Відеоблоги

Списки військового обліку – 2024: строки та особливості складання

Ви дізнаєтесь:

  • За якою формою та в який термін мають бути складені Списки
  • Коли можна вилучити зі списків звільнених та виключених з в/о працівників
  • Які категорії працівників мають бути включені до Списків на 2024 рік
Оберіть відео для перегляду

5(30)

Оцініть відео:

Списки військового обліку – 2024: строки та особливості складання

00:09:18

Тетяна Донець

5(30)

Оцініть відео:


Друзі, сьогодні розглянемо один з аспектів найактуальнішої теми року для більшості кадровиків і це тема від військового обліку. А будемо говорити про списки персонального військового обліку, які ви ведете як роботодавці, адже 2023 рік вже добігає кінця і на початку наступного року потрібно буде роздруковувати й підписувати ці списки, навіть тим, хто ще жодного разу цього не робив і ким ще жодного разу не цікавилося ТЦК та не просило провести звіряння списків.

Про звіряння списків персонального військового обліку я розповідала кілька тижнів тому, а сьогодні поговоримо про те, що треба перевірити у списках, що ще можна доопрацювати, щоб ні при звірці, ні при перевірці до списків не було жодних претензій.


Джерело інформації для формування Списків військового обліку

Насамперед звертаю увагу, що інформацію у списки ви повинні вносити з паспорта працівника та його військово-облікового документа та інших документів. Вам не потрібно шукати інформацію для заповнення списків у нормативних документах, в Інтернеті, ви просто зазначаєте у списку все те, що міститься у наведених документах. І нехай вас не турбує, що військкомату, який видав документ, вже не існує. Що військово-облікова спеціальність, яка зазначена у документі, вже застаріла. Ваш обов'язок зафіксувати лише те, що є у наведених документах. А вже актуальну спеціальність чи назву нового ТЦК, де стоїть на обліку працівник, ви внесете після того, як ця інформація буде актуалізована у військово-обліковому документі працівника.


Далі. На що потрібно звернути увагу? Працівники, яких було виключено з військового обліку по досягненні ними граничного віку перебування в запасі, та працівники, які звільнилися з роботи протягом 2023 року, все ще обліковуються у відповідних списках. Тобто до кінця поточного року відомості про цих працівників залишаться у списках і лише в новому році ви зможете вилучити ці дані зі списків персонального військового обліку. Зверніть увагу, у списках є графи 17 і 18, де фіксуються реквізити документів, які складаються при звільненні працівника. Так в графі 17 зазначаються реквізити наказу про звільнення. Протягом семи днів з моменту видання цього наказу ви повідомляєте ТЦК про звільнення працівника шляхом подання повідомлення за формою додатка 4 і вже після цього ви зазначаєте реквізити цього повідомлення у графі 18 списку персонального військового обліку. Тобто у графі 17 реквізити наказу, у графі 18 реквізити повідомлення ТЦК про звільнення.


Мобілізовані працівники не підлягають включенню до Списків

Також варто звернути увагу, що у списках не повинно бути мобілізованих працівників. Спитаєте чому. Згадаймо, що ми ведемо персональний військовий облік призовників, військовозобов'язаних і резервістів, а наші мобілізовані працівники не входять до жодної з цих категорій, вони мають статус військовослужбовця, а отже не повинні обліковуватися у списках за місцем роботи.

Нагадаю, що списки можна вести в паперовій і електронній формі, але у всіх відомих мені випадках списки ведуться саме в електронній формі. Це може бути Word формат, Excel або інший зручний вам формат. Ці списки ви роздрукуєте до 25 січня наступного року і на цей момент в них повинна бути інформація станом на 1 січня. Тобто у списках залишаться ті призовники, військовозобов'язані та резервісти, які станом на 1 січня 2024 року будуть працювати у вас. Це повинні бути усі особи чоловічої статі віком від 17 до 60 років, які не виключені з військового обліку, а також жінки, що вже стоять на військовому обліку і мають військово-облікові документи. Особи з інвалідністю, студенти, особи, що мають трьох і більше дітей, та інші категорії військовозобов'язаних, які мають право на відстрочку від мобілізації, також повинні обліковуватися у списках персонального військового обліку.

Жінки, які мають медичну або фармацевтичну спеціальність, але ще не встигли стати на військовий облік, продовжать і надалі працювати як невійськовозобов'язані й жодних претензій до вас з цього приводу не буде до кінця 2026 року. Відомості про таких жінок не потрібно вносити до списків та це й неможливо, оскільки у них немає військово-облікового документа. Головне не забудьте повідомити ТЦК про таких жінок.


Типові помилки при веденні в/о


Ну і на останок розповім про помилку, яку часто роблять при веденні списків персонального військового обліку. До списків призовників вносять осіб старших за 27 років, а на сьогодні це граничний призовний вік. Отже, особи, яким вже 28, 30, 40 років, не можуть обліковуватися у списках призовників і якщо вони все ще мають посвідчення про приписку і не встали на військовий облік, то це терміново потрібно зробити.

І ще один нюанс, який іноді викликає питання. Молоді чоловіки, які за своїм віком могли б ще бути призовниками, але вже служили чи проходили військову кафедру під час навчання у вищі і які отримали військовий квиток або тимчасове посвідчення військовозобов'язаного не є призовниками, отже не повинні обліковуватися у вас у списку призовників. Не дивлячись на молодий вік такі особи вже є військовозобов'язаними й повинні знаходитися у Списках 1 чи 2, тобто серед офіцерів чи осіб рядового, сержантського, старшинського складу, в залежності від військового звання.

Здається це всі секрети ведення списків персонально військового обліку і варто сказати, що у 2024 році порядок ведення списків практично нічим не відрізнятиметься від порядку їх ведення у 2023 році.


Підсумки

На черзі складання списків персонального військового обліку у 2024 році. Ці списки заповнюються станом на 1 січня 2024 року. А от роздрукувати та зареєструвати їх потрібно до 25 січня 2024 року. Форма списків наведена у додатку 5 до Порядку №1487. Не забувайте також разом зі списками скласти та зареєструвати відомість оперативного обліку, згідно із додатком 12 до Порядку №1487. Що стосується особливостей заповнення списків, то пам'ятайте, що жінок, які вже стоять на військовому обліку, потрібно відображати в окремому списку, не зважаючи на їх звання. Також у списках відображаємо знятих з військового обліку, працівників з відстрочкою і не відображаємо мобілізованих та виключених з військового обліку.