Бронювання через Дію після 15 листопада: що обіцяє Мінцифри?
Мінцифри прокоментували, що Уряд призупинив бронювання в Дії до завершення аудиту 15 листопада, тож наразі бронювати нових працівників онлайн неможливо. Після завершення аудиту буде ухвалено рішення щодо подальшої роботи послуги бронювання в Дії.
Нагадаю, що до 15 листопада Уряд призупинив можливість бронювання через Дію, поки триває аудит критичних підприємств і перегляд попередніх рішень про заброньованих працівників.
Також 22 жовтня Кабмін ухвалив постанову № 1204, відповідно до якої підприємства можуть втратити статус критично важливих, якщо не відповідають визначеним критеріям «критичності» (постанова КМУ від 22.10.2024 № 1204 «Про внесення змін до Критеріїв та порядку, за якими здійснюється визначення підприємств, установ та організацій, які є критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період, а також критично важливими для забезпечення потреб Збройних Сил, інших військових формувань в особливий період»).
За протокольним рішенням Уряду від 25 жовтня аудит стосуватиметься лише рішень, ухвалених за останні чотири місяці.
За результатами аудиту Мінцифри готові реалізувати нові функціонали на порталі «Дія»: якщо підприємство втратить статус критично важливого, бронювання працівників автоматично скасовується.
Що саме перевіряється, у тому числі ТЦК, та кому можуть анулювати бронювання, буде розглянуто на безкоштовному вебінарі 14 листопада.
Повідомлення про прийняття на роботу тепер в Дії
В Дії розпочато тестування п'яти нових послуг у сервісі е-Підприємець. Зокрема передбачена можливість подати Повідомлення про прийняття працівників на роботу онлайн, заповнивши заяву та засвідчивши її КЕПом.
Нагадаю, що оформлення трудових відносин передбачає подання до ДПС Повідомлення про прийняття на роботу. Відтепер це можна зробити ще й через Дію.
Крім іншого, розроблені наступні послуги:
-
Єдиний рахунок для сплати податків ФОПами;
-
реєстрація касового апарата без візиту до податкової;
-
відкриття банківського рахунку для ФОПів через Дію;
-
подання ФОПами форми 20-ОПП в електронній формі.
Детальніше про заповнення повідомлення про прийняття працівників на роботу в уроці 3 модуля 3 курсу «Усе про кадрові документи: реквізити за ДСТУ 4163:2020, від створення до архівації».
Сумісники зможуть отримувати оплату лікарняних
Нагадую, що з 1 січня 2023 р. діє нова редакція Закону України від 23.09.1999 № 1105-XIV «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» (далі — Закон № 1105), відповідно до якої сумісникам допомога по тимчасовій непрацездатності, вагітності та пологах призначається передусім за основним місцем роботи. Якщо ж таку допомогу не надано за основним місцем роботи, вона може бути призначена за сумісництвом.
25 квітня 2024 р. Верховна Рада прийняла за основу законопроєкт № 10017, який пропонує повернути сумісникам право на оплачувані лікарняні від Пенсійного фонду України незалежно від отриманих виплат за основним місцем роботи (Проєкт Закону від 06.09.2023 № 10017 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо загальнообов’язкового державного соціального страхування»). Для цього пропонується змінити формулювання в ст. 22 Закону № 1105, щоб допомога надавалася як за основним місцем роботи, так і за сумісництвом.
Також змінами до Закону №1105 передбачено можливість отримання страхових виплат через територіальні органи ПФУ у разі, якщо роботодавець не виконав нарахувань через форс-мажорні обставини чи неможливість встановити його місцезнаходження під час воєнного чи надзвичайного стану.
Чекаємо на прийняття законопроєкту у другому читанні та в цілому.
Зразок заповнення протоколу засідання уповноважених із соціального страхування про страхові виплати у розділі «Документи».
Видача паперової трудової книжки на зберігання працівнику
Держпраці роз'яснило, коли можна видати працівникам трудові книжки, що зберігаються на підприємстві.
Нагадаю, що роботодавець зобов’язаний видати працівнику паперову трудову книжку у разі його звільнення (ст. 47 Кодексу законів про працю України від 10.12.1971). При цьому трудову книжку можна передати особисто працівнику в день звільнення або відправити поштою, зокрема за кордон, на підставі заяви працівника.
Крім того, якщо підприємство знаходиться у зоні активних бойових дій, роботодавець має право самостійно прийняти рішення про видачу паперових трудових книжок на зберігання працівникам навіть без їх звільнення (ст. 7 Закону України від 15.03.2022 № 2136-IX «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану»).
Ще один випадок – після завершення Пенсійним фондом процесу включення до реєстру застрахованих осіб відсутніх відомостей про трудову діяльність працівників (п. 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону України від 05.02.2021 № 1217-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обліку трудової діяльності працівника в електронній формі»). Проте у Законі № 1217 поки що не визначено точно, коли саме можна видати паперову трудову: після передачі даних з паперової трудової до ПФУ, тобто після оцифрування, або ж після 10 червня 2026 р.
Однак немає підстав відмовляти працівникові у видачі трудової книжки за його власним бажанням. Тобто, якщо працівник подає заяву з проханням отримати трудову книжку без звільнення на зберігання, роботодавець має право задовольнити це прохання.
Чи можна відмовитися від ведення паперових трудових книжок на підприємстві? Про це і не тільки – на безкоштовному вебінарі 15 листопада.
Держпраці передає повноваження іншим органам
7 листопада 2024 р. опублікований Закон України від 08.10.2024 № 3992-IX «Про внесення змін до деяких законів України щодо розмежування повноважень центральних органів виконавчої влади у сферах промислової безпеки, охорони праці, поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, державного гірничого нагляду, державного нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю та зайнятість населення», відповідно до якого частина функцій Держпраці перейшла до інших центральних органів виконавчої влади.
Зокрема, повноваження з реєстрації та обліку великотоннажних транспортних засобів та інших технологічних транспортних засобів тепер здійснює Міністерство внутрішніх справ, а контроль за дотриманням законодавства про рекламу – Держпродспоживслужба.
Окрім цього, Держпраці більше не проводитиме технічне розслідування обставин та причин виникнення аварій, пов'язаних із використанням газу в побуті. Ця функція передана Міненерго та Держінспекції енергетичного нагляду.
Закон набере чинності через шість місяців з дня, наступного за днем його опублікування, тобто з 8 травня 2025 р.
Маєте запитання з приводу проведення перевірок Держпраці? Поставте його в сервісі «Особистий консультант» й отримайте відповідь від 15 хвилин до доби.
Воєнний стан продовжено до 8 лютого: влив на робочий час та неоплачувані відпустки
Станом на сьогодні вже маємо офіційне продовження воєнного стану – відповідні нормативно-правові акти набрали чинності. Продовження воєнного стану до ранку 8 лютого 2025 р. вносить корективи у роботу кадровика.
-
Святкові дні грудня та січня (25 грудня – Різдво Христове та 1 січня – Новий рік) через дію воєнного стану є звичайними робочими або вихідними днями залежно від графіка роботи.
Тому, на стандартній п'ятиденці норма тривалості робочого часу становитиме:
-
для грудня – 22 робочих дні та 176 годин;
-
для січня – 23 робочих дні та 184 години;
-
для лютого – 20 робочих днів і 160 години.
-
-
Відповідно до роз’яснення Держпраці, у разі продовження дії воєнного стану, яка затверджується новим нормативним актом, змінюється як підстава надання відпустки, так і її можлива тривалість, що потребує видання нового наказу, та відповідно і написання нової заяви.
Тому, у період з 10 листопада 2024 р. до 7лютого 2025 р. включно працівники мають право оформити відпустку без збереження зарплати через воєнний стан за ч. 3 і 4 ст. 12 Закону України від 15.03.2022 № 2136-IX «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» (далі – Закон № 2136), надавши відповідну заяву з вказівкою виду відпустки, підстави та підтвердження для її надання, дати початку та закінчення, тривалості відпустки.
До речі, у розділі «Довідники» норми тривалості робочого часу для стандартної п’ятиденки та шестиденки наведені з урахуванням продовження воєнного стану до ранку 8 лютого 2025 р.