Віковий ценз
Приймати на роботу осіб, молодших за 14 років, – суворо заборонено!
Для підготовки молоді до продуктивної праці допускається прийняття на роботу осіб по досягненні ними 14-річного віку. Але тут мають бути виконані одночасно такі умови:
-
Особа має бути здобувачем освіти закладів загальної середньої, професійної, професійно-технічної, фахової передвищої чи вищої освіти. Форма здобуття освіти різниці немає.
-
Працівника можна забезпечити тільки легкою роботою, що не завдає шкоди здоров'ю.
-
Робота має надаватися у вільний від навчання час.
-
Обов’язкова письмова згода одного з батьків або особи, що його замінює.
Аналогічно тільки за наявності письмової згоди одного із батьків або особи, що його замінює, можуть прийматись на роботу особи, які досягли 15 років.
А от осіб від 16 до 18 років можна приймати на роботу вже без письмової згоди «старших».
Заборонено
Особи, молодші за 18 років, не можуть працювати на важких роботах і на роботах зі шкідливими або небезпечними умовами праці, а також на підземних роботах.
Неповнолітнім заборонено працювати:
-
вночі,
-
надурочно,
-
у вихідні.
Оформлення трудових відносин
Як правило, з неповнолітніми укладають строковий трудовий договір. При цьому обов’язково у письмовій формі.
Увага! У період дії воєнного стану сторонам дозволено домовлятися щодо форми трудового договору. Однак, на наш погляд, з неповнолітніми трудовий договір і під час дії воєнного стану має бути укладений у письмовій формі.
Оформлення стандартне: працівник пише заяву, керівник видає наказ, виконує обов’язки, передбачені ст. 29 КЗпП, і подає Повідомлення про прийняття працівника на роботу до податкової.
Обов’язково слід вести спеціальний облік працівників, які не досягли 18 років, із зазначенням дати їх народження. Для цього у довільній формі ведеться Журнал обліку працівників, які не досягли 18 років.
Усі особи, молодші за 18 років, приймаються на роботу лише після попереднього медичного огляду і надалі, до досягнення 21 року, щороку підлягають обов'язковому медогляду.
Норма робочого часу
Неповнолітнім працівникам встановлюється скорочена тривалість робочого часу.
У період канікул працівники віком від 16 до 18 років можуть працювати 36 годин на тиждень, а під час навчального року у вільний від навчання час – 18 годин на тиждень.
Особи віком від 15 до 16 років, а також учні віком від 14 до 15 років, які працюють в період канікул, можуть працювати 24 години на тиждень; а протягом навчального року у вільний від навчання час – 12 годин на тиждень.
Трудові гарантії: базові та додаткові
Неповнолітні у трудових правовідносинах прирівнюються у правах до повнолітніх. Вони мають право на передбачені законодавством відпустки, а в разі хвороби – на лікарняні.
Водночас неповнолітні працівники мають і додаткові гарантії:
-
Їм не встановлюється випробування при прийнятті на роботу.
Увага! У період дії воєнного стану дозволено встановлювати випробування для будь-якої категорії працівників, одна щодо неповнолітніх ми не радимо це робити.
-
Щорічна відпустка повної тривалості може бути надана у перший рік роботи до відпрацювання 6 місяців у цього роботодавця і при цьому обов’язково надаватися у зручний для працівника час.
-
Також надаються додаткові оплачувані відпустки для складання іспитів.
Відповідальність
За грубе порушення законодавства про працю щодо неповнолітнього передбачена кримінальна відповідальність.