ВРУ підтримала продовження воєнного стану та мобілізації
29 жовтня Верховна Рада на своєму засіданні підтримав Укази Президента про продовження дії воєнного стану та загальної мобілізації (Указ Президента України від 28.10.2024 № 740/2024 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» та Указ Президента України від 28.10.2024 № 741/2024 «Про продовження строку проведення загальної мобілізації»).
Це означає, що з 10 листопада 2024 року воєнний стан в Україні буде продовжено ще на 90 діб.
Наразі Укази передано на підпис Президенту, тож очікуємо їхнього офіційного набуття чинності найближчим часом.
До речі, у розділі «Довідники» доступний навігатор воєнного стану, де зібрано всі рішення щодо продовження воєнного стану та мобілізації.
Зміни у військовому обліку для прискорення мобілізації
9 жовтня 2024 р. набрала чинності урядова постанова, якою внесено зміни до Порядку № 1487 (постанова від 22.10.2024 № 1217 «Про внесення змін до Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів»).
Зміни передбачають, що Нацполіція за запитом районних ТЦК, органів СБУ чи розвідувальних органів може затримувати та доставляти осіб, які порушили правила військового обліку, до найближчого ТЦК. Важливо, що ці запити тепер надсилатимуться в електронному форматі через систему «Оберіг», яка взаємодіє з єдиною інформаційною системою МВС, що значно пришвидшить процедуру затримання.
Нагадаю, що адміністративне затримання громадян працівниками поліції – це один із заходів впливу за порушення порядку мобілізації (порушення ст. 210, 210-1 КУпАП).
Електронне звернення повинно містити прізвище, ім’я та по батькові, зареєстровану адресу, дату народження, підстави для затримання та унікальний вихідний номер з електронним підписом уповноваженої особи. Якщо електронна передача неможлива, звернення направлятимуть у паперовій формі.
Крім іншого, цифровізація обміну даними між ТЦК та поліцією прискорить можливість подання ТЦК заяв до суду щодо обмеження права на керування авто у випадках, коли адміністративне затримання громадян поліцією неможливе.
Є запитання? Ставте його в сервісі «Особистий консультант» та отримайте відповідь від 15 хвилин до доби.
Уряд частково відновив бронювання військовозобов’язаних
Раніше ми повідомляли, що через значну кількість заброньованих працівників і виявлені зловживання, можливість бронювання через «Дію» була призупинена. Уряд вирішив провести аудит критичних підприємств до 15 листопада, тимчасово припинивши процедуру визнання нових підприємств критично важливими та переглядаючи попередні рішення про бронювання.
22 жовтня Кабмін ухвалив постанову № 1204, яка передбачає, що підприємства можуть бути позбавлені статусу критично важливих, якщо вони не відповідають затвердженим критеріям бронювання (постанова КМУ від 22.10.2024 № 1204 «Про внесення змін до Критеріїв та порядку, за якими здійснюється визначення підприємств, установ та організацій, які є критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період, а також критично важливими для забезпечення потреб Збройних Сил, інших військових формувань в особливий період»).
Однак 25 жовтня Урядом було прийнято нове рішення про часткове відновлення бронювання: працівники, які отримали статус заброньованих до 31 травня 2024 р., зможуть продовжити термін бронювання на аналогічний період. Аудит зосереджуватиметься лише на рішеннях про присвоєння статусу критичності, ухвалених за останні чотири місяці.
Чи відновлять послугу бронювання в Дії та як відбуватиметься продовження терміну бронювання на безкоштовному вебінарі 5 листопада.
Довідка про роботу та зарплату: роз’яснення Держпраці
Фахівці Держпраці роз’яснили, що видача довідки про роботу та розмір зарплати є обов’язком роботодавця.
Відповідно до ст. 49 Кодексу законів про працю України від 10.12.1971, роботодавець зобов'язаний видати працівникові на його вимогу довідку про його роботу на даному підприємстві, зазначивши спеціальність, кваліфікацію, посаду, час роботи та розмір заробітної плати.
У разі ненадання підприємством довідки про роботу та заробітну плату, громадянин має право звертатися до відповідних контролюючих органів (Держпраці), правоохоронних органів, а також до суду, наголошують фахівці Держпраці.
Шаблон довідки про заробітну плату для розрахунку виплат за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням у розділі «Документи».
Працевлаштування студентів: особливості для денної форми навчання
Фахівці Держпраці роз’яснили, що студенти денної форми навчання можуть реалізувати своє право на працю у вільний від занять час.
Студенти-очники, які не мають іншої офіційної роботи, мають бути працевлаштовані за основним місцем роботи, оскільки між навчальним закладом і студентом не виникає трудових відносин, а отже, трудовий договір не укладається.
За замовчуванням нормальна тривалість робочого часу для працівників становить не більше 40 годин на тиждень. Проте для працівників-студентів віком від 16 до 18 років тривалість робочого часу обмежується до 36 годин на тиждень, а для осіб віком від 15 до 16 років – до 24 годин на тиждень (ст. 51 Кодексу законів про працю України від 10.12.1971).
У зв’язку з цим, здебільшого студенти денної форми навчання працюють на умовах неповного робочого часу, проте заборони на встановлення повного робочого часу немає. Наприклад, це можливо для студентів з індивідуальним графіком навчання.
При неповному робочому часі оплата праці здійснюється пропорційно відпрацьованим годинам або залежно від виробітку.
Нагадую, що наразі на розгляді об’єднання профспілок перебуває проєкт Закону України «Про професійну освіту», який пропонується запровадити нову форму договору «Студентський трудовий договір», який дозволить студентам поєднувати навчання з роботою на робочому місці або за дуальною формою протягом усього періоду навчання.
Норми тривалості робочого часу у нашому розділі «Довідники».
Відпустка без збереження зарплати: коли – обов’язкова?
Держпраці роз’яснює, що відпустка без збереження зарплати надається в обов’язковому порядку, якщо є одна з підстав, передбачених ст. 25 Закону про відпустки.
Зокрема, відпустка за власний рахунок за бажанням працівника надається в обов'язковому порядку у таких випадках:
- матері або батьку, що виховує дітей без матері, з двома і більше дітьми віком до 15 років або дитиною з інвалідністю – тривалістю до 14 календарних днів щорічно;
- чоловікові, дружина якого перебуває у післяпологовій відпустці – тривалістю до 14 календарних днів тощо.
Однак, період воєнного стану вніс корективи в порядок надання відпусток за свій рахунок. Якщо працівники залучені до виконання робіт на об’єктах критичної інфраструктури, з виробництва товарів оборонного призначення або до виконання мобілізаційних завдань, відмова у наданні «обов’язкових» відпусток можлива за рішенням роботодавця (ч. 2 ст. 12 Закону від 15.03.2022 № 2136-IX «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану», далі – Закон № 2136).
Також нагадаю, що згідно з ч. 4 ст. 12 Закону № 2136 працівникам, які мають ВПО або перебувають за кордоном, за їх бажанням обов’язково надається відпустка без збереження зарплати через воєнний стан. Її тривалість на увесь період воєнного стану – не більше 90 к. дн.
Існують особливості щодо обчислення відпускного стажу, якщо на робочий рік працівникам припадають відпустки без збереження зарплати.
Усі періоди, які включаються або не включаються до стажу, що дають право на щорічну основну відпустку, наведено у довіднику на Кадровій Платформі №1.