Роботодавець зобов’язаний працевлаштовувати осіб з інвалідністю, щоб виконати відповідний норматив і уникнути фінансових санкцій. Який документ підтверджує інвалідність у 2025 році, і як не втратити пільгову ставку з ЄСВ?
Нормативи про підтвердження інвалідності
З 1 січня 2025 року інвалідність більше не встановлює МСЕК — тепер аналогічні функції виконують експертні команди з оцінювання повсякденного функціонування. Підставою для змін став Закон України від 19.12.2024 №4170-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо реформування медико-соціальної експертизи та впровадження оцінювання повсякденного функціонування особи», а порядок проведення оцінювання та форма документів, які підтверджують інвалідність, визначені постановою КМУ від 15.11.2024 №1338 (далі – постанова №1338). Постановою №1338 затверджено декілька документів, зокрема, Порядок проведення оцінювання повсякденного функціонування особи (далі – Порядок №1338).
Хто встановлює інвалідність у 2025 році
Новий механізм встановлення інвалідності реалізовано через оцінювання повсякденного функціонування. Його проводять експертні команди. Саме ці команди ухвалюють рішення про наявність інвалідності. Відповідно до п. 40 Порядку №1338, за результатами проведення оцінювання експертна команда приймає рішення, зокрема, щодо встановлення чи невстановлення особі інвалідності. Якщо особі встановлено інвалідність, то експертна команда також розробляє рекомендації щодо прийнятого рішення, які є частиною індивідуальної програми реабілітації особи з інвалідністю згідно з п. 43 Порядку №1338.
Який документ підтверджує інвалідність
Після проведення оцінювання, прийняття та підписання рішення експертної команди витяг з цього рішення та рекомендації у зв’язку з прийнятим рішенням, які є частиною індивідуальної програми реабілітації, надсилають особі, яка проходила оцінювання. Цей документ надсилається або на електронну пошту або протягом 5 календарних днів засобами поштового зв’язку рекомендованим листом із повідомленням про вручення на адресу задекларованого / зареєстрованого місця проживання (перебування) особи.
Форму рішення експертної команди та форму витягу з такого рішення затверджено наказом МОЗ від 10.12.2024 №2067 «Деякі питання забезпечення проведення оцінювання повсякденного функціонування особи».
Саме витяг із рішення експертної команди є офіційним підтвердженням інвалідності з 1 січня 2025.
Кадровик має бути в темі щодня – але як усе встигнути?
Підключайтесь до безкоштовних вебінарів від експертів Kadroland. Ми роз’яснюємо актуальні зміни, даємо приклади, відповідаємо на ваші запитання наживо.
Чи є чинними раніше видані документи МСЕК
Постає цілком закономірне запитання: якими документами підтверджується інвалідність працівників, які оформили документи ще до 01 січня 2025?
Тут чимало залежить від термінів на які установлено інвалідність.
Для осіб, яким інвалідність встановлена безстроково, документами, що підтверджують цей факт, є документи, видані МСЕК до 01 січня 2025 року. Отримання документів нового зразка для них не є обов’язковим.
Окрім того, усі довідки та документи, видані МСЕК до 01.01.2025, залишаються чинними на період на який їх видано.
Водночас для осіб, повторний огляд яких був призначений з 1 січня 2025, але які не пройшли його своєчасно, старі документи дійсні й також підтверджують інвалідність, але тільки до 01 липня 2025 року. Після цієї дати для них підтвердженням інвалідності буде лише витяг з рішення експертної команди.
За для зручності наведемо табличку із прикладами щодо строків дії документів.
Примітка. Коли особі інвалідність (із зазначенням строку повторного огляду) була встановлена до 26.11.2024, але вона не проходила такий повторний огляд в МСЕК, то:
- чоловіки віком від 25 до 60 років, яким була встановлена ІІ або ІІІ група інвалідності із зазначенням строку повторного огляду, зобов’язані у період з 01.04.2025 до 01.11.2025 пройти оцінювання повсякденного функціонування;
- інші особи, за винятком тих, кого неможливо направити на проведення оцінювання повсякденного функціонування, проходять оцінювання повсякденного функціонування до 01.04.2026.
Коли застосовувати пільгову ставку ЄСВ
А тепер поглянемо на документи, що підтверджують інвалідність, з погляду ЄСВ. Нагадаємо, що ЄСВ для працівників з інвалідністю нараховується за зниженою ставкою – 8,41%, замість загальної – 22%. Це визначено ч. 13 ст. 8 Закону України від 08.07.2010 № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування».
Для застосування цієї пільгової ставки роботодавець повинен дотримуватися правил, встановлених Інструкцією про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, затверджена наказом Мінфіну України від 20.04.2015 № 449 (далі – Інструкція № 449).
Отже, застосування пільги можливе лише за умови надання працівником документа, що підтверджує інвалідність.
Наразі Інструкція №449 ще не містить змін щодо нових документів. Але вже є проєкт наказу Мінфіну, який передбачає їх включення. Тим часом роботодавці можуть керуватись роз’ясненням податкової.
Фіскали підтвердили, що роботодавці мають право застосовувати пільгову ставку ЄСВ 8,41% на підставі документів нового зразка, на підставі діючих документів МСЕК, а також на підставі прострочених документів, виданих МСЕК до 1 січня 25 року, але тільки до 1 липня 2025 року, відповідно до приписів Порядку №1338.
Отже, якщо термін дії довідки МСЕК закінчився і працівник не пройшов нове оцінювання, пільга діє до 01.07.2025 року. З цієї дати ставка ЄСВ становитиме 22%, якщо не буде витягу нового зразка. Це підтверджено в офіційних роз’ясненнях ЗІР (категорія 201.04.01).
Щоб уникнути штрафів і помилок у нарахуванні ЄСВ, необхідно перевірити всі підтвердження інвалідності працівників.
Висновки
- Порядок встановлення особі інвалідності змінився з 01.01.2025. Нині інвалідність встановлюється за результатами оцінювання повсякденного функціонування особи, яке здійснюється експертною командою, а не МСЕК.
- Новим документом, що підтверджує інвалідність, є витяг з рішення експертної команди.
- Документи, видані для підтвердження інвалідності до 01.01.2025, також дійсні, але у випадку, якщо інвалідність встановлена безстроково або якщо строк переогляду ще не настав. Якщо ж документ передбачає строк проходження повторного огляду, який припав на період з 01 січня 2025, але переогляд не пройдено вчасно, то він також є дійсним, але тільки до 01.07.2025.
- Пільгова ставка ЄСВ 8,41% застосовується тільки за наявності документів що підтверджують інвалідність: довідки МСЕК або витягу з рішення експертної команди. Податкова офіційно дозволила використовувати обидва документи, попри відсутність оновлень в Інструкції №449.
Статті на тему:
Працівники з інвалідністю: які документи потрібні роботодавцю
Маєте професійні питання за темами відео?
Отримайте вичерпні відповіді та роз’яснення експертів Кадрової Платформи №1 у сервісі «Консультації».