Ви дізнаєтесь:
- Які види перевірок можуть проводитись під час воєнного стану.
- Про підстави для проведення перевірок та оформлення їх результатів.
- Про позицію судів щодо питань порядку проведення перевірки та недопуск інспектора.
Законодавчі норми щодо відновлення проведення перевірок під час воєнного стану
Сьогодні будемо говорити про перевірки Держпраці: реалії та перспективи. Всі ви напевно чули про те, що Держпраці було оголошено про проведення позапланових заходів з перевірки. Тому, станом на сьогодні, ця тема є актуальною та гарячою. Розберемося з питанням, яким чином регулюється питання проведення перевірок Держпраці в умовах воєнного стану.
На сьогодні, це регулюється Законом України №2352 від 1 липня 2022 року «Про оптимізацію трудових відносин». Положення цього Закону набрали чинності 19 липня 2022 року. Цим законом було відновлено порядок проведення перевірок з питань додержання законодавства про працю у період дії воєнного стану. На час дії воєнного стану дозволено проводити лише позапланові перевірки, перелік яких і підстави проведення яких визначені ст. 16 Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану». Перевірки Держпраці раніше проводилися на підставі постанови КМУ від 21.08.2019 року №823. Разом з тим, на підставі рішень суду, суду першої інстанції, це Окружний адміністративний суд міста Києва та Шостий апеляційний адміністративний суд, у справі №640/17424/19 було прийнято постанову, відповідно до якої Постанову Кабінету Міністрів було визнано протиправною та нечинною. Тому на сьогодні всі перевірки здійснюються виключно на підставі ст. 16 Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» і на підставі Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності». Тож поговоримо з вами про можливі позапланові перевірки, з яких підстав вони проводяться та що може слугувати надалі для проведення перевірки.
Підстави для проведення перевірок
У період воєнного стану Держпраці може проводити перевірку у наступних випадках. Перше, за заявою працівника або профспілки, але звертаю вашу увагу, що виключно у частині дотримання законодавства щодо прийняття відповідного наказу чи розпорядження, яким було призупинено трудові відносини. Друге, за зверненням фізичної особи про порушення її трудових прав, що спричинило відповідні наслідки, зокрема щодо заподіяння їй шкоди здоров'ю, життю чи безпеці Держави. За дорученням прем'єр-міністра України, якщо були виявлені відповідні порушення, які є суттєвими. І на це звертає увагу сам Кабінет Міністрів України. Внаслідок аварії на підприємстві або смерті потерпіло, або іншого нещасного випадку чи професійного захворювання. За зверненням Київської міської військової адміністрації або обласної військової адміністрації, це новела воєнного законодавства. У зв’язку з невиконанням суб'єктом господарювання приписів про усунення порушень вимог законодавства, які були прийняті й офіційно оформлені після 1 травня 2022 року.
Перелік документів, які є підставою для проведення позапланової перевірки
Розберімося із переліком документів, які є підставою для перевірки. На сьогодні, відповідно до Закону №877, для проведення позапланової перевірки обов'язковими є наступні документи. В першу чергу це наявність наказу, рішення, розпорядження відповідно органу Держпраці про проведення перевірки. Цей документ є обов'язковим і має бути в першу чергу перевірений будь-яким роботодавцем, якщо до вас прийшли з перевіркою. Друге, на що потрібно звертати увагу, це наявність підстави, яка вказана у цьому документі для проведення перевірки. Перелік підстав озвучили раніше. Друге, це наявність відповідного посвідчення, (направлення) на проведення перевірки, яке оформлене на підставі наказу, який був виданий і був підставою для проведення перевірки. Вся ця інформація обов'язково має бути вказана у відповідних документах і якщо вами виявлено невідповідність інформації в офіційних документах і в підставах проведення перевірки, це може бути підставою для недопуску працівників Держпраці для проведення відповідної перевірки.
Як же оформлюються результати проведення перевірки? Результати проведення перевірки, на сьогодні, оформляються відповідно до Закону №877. Зокрема складається відповідний акт, форма акту, зверніть вашу увагу, затверджена наказом Мінекономрозвитку від 27.10.2020 року №2161. Але якщо роботодавець не погоджується з актом, він підписує акт із зауваженням. Звертаю вашу увагу, це потрібно робити в будь-якому випадку. У разі потреби Держпраці, протягом 5 робочих днів із дня завершення перевірки, складає припис щодо усунення порушень. Це здійснюється в тому випадку, якщо були виявлені відповідні порушення. Припис своєю чергою є обов'язковим для виконання, ця вимога підлягає виконанню посадовою особою відповідного суб'єкта господарювання щодо усунення тих порушень, які чітко визначені у приписі.
