Відеоблоги

Старт декрету – за рішенням працівниці: як діяти роботодавцю

Ви дізнаєтесь:

  • Хто та за якими правилами визначає дату початку декретної відпустки.
  • Як оформити відпустку у зв’язку з вагітністю та пологами.
  • Про нарахування допомоги по вагітності та пологам.
Оберіть відео для перегляду

5(13)

Оцініть відео:

Старт декрету – за рішенням працівниці: як діяти роботодавцю

00:08:16

Людмила Смердова

5(13)

Оцініть відео:


З якої дати починається відпустка у зв'язку з вагітністю та пологами після прийняття нового Закону?


Законодавчі норми та нововведення щодо правил визначення дати початку декретної відпустки

Верховна Рада України прийняла Закон № 3238, який стосується нового підходу у визначенні дати початку відпустки у зв'язку з вагітністю та пологами. На що це впливає? Зверніть увагу, що у Кодексі законів про працю і Законі «Про відпустки» залишаються норми про те, що на підставі медичного висновку, тобто листка непрацездатності по вагітності та пологах, жінкам надається оплачувана відпустка у зв'язку з вагітністю та пологами тривалістю 70 календарних днів до пологів і 56 календарних днів після пологів, починаючи з дня пологів. Тобто тривалість відпустки у зв'язку з вагітністю та пологами, як і раніше, у загальному випадку становить 126 календарних днів.

Однак додається нова норма: за бажанням жінки та у разі відсутності медичних протипоказань, частина відпустки тривалістю 70 календарних днів, передбачена до пологів, може бути перенесена та використана жінкою, частково або повністю, після пологів, починаючи з дня пологів. При цьому загальна тривалість відпустки не може перевищувати сумарно 126 календарних днів.


Практичний кейс щодо варіантів визначення дати початку відпустки

Підкреслюю, що тривалість допологової відпустки не змінюється і, як і раніше, становить 70 календарних днів. Змінюється саме підхід до використання цієї частини. Розкажу, як це працює на практиці.

До внесення останніх змін працівниця мала законне право піти у так звану декретну відпустку на 70 календарних днів до пологів, але вона могла піти у відпустку у зв'язку з вагітністю та пологами пізніше дати, визначеної у листку непрацездатності. Наприклад, якщо жінка перед пологами використовувала тільки 10 календарних днів до пологової декретної відпустки та 56 календарних днів цієї відпустки після пологів, то допомогу по тимчасовій непрацездатності вона отримувала за 66 календарних днів. Тобто працівниця оформлювала відпустку у зв'язку із вагітністю та пологами пізніше, але у такому разі зменшувалася загальна тривалість декретної відпустки, а також зменшувався період, за який працівниці виплачувалася допомога по вагітності та пологах. При цьому у працівниці не було права розподілити 70 календарних днів до пологової відпустки самостійно, щоб у підсумку отримати допомогу по вагітності та пологах за 126 календарних днів.

З набранням чинності останніх змін ситуація змінюється. Працівниця самостійно вирішує, коли їй використати 70 календарних днів декретної відпустки. Це може бути як до пологів, так і після. Наприклад, якщо жінка гарно почувається і бажає працювати, то до пологів вона може скористатися десятьма календарними днями відпустки у зв'язку з вагітністю та пологами, а після пологів уже взяти 60 календарних днів цієї відпустки, плюс їй надаються належні 56 календарних днів післяпологової декретної відпустки. При цьому, знову підкреслюю, що навіть у такому випадку допомогу по тимчасовій непрацездатності працівниця отримає за 126 календарних днів цієї відпустки, незалежно від того, коли вона використає 70 календарних днів.


Тривалість та початок декретної відпустки для жінок, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи та жінок, що народили двох і більше дітей

Окремо відзначу, що якщо жінка народжує двох або більше дітей, чи у разі ускладнення пологів, то згідно із підходом, вона самостійно визначає дату початку до пологової відпустки у 70 календарних днів, до чи після пологів. При цьому загальна тривалість відпустки у зв'язку з вагітністю та пологами не може перевищувати 140 календарних днів. Аналогічний підхід і по жінках, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, вони можуть самостійно визначити дату початку до пологової відпустки у 90 календарних днів, а загальна тривалість відпустки у зв'язку з вагітністю та пологами для них не може перевищувати 180 календарних днів.


Оформлення відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами

Для оформлення відпустки у зв'язку з вагітністю та пологами працівниця обов'язково повинна звернутися до свого роботодавця з заявою, де має вказати конкретну дату початку відпустки у зв'язку з вагітністю та пологами. Проте тут слід враховувати й очікувану дату пологів, визначену саме у листку непрацездатності, адже саме від цієї дати й може стартувати дата декретної до пологової відпустки. На підставі заяви та листка непрацездатності, які засвідчуються у роботодавця, на підприємстві видають наказ про надання відпустки у зв'язку з вагітністю та пологами.


Облікові питання щодо нарахування допомоги по вагітності та пологам

Проте, якщо у кадровому обліку все може зійтися, то у бухгалтерії не зовсім. Справа в тому, що Законом № 3238 внесено зміни до Закону № 1105, але правки більш косметичні та не надають відповіді на бухгалтерські питання з цього приводу. Зокрема, як розрахувати допомогу по вагітності та пологах, якщо жінка так і не скористається відпусткою за вагітністю та пологами у повному обсязі? Що із розрахунковим періодом для оплати допомоги, якщо листок непрацездатності уже готовий до сплати, а працівниця оформить допологову відпустку 70 календарних днів уже після пологів? Сподіваємося, що відповіді на ці запитання ми невдовзі побачимо у підзаконних нормативних документах, адже у Законі № 3238 стандартно прописано, що у двомісячний строк мають бути приведені у відповідність із цим законом нормативно-правові акти.


Підсумки.
Загальна тривалість відпустки у зв'язку з вагітністю та пологами не змінилася і становить 126 календарних днів (70 календарних днів до пологів, 56 після пологів). Проте тепер у працівниці є право самостійно обирати, коли використати 70 днів до пологової відпустки, до пологів чи після. Для оформлення відпустки у зв'язку з вагітністю та пологами мають бути заява, листок непрацездатності та наказ. Ці новації ми розглянули разом.