Відеоблоги

Бронювання працівників: складнощі та рекомендації з їх подолання

Ви дізнаєтесь:

  • Яких працівників можна забронювати.
  • Як правильно сформувати список бронювання і які документи до нього додати.
  • З якою періодичність та як підтверджувати статус критично важливого підприємства.
Оберіть відео для перегляду

4.9(16)

Оцініть відео:

Бронювання працівників: складнощі та рекомендації з їх подолання

00:09:15

4.9(16)

Оцініть відео:


Законодавчі та нормативні акти, що регламентують правила бронювання

Бронювання працівників: складнощі та рекомендації з їх подолання. Будемо говорити й будемо детально спілкуватися про те, як забронювати сьогодні працівників. Сьогодні в Україні порядок бронювання передбачено постановою Кабінету Міністрів України про деякі питання реалізації положень Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію». Зазначена постанова складається з двох частин, це Порядок №76, який визначає детальний порядок бронювання, а також Порядок та критерії якими визначаються зокрема коли підприємство може мати статус критично важливого.


Хто підлягає бронюванню і для кого сьогодні ця інформація?

Ця інформація для всіх роботодавців та для всіх працівників, які відповідно працюють в органах державної влади, інших державних органах, органах місцевого самоврядування, у разі, коли це необхідно для забезпечення функціонування зазначених органів. Забронювати ми можемо працівників, якщо вони працюють на підприємствах, яким встановлено мобілізаційні завдання чи замовлення. Забронювати ми можемо в тому числі працівників, які здійснюють виробництво товарів, виконання робіт, надання послуг, необхідних для забезпечення потреб Збройних сил України, а також інших військових формувань. І, окрім того, ми можемо забронювати тих працівників, які працюють на підприємствах, в установах, організаціях, які є критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період.


На жаль не підлягають бронюванню:
призовники, у віці досягнення 17 річного і до 27 років; громадяни України, які проходять військову службу і вже є військовослужбовцями; ті, хто має відстрочку від призову по ст. 23 Закону «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію»; громадяни України, які сьогодні офіційно виключені з військового обліку. Зауважте, будь ласка, не зняті з військового обліку, а саме виключені.


Критерії віднесення підприємства до критично важливих


Давайте детально розглянемо одну із процедур, саме коли ми можемо забронювати, якщо підприємство належить до підприємств зі статусом критично важливого. Для визначення критично важливого підприємства й отримання цього статусу, відповідно бронювання, у нас діє порядок та критерій №76, які детально визначають, за яких умов підприємство може отримати цей статус. На сьогодні такими вимогами є відповідність трьом або більше критеріям. Якщо у нас підприємство паливно-енергетичного комплексу, казенні підприємства пробірного контролю та підприємства, які забезпечують надання послуг і виконання робіт з експлуатації та комплексного обслуговування майна органів державної влади, для таких підприємств у нас два критерії. Також два критерії у нас встановлено для ряду інших підприємств, які провадять діяльність у сфері охорони здоров'я, ветеринарної медицини, освіти та науки, фізичної культури й спорту, соціального захисту, житлово-комунального господарства та належать до державної чи комунальної форми власності з обов'язковим включенням до Реєстру неприбуткових установ та організацій або утримується коштом  державного чи місцевого бюджету, або можливо надає населенню безоплатні послуги. Це можливість для двох критеріїв.


Алгоритм процедури бронювання


Яке у нас може бути рішення органу про статус критично важливого підприємства? Це може бути згода або це може бути невідповідність підприємства критеріям. Якщо підприємство отримує добро або згоду на отримання критично важливого підприємства, далі ми слідуємо по алгоритму. Після цього потрібно підготувати детальний порядок все-таки підготовки списку військовозобов'язаних, які пропонуються до бронювання. Одразу зауважу, що сумісники також можуть бути заброньовані, якщо вони не були заброньовані на основному підприємстві. Відповідно і військовий облік сумісників ми також ведемо. Після того, як ми підготували з вами список, ми здійснюємо подання вище зазначених документів до галузевого міністерства, де ми отримували критичність, або до військової (військово-цивільної) адміністрації. А також нам потрібно отримати погодження галузевим міністерством або військовою чи військово-цивільною адміністрацію. Далі ми отримуємо наказ Міністерства економіки про бронювання військовозобов'язаних і працівнику вручається витяг із цього наказу. Після цього ми направлення робимо до територіального центру комплектування та соціальної підтримки із повідомленням про те, що у нас є заброньований працівник і його потрібно поставити на спеціальний військовий облік. Саме з моменту постановки на спеціальний військовий облік працівник не може бути мобілізований, а ваше підприємство може відповідно знати про те, що наступні 6 місяців ви стабільно працюєте з людиною. Обов'язкова умова: якщо у вас є заброньовані працівники, потрібно звітувати щокварталу до 10 числа перед галузевим міністерством або військовою чи військово-цивільною адміністрацією про кількість заброньованих. І на цьому ми поговоримо детально про список.


Формування списків працівників-військовозобов’язаних з метою бронювання


Як у нас формуються списки, якщо ми хочемо забронювати працівника зі стовідсотковою гарантією, що у нас буде бронювання? Списки у нас можуть бути у двох формах, це може бути паперова та/або електронна форма. Більшість органів сьогодні приймають обидві форми. І обов'язкова мова: разом зі списком потрібно подавати детальне обґрунтування та довідку про кількість військовозобов'язаних.

Як нам обрахувати кількість військовозобов'язаних, яких можна забронювати? Це 50% персоналу. При цьому не враховуються вже мобілізовані, але беруться до уваги жінки, для яких є обов'язковим постановка на військовий облік. І нагадаю, що з 1 жовтня 2023 року сюди належать всі жінки, які мають медичну або фармацевтичну освіту. До списків бронювання включаються також керівники, навіть якщо у них дефіцитна військово-облікова спеціальність.


Для того, щоб ми з вами забронювали певного працівника
, такий працівник має надати оригінал своїх документів. В такому випадку це військовий квиток або тимчасове посвідчення. Військові квитки, які ми долучаємо до списку, вони відповідно у нас мають бути зафіксовані у бланку розписки.


Типові помилки під час бронювання. Це відсутній у списку за формою. Це відсутність оригіналів документів. Це відсутність інформації про відповідність облікових даних військовозобов'язаних, зазначених у списку, їх військово-обліковим документам.


Також важливо для підприємств, які мають статус критично важливого підприємства, пам'ятати про одну важливу умову: не рідше ніж один раз на рік потрібно підтверджувати статус критично важливого підприємства для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення. Для цього підприємство має подавати відповідну заяву до органу, який прийняв рішення про визначення такого підприємства критично важливим для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період. До заяви в обов'язковому порядку подаємо: копію податкової декларації з відмітками контролюючого органу, який отримав податкову декларацію, обов'язково з датою її отримання; квитанцію про прийняття такої декларації; квитанцію контролюючого органу, на який покладено функції щодо результатів перевірки та прийняття пакета звітних документів платника податків; а також поштове повідомлення з відміткою про вручення контролюючому органу в разі надсилання податкової декларації поштою.


Підсумки

Для того, щоб забронювати працівника і не отримати відмову від Міністерства економіки потрібно правильно складати списки, потрібно в обов'язковому порядку враховувати 50% і сюди включати також і жінок, які підлягають військовому обліку. Наступне правило, в обов'язковому порядку бронюванню підлягають ті працівники, у яких є оригінали військово-облікових документів. Це може бути військовий квиток або приписне. У разі відсутності цих документів для підприємства є загроза, що на жаль не забронюють всіх решту працівників.