Судова практика щодо питань порядку проведення перевірок
Поговорімо про судову практику, яким же чином на сьогодні регулюються питання, пов'язані з перевіркою Держпраці, і розберемо з вами найактуальніші питання, з якими може зіштовхнутися будь-який роботодавець. В першу чергу розберімося з питаннями саме проведення перевірки й підстав її проведення. На сьогодні судова практика є сталою і дає чітку відповідь на те, що може слугувати підставою для проведення перевірки і як перевірка має бути проведена. Так верховний суд зазначає, що якщо в ході перевірки перевіряються інші факти, ніж ті, що зумовили проведення перевірки, тобто те, про що ми з вами говорили, що вказаного у наказі й в направленні на проведення перевірки, і що саме перевіряється по факту. Для прикладу, в наказі зазначено порядок проведення перевірки за доручення прем'єр-міністра і мають перевіряти, наприклад, наявність фактично укладених чи прихованих трудових відносин. А своєю чергою Держпраці завітало на перевірку і перевіряє зовсім інші підстави, наприклад, незаконне звільнення, порушення прав інших працівників, про яких не йде мова у відповідних документах в направленнях на перевірку. Своєю чергою Верховний суд звертає увагу на те, що якщо в результатах перевірки або документи, на підставі яких проводиться перевірка, містяться невідповідності, то це є прямою підставою для оскарження відповідного акту, ну і є підставою для завершення проведення перевірки. Зокрема суд звертає увагу, в постановах від 20.09.2021 року у справі №2040/5544/18, від 17.03.2021 року у справі №500/2878/18.
Судова практика щодо підстав для недопуску інспектора до перевірки
Поговорімо про практику Верховного Суду у випадках недопуску інспектора. Це найактуальніше питання будь-якого суб'єкта господарювання, будь-якого директора, про те чи має право він не допустити. Відповідь на це питання також міститься в судовій практиці. Як ми вже говорили, перед початком будь-якої перевірки мають бути пред'явлені обов'язкові документи, які суб'єкт господарювання має право перевіряти. Отож, у випадку, якщо Держпраці не було пред'явлено документів, належних (достатніх) для проведення перевірки, це може слугувати самостійною підставою для відмови у її проведенні. Разом з тим, в окремих випадках, додатково інспектор має надати погодження від центрального апарату Держпраці, якщо перевірка проводиться, наприклад, за заявою фізичної особи щодо порушення роботодавцем її трудових прав. Необхідність цього документу є обов'язковим і у разі його відсутності суб'єкт господарювання може відмовити інспектору у допуску до проведення перевірки. Дана практика підтверджена Верховним судом неоднократно, можете звернути увагу на слайд, інформація про номери справ і дати прийняття відповідних постанов для вашого відома.
Підсумки. В першу чергу слід пам'ятати, що Держпраці все ж таки наразі має право у воєнний час проводити позапланові перевірки. Друге, звертайте увагу на підстави щодо яких прийшли перевіряючи й підстави на яких Держпраці перевіряє вас або іншого суб'єкта господарювання. Третє, не забувайте перевіряти документи, на підставі яких проводиться перевірка. Чи є вони в наявності в повному обсязі, чи пред'явили вам працівники Держпраці службове посвідчення і чи відповідає інформація щодо підстав проведення перевірки з тією інформацією, яка вказана в документах на перевірку. Також пам'ятайте про те, що за результатами перевірки ви маєте право подати свої заперечення до акту. Якщо ваші заперечення є ширшим, то ви маєте право письмово подати до Держпраці розгорнуті письмові пояснення чи письмові зі значення. Зауважу також, що якщо ви отримали припис і виконали його, то ви будете звільнені від відповідальності й тому будь-яких негативних наслідків для вас не настане. І наостанок хочу сказати про те, що не забувайте, якщо ви не погоджуєтеся з якимось протиправними діями Держпраці або не погоджуєтеся зі складеним актом, чи приписом, ви у будь-якому разі маєте право оскаржити відповідні документи до суду. Відповідну судову практику ми вам надали.
Маєте професійні питання за темами відео?
Отримайте вичерпні відповіді та роз’яснення експертів Кадрової Платформи №1 у сервісі «Консультації».