Відеоблоги

Відстрочка від мобілізації: хто втратив право з 30.06.2023

Ви дізнаєтесь:

  • Хто має право на відстрочку від мобілізації.
  • Яка ступінь спорідненості осіб, що потребують утримання, дає право на відстрочку.
  • Про обмеження права на відстрочку за наявності родичів, що потребують утримання.
Оберіть відео для перегляду

4.9(14)

Оцініть відео:

Відстрочка від мобілізації: хто втратив право з 30.06.2023

00:07:50

Тетяна Донець

4.9(14)

Оцініть відео:


Категорії військовозобов’язаних, які мають право на відстрочку від мобілізації

Віднедавна на нашій платформі ми почали розповідати не лише про трудові відносини та питання ведення військового обліку, а й дослухаючись до ваших побажань розкрили тему вручення повісток. Сьогодні ж спробуємо розглянути останні зміни до законодавства щодо відстрочки від мобілізації. Давайте відразу домовимося, що я не буду розмірковувати на тему незаконності існування ТЦК та СП, адже допоки його визнають усі гілки влади, включаючи судову, в цьому немає жодного сенсу, принаймні в рамках цієї теми.

Отже, як вам, мабуть, відомо, ст. 23 Закону «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» містить вичерпний перелік військовозобов'язаних, які можуть отримати відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації. Це працівники, які заброньовані за підприємствами. Це особи, визнані в установленому порядку особами з інвалідністю, жінки (чоловіки) на утриманні яких перебувають троє і більше дітей віком до 18 років, жінки та чоловіки, які самостійно виховують дитину (дітей) віком до 18 років тощо. Не будемо перераховувати усі підстави для відстрочки, їх можна легко знайти в Законі.


Право на відстрочку за наявності родичів, які знаходяться на утриманні військовозобов’язаного


А ми розглянемо таку підставу, щодо якої зараз виникає дуже багато питань. Говоритиму далі на прикладі чоловіків, але все те саме відноситься і до військовозобов'язаних жінок. Мабуть, серед вас є знайомі, друзі, які були впевнені, що мають право на відстрочку від мобілізації й не мали побоювань щодо можливого отримання повістки, оскільки мають дружину з-поміж осіб з інвалідністю або батьків чи навіть тестя або тещу з-поміж осіб з інвалідністю першою чи другої групи. Таке право до 30.06 цього року дійсно мали чоловіки, у яких дружина – особа з інвалідністю, а також сини та зятя осіб з інвалідністю першої й другої групи.


Що ж змінилося після наведеної дати?
Законом №3161, який набрав чинності 30.06 2023 року, встановлено, що право на відстрочку є у військовозобов'язаних, які мають дружину (чоловіка) з-поміж осіб з інвалідністю та/або одного зі своїх батьків чи батьків дружини (чоловіка) з-поміж осіб з інвалідністю першою чи другої групи, за умови, що такі особи з інвалідністю не мають інших працездатних осіб, зобов'язаних відповідно до закону їх утримувати. Раніше цієї умови не було в законі.

Хто ж відповідно до закону повинен утримувати осіб з інвалідністю? Розглянемо на прикладі.

Припустимо, батько, пенсіонер з інвалідністю другої групи, має двох синів і доньку. Відповідно до ст. 202 Сімейного кодексу України повнолітні дочка, син зобов'язані утримувати батьків, які є непрацездатними й потребують матеріальної допомоги. Отже, обоє синів з нашого прикладу можуть бути мобілізовані, адже є ще донька, яка нібито зобов'язана утримувати батька з інвалідністю.


Інший приклад. Батько, пенсіонер з інвалідністю другої групи, має двох синів і дружину непенсійного віку, працездатного. Не дивлячись на те, що діти зобов'язані утримувати непрацездатних батьків, це не збільшить шанси на отримання відстрочки синам, адже працездатна є дружина.

Причому, в обох наших прикладах, при розгляді питання щодо можливості надання відстрочки, ТЦК та СП, я впевнена, не братиме до уваги чи мають роботу донька, чи дружина, чи є у них можливості, щоб утримувати батька чи чоловіка. Якщо вони за своїм статусом є працездатними особами, то буде вважатися, що у батька є такі інші особи, що зобов'язані його утримувати.


Умови, за яких виникає обов'язок по утриманню родичів

Але все не зовсім так. Чи точніше зовсім не так. Проте треба усвідомлювати, що для доведення цього потрібно трохи поборотися. Гарні аргументи можна віднайти якщо розібратися за яких умов виникає обов'язок за утримання і зрозуміти, що донька, дружина не зобов'язані утримувати апріорі. Але в цій частині розібратися без юристів буде дуже важко. Тому спробую зараз простіший і зрозумілий аргумент вам запропонувати.


Як я зазначала, наведені зміни внесли до Закону «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» і зараз норма виглядає так, що право на відстрочку є у військовозобов'язаних, які мають дружину (чоловіка) з-поміж осіб з інвалідністю та/або одного з батьків чи батьків дружини (чоловіка) з-поміж осіб з інвалідністю першою чи другої групи, за умови, що такі особи з інвалідністю не мають інших працездатних осіб зобов'язаних їх утримувати відповідно до закону. Разом з тим, відповідно до пп. «г» п. 2 ч. 4 ст. 26 Закону «Про військовий обов'язок і військову службу» військовослужбовці звільняються з військової служби під час воєнного стану у зв'язку із наявністю дружини (чоловіка) з-поміж осіб з інвалідністю та/або одного зі своїх батьків чи батьків дружини (чоловіка) з-поміж осіб з інвалідністю першою і другої групи. Розумієте що відбулося? В Законі «Про мобілізацію» додали умову, розширили норму, а в Законі №2232 забули. Виходить, що навіть якщо мобілізують, можна одразу подавати рапорт на звільнення з військової служби, якщо є дружина або чоловік особа з інвалідністю або батьки чи батьки дружини (чоловіка) з-поміж осіб з інвалідністю першою чи другої групи. І ніяких додаткових умов для звільнення зі служби Закон «Про військовий обов'язок і військову службу» не містить.


Підсумки
. Можна припустити, що найближчим часом буде хвиля вручення повісток тим, хто досі мав право на відстрочку у зв’язку з наявністю батьків чи другого з подружжя з-поміж осіб з інвалідністю. Але пам'ятайте, що, по-перше, обов'язок з утримання не є безумовним, якщо немає рішення суду, а, по-друге, за наявності таких родичів, відразу виникає право на звільнення з військової служби.