12 годин на тиждень. Увага, неповнолітнім не можна збільшувати тижневу норму робочого часу у період дії воєнного стану, навіть якщо вони працюють на об'єктах критичної інфраструктури.


Гарантії неповнолітнім працівникам

П'ятий нюанс, розширення гарантій. Неповнолітні у трудових правовідносинах прирівнюються у правах до повнолітніх. Це зокрема означає, що вони мають право на передбачені законодавством відпустки, а у разі хвороби на лікарняні. Водночас неповнолітні працівники мають і додаткові гарантії, їм не встановлюється випробування при прийнятті на роботу. І хоча Закон №2136 дозволяє встановлювати випробування під час дії воєнного стану для будь-якої категорії працівників, щодо неповнолітніх ми не радимо це робити. Щорічна відпустка повної тривалості може бути надана у перший рік роботи, до відпрацювання шести місяців у цього роботодавця, і при цьому обов'язково надаватися у зручний для працівника час. Також надаються додаткові оплачувані відпустки для складання іспитів.

Отже, приймати на роботу неповнолітніх можна і треба, але законодавство жорсткіше регулює такі трудові відносини. При цьому за грубе порушення законодавства про працю щодо неповнолітнього передбачена кримінальна відповідальність.

Підсумки. Осіб молодше 14 років не працевлаштовуємо, а осіб до 16 років приймаємо тільки за наявності письмової згоди одного з батьків чи особи, що їх замінює. Трудовий договір, навіть строковий, доцільно укладати у письмовій формі, навіть під час дії воєнного стану. Оформлення стандартне: працівник пише заяву, керівник видає наказ, виконує обов'язки передбачені ст. 29 КЗпП і подає повідомлення до податкової. Неповнолітнім встановлюють скорочену норму робочого часу, за яку вони отримують повний оклад. Неповнолітні не можуть працювати понаднормово, в нічний час чи у вихідні. При прийнятті, навіть під час дії воєнного стану, доцільно не встановлювати їм випробування. Обов'язково контролюємо проходження медогляду. Відпустка повної тривалості у першій рік роботи може бути надана у зручний для них час.