Відеоблоги

Військовий облік жінок з 1 жовтня: для кого – обов'язковий?

Ви дізнаєтесь:

  • Чи можна прийняти на роботу жінку військової/спорідненої спеціальності без військового квитка.
  • Про умови взяття на ВО жінок, які мають спеціальність, споріднену з ВО спеціальністю.
  • Про зміну умов взяття на ВО жінок з 1 жовтня.
Оберіть відео для перегляду

5(8)

Оцініть відео:

Військовий облік жінок з 1 жовтня: для кого – обов'язковий?

00:08:25

Яна Ярошенко

5(8)

Оцініть відео:


Мабуть, тільки лінивий не написав новину про військовий облік жінок з 1 жовтня 2023 року. Всі такі новини крутяться навколо цієї дати, але конкретики не дуже багато. Я зустрічала різні варіанти цієї події. Хтось роздуває, що на військовий облік з 1 жовтня слід поставити всіх жінок. Хтось каже про обов'язковість тільки для мед- і фармпрацівниць.

Розберімося, щоб не ширити чутки та міфи: що і для кого зміниться з 1 жовтня?

***


Законодавчі підстави для постановки жінок на обов'язковий та добровільний ВО

Звертаємося до першоджерела – до Закону № 2232, в якому сказано: «Жінки, які придатні до проходження військової служби за станом здоров'я та віком і закінчили заклади професійної (професійно-технічної), фахової передвищої або вищої освіти та здобули медичну або фармацевтичну спеціальність, підлягають взяттю на військовий облік військовозобов'язаних». У цій нормі ми бачимо обов'язковість військового обліку для жінок, які здобули медичну або фармацевтичну спеціальність. Більше того, у п. 50 Порядку № 1487 ми побачимо розлогий новий механізм взяття на облік саме жінок таких спеціальностей.

Водночас з'явилася ще одна норма, що військовий облік може бути ще й добровільним: «Жінки, які мають спеціальність та/або професію, споріднену з відповідною військово-обліковою спеціальністю, визначеною в переліку, затвердженому Міністерством оборони України, та придатні до проходження військової служби за станом здоров’я та віком, крім зазначених в абзаці першому цієї частини, беруться на військовий облік військовозобов’язаних за їх бажанням».

Отже, ключові тези:

  • обов'язковий військовий облік – тільки для жінок медичної та фармацевтичної спеціальності;
  • добровільний облік – для тих, хто має спеціальність або професію споріднену з військово-обліковою відповідно до певного переліку (вже анонсую, що мова йде про Перелік № 313).


Ведення ВО щодо жінок, які обов’язково перебувають на ВО та стали на ВО добровільно

Ще раз звернімося до Порядку № 1487: «Взяттю на персонально-первинний та персональний військовий облік на підприємствах, в установах та організаціях (тобто вже стосовно нас як роботодавців) підлягають громадяни України з числа: <...> військовозобов'язаних та резервістів, які не досягли граничного віку перебування у запасі, у тому числі жінок, які мають медичну або фармацевтичну спеціальність, а також за власним бажанням жінок, які мають спеціальність та/або професію, споріднену з відповідною військово-обліковою спеціальністю, перелік яких затверджений Міноборони».

Отже, конкретні настанови для роботодавця:

  • ведемо військовий облік тих, хто обов'язково має стояти на військовому обліку;
  • якщо жінка добровільно стала на військовий облік – слід буде вести військовий облік у загальному порядку.

Якщо жінка не стала на військовий облік добровільно – нічого від неї не вимагаємо. Бачимо в нормах, що такого обов'язку в роботодавця немає.


Прийняття на роботу жінок, які мають медичну та фармацевтичну спеціальність

Зверніть увагу на п. 51 Порядку № 1487, що розвіює міф стосовно обов'язковості військового обліку з 1 жовтня для жінок, які здобули медичну та фармацевтичну спеціальність.

Нас це хвилює, тому що при прийнятті на роботу військовозобов'язаного ми маємо в нього перевірити наявність військового квитка. Відповідно, якщо ми бачимо, що жінка має медичну чи фармацевтичну спеціальність – чи ми її тепер маємо приймати на роботу тільки з військовим квитком? А якщо його немає – то не приймати на роботу?

Відповідь у цій нормі: «Жінки, які здобули освіту за медичною та/або фармацевтичною спеціальністю та не перебували на військовому обліку <...> (і таке могло бути до певного часу і в них немає військово-облікового документа) до затвердження цього Порядку, можуть працевлаштовуватися як невійськовозобов'язані до кінця 2026 року». Отже, жінок, для яких військовий облік є обов'язковим, протягом проміжного етапу (перехідного періоду) можна приймати як невійськовозобов'язаних, тобто не вимагати від них військові квитки при прийнятті.

Водночас керівники мають повідомити ТЦК про таких жінок – це вже обов'язок роботодавця. Ми приймаємо жінку навіть без військового квитка, але повідомляємо про це відповідний ТЦК. 


Взяття на ВО жінок, які мають спеціальність, споріднену з військово-обліковою спеціальністю

Також у п. 51 Порядку № 1487: «Жінки, які мають спеціальність та/або професію, споріднену з відповідною військово-обліковою спеціальністю, визначеною у переліку, затвердженому Міноборони, крім тих, які здобули освіту за медичною або фармацевтичною спеціальністю, та придатні до проходження військової служби за станом здоров’я та віком, беруться на військовий облік військовозобов’язаних за їх бажанням на загальних засадах, визначених цим Порядком».

Це стосується всіх тих жінок, які підпадають під Перелік споріднених спеціальностей, затверджений наказом Міноборони № 313. Їх беремо на військовий облік добровільно.

В пункті 1 Наказу № 313 ви побачите, що затвердили 2 переліки. Беріть до уваги перший перелік, де зазначено: «після одержання яких жінки беруться на військовий облік військовозобов'язаних». Саме на цей перелік ТЦК буде орієнтуватися при добровільній постановці на військовий облік.


Умови взяття на ВО 
з 1 жовтня жінок, які мають спеціальності з Переліку № 313

І ось нарешті ми дісталися до цієї дати – 1 жовтня 2023 року. Зверніть увагу на п. 3 Наказу Міноборони № 35: «Головнокомандувачу Збройних Сил України забезпечити: 1) взяття жінок на військовий облік військовозобов’язаних згідно з Переліком спеціальностей та/або професій, споріднених з відповідними військово-обліковими спеціальностями, після одержання яких жінки беруться на військовий облік військовозобов’язаних, з 01 жовтня 2023 року».

Отже, добровільний облік жінок можливий і стартує з 1 жовтня 2023 року. Жінка може піти й отримати військовий квиток, якщо вона пройде всю процедуру постановки на військовий облік.

Для роботодавців жодних обов'язків ця дата не створює.