- Якими нормативними документами регламентується підтвердження інвалідності?
- Які документи видаються для підтвердження інвалідності з 01.01.2025?
- Чи дійсні зараз документи, видані до 01.01.2025?
- Які є нюанси застосування пільгової ставки ЄСВ?
- Висновки
Якими нормативними документами регламентується підтвердження інвалідності?
Спочатку нагадаємо, що з 2025 року система медико-соціальної експертизи (далі – МСЕК) була реформована на підставі Закону України від 19.12.2024 №4170-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо реформування медико-соціальної експертизи та впровадження оцінювання повсякденного функціонування особи» (далі – Закон № 4170).
Немає часу шукати відповіді годинами? Скористайтеся сервісом «ОК», і його експерти дадуть чітке, практичне пояснення, яке можна одразу застосувати на практиці.
Замість медико-соціальної експертизи Законом №4170 запроваджено оцінювання повсякденного функціонування особи. Закон набув чинності 01.01.2025, отже, з цієї дати виносити рішення про встановлення особі інвалідності уповноважені експертні команди з оцінювання повсякденного функціонування особи (далі – експертні команди).
Відповідні зміни щодо цього питання було внесено до низки законодавчих актів, зокрема, до Закону України від 21.03.1991 №875-XII «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні» (далі – Закон № 875).
У ст. 3 Закону №875 тепер зазначено: інвалідність повнолітній особі встановлюється за результатами оцінювання повсякденного функціонування особи, проведеного експертною командою з оцінювання повсякденного функціонування особи у порядку, визначеному КМУ.
Такий порядок затверджено постановою КМУ від 15.11.2024 №1338 (далі – постанова №1338). Постановою №1338 затверджено декілька документів, зокрема, Порядок проведення оцінювання повсякденного функціонування особи (далі – Порядок №1338). Саме цим Порядком визначено, які документи нині видаються для підтвердження інвалідності особи.
Які документи видаються для підтвердження інвалідності з 01.01.2025?
Відповідно до Порядку №1338 інвалідність встановлюється за результатами оцінювання повсякденного функціонування особи, яке здійснюється експертною командою (п. 1, 8 Порядку №1338).
За результатами проведення оцінювання експертна команда приймає рішення, зокрема, щодо встановлення чи невстановлення особі інвалідності (п. 40 Порядку № 1338). Якщо особі встановлено інвалідність, то експертна команда також розробляє рекомендації щодо прийнятого рішення, які є частиною індивідуальної програми реабілітації особи з інвалідністю (п. 43 Порядку № 1338).
Після проведення оцінювання, прийняття та підписання рішення експертної команди витяг з цього рішення та рекомендації у зв’язку з прийнятим рішенням, які є частиною індивідуальної програми реабілітації особи з інвалідністю, надсилаються на електронну пошту особи, яка проходила оцінювання (п. 53 Порядку № 1338). У разі відсутності в особи електронної пошти зазначені документи надсилаються протягом 5 календарних днів засобами поштового зв’язку рекомендованим листом із повідомленням про вручення на адресу задекларованого / зареєстрованого місця проживання (перебування) особи.
Форму рішення експертної команди та форму витягу з такого рішення затверджено наказом МОЗ від 10.12.2024 №2067 «Деякі питання забезпечення проведення оцінювання повсякденного функціонування особи».
Роз’яснення МОЗ щодо витягу з рішення експертної команди можна знайти за посиланням.
Отже, якщо особі встановлено інвалідність, починаючи з 01.01.2025, документом, який підтверджує цей факт, буде витяг з рішення експертної команди.
Чи дійсні зараз документи, видані до 01.01.2025?
У роботодавців є працівники, які оформили інвалідність ще до 01.01.2025. Тож постає цілком закономірне запитання: якими документами підтверджується інвалідність таких працівників?
Щодо цього запитання є спеціальні норми, якими встановлений порядок підтвердження інвалідності особи документами старого зразка. Так, в п. 2 розд. II. «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №4170 зазначено, що:
- особам, яким встановлено інвалідність органами МСЕК, гарантується збереження статусу та соціальної захищеності в повному обсязі, передбаченому законодавством України для осіб з інвалідністю, на встановлений строк інвалідності;
- документами, що підтверджують інвалідність повнолітнім особам, зараз є:
- видані до 31.12.2024 року органами МСЕК виписки/довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією за формами, затвердженими центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері охорони здоров’я;
- витяг з рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи щодо встановлення інвалідності за формою, затвердженою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері охорони здоров’я;
- рішення, прийняті МСЕК, документи, видані на підставі таких рішень, є законними і чинними, прирівнюються до рішень експертних команд, документів, виданих на підставі таких рішень експертних команд (у тому числі витягів з рішень), та продовжують бути підставами для оформлення або продовження надання особам з інвалідністю прав, статусів, пільг, пенсій, допомог, компенсацій, надбавок, інших соціальних гарантій тощо, на весь термін дії довідки до акта огляду МСЕК до проведення планового оцінювання повсякденного функціонування особи експертними командами з оцінювання повсякденного функціонування;
- особи, інвалідність яким встановлена без зазначення строку проведення повторного огляду, проходять оцінювання повсякденного функціонування особи за власним бажанням (за зверненням опікуна – у разі позбавлення особи з інвалідністю дієздатності);
- особам з інвалідністю, повторний огляд яких був призначений з 01.01.2025, але які не змогли його своєчасно пройти, строк інвалідності продовжується до дати прийняття рішення за результатами проведення оцінювання повсякденного функціонування особи, але не довше ніж до 01.07.2025.
Аналогічні норми є також у п. 3 Постанови №1338.
Отже, з огляду на ці норми законодавства щодо документів, які видані для підтвердження інвалідності до 01.01.2025, можна зробити такі висновки:
- для осіб, яким інвалідність встановлена безстроково, документами, що підтверджують цей факт, є документи, видані МСЕК до 01.01.2025. Отримання документів нового зразка для них не є обов’язковим;
- для осіб, яким встановлені строки проходження повторного огляду, старі документи дійсні і також підтверджують інвалідність, але тільки до 01.07.2025. Після цієї дати документом, який підтверджує