Відеоблоги

Графік відпусток - 2024: ТОП-10 моментів для легкого складання

Ви дізнаєтесь:

  • Хто, в якій формі та в який термін зобов'язаний складати графік відпусток
  • Які види відпусток та яких працівників включають до графіка відпусток
  • Яка є відповідальність за відсутність графіка відпусток
Оберіть відео для перегляду

5(32)

Оцініть відео:

Графік відпусток - 2024: ТОП-10 моментів для легкого складання

00:06:47

Яна Ярошенко

5(32)

Оцініть відео:


Нагадаю, що відповідно до чинного законодавства черговість надання відпусток визначається графіками відпусток. Норми прописані лаконічно, тому пропоную в цьому випуску пригадати найкращі 10 моментів, на які слід звернути увагу.


Момент перший
. Графік відпусток обов'язково складають всі роботодавці, форма власності та кількість працівників ролі не відіграє. Той факт, що наразі діє воєнний стан, теж не позбавляє роботодавців необхідності складати графік відпусток. Єдина категорія роботодавців, яким надається послаблення, це роботодавці, які провадять діяльність у районах активних бойових дій. Причому за роз'ясненням Держпраці, такі роботодавці питання складання графіків або встановлення іншого порядку черговості надання відпусток вирішують самостійно.


Другий момент
. Форма графіку відпусток довільна. Досі немає уніфікованої чи типової форми графіку відпусток. Єдина порада, не передбачайте в графіку зайвого, бо все, що буде передбачено, буде обов'язкове для заповнення.

Третій момент. У графіку відпусток планують щорічні відпустки, основні та додаткові, якщо працівники мають на них право. Причому як за поточний робочий рік, так і накопичені. Рекомендовано у графіку відпусток передбачати відпустку на дітей, бойову відпустку та «Чорнобильську». Це звісно не обов'язково, водночас дуже зручно.

Четвертий момент. У графік відпусток включають всіх працівників за трудовим договором: працівників, для яких це місце роботи основним; зовнішніх та внутрішніх сумісників; працівники, які працюють дистанційно, на повній чи неповні зайнятості. Порада щодо внутрішніх сумісників: в графіку відпусток передбачайте їх окремим рядочком.

П'ятий момент. Зазвичай у графіку відпусток зазначають тільки місяць початку відпустки. Водночас якщо вам зручно, ви можете передбачати конкретну дату надання відпустки або ж передбачати місяць початку і місяць завершення відпустки. Робіть, бо вам зручно.


Шостий момент
. Жорстких строків затвердження графіку відпусток немає. Єдине нормативне посилання, яке досі чинне, передбачене у Типових правилах №213 і передбачає воно, що графік відпусток має бути затверджений не пізніше 5 січня поточного року. Водночас моя порада щодо графіка відпусток на 2024 рік: орієнтуватися на дату 15 грудня. Чому така дата? Тому що якщо передбачити надання відпустки вашому першому працівнику з 1 січня, то така дата якраз і дозволить виконати всі приписи трудового законодавства і своєчасно повідомити працівника про конкретну дату початку відпустки. Водночас графік відпусток може бути затверджений і в будь-яку іншу дату, штрафу за це не буде, головне встигнути затвердити графік відпусток до того, як у відпустку піде ваш перший працівник.


Сьомий момент
. Графік відпусток затверджує керівник за погодженням з профспілкою чи профспілковим представником. Затвердити графік відпусток можна або окремим наказом або ж безпосередньо на самому графіку передбачити гриф затвердження у правому верхньому куті.

Восьме. З графіком відпусток ознайомлюють працівників під підпис. Зверніть увагу, що таке ознайомлення ще не позбавляє роботодавця необхідності письмово повідомляти працівників про конкретну дату початку відпусток.


Дев'ятий момент
. Можна вносити зміни до графіка відпусток. Це цілком нормальна практика і не є порушенням. Коли можливі такі ситуації? Якщо ви прийняли працівника протягом року або звільнили працівника ще до того як він скористався відпустками відповідно до графіка. Ще окрема ситуація, це пільгові категорії працівників, визначені ст. 10 Закону «Про відпустки», яким відпустки надаються у зручний для них час. Навіть якщо запланувати відпустку для таких працівників у графіку відпусток, то за заявою ми маємо надати відпустку таким працівникам у строк, про який вони просять.


Десятий момент
. Відсутність графіка відпусток кваліфікується як порушення інших вимог трудового законодавства. За це передбачена відповідальність: фінансова, відповідно до ст. 265 КЗпП у розмірі однієї мінімальної заробітної плати; та адміністративна відповідальність у розмірі від 510 до 1700 грн. Зверніть увагу, що під час дії воєнного стану у нас діє спеціальний Закон №2136. Відповідно до норм такого закону під час дії воєнного стану фінансові санкції, визначені ст. 265 КЗпП, за відсутність графіку відпусток не стягуватимуться, якщо підприємство виконає припис та усуне правопорушення. Водночас зверніть увагу, що норми Закону №2136 поширюються тільки на ст. 265 КЗпП і не поширюються на адмінвідповідальність, тож адмінвідповідальність все одно буде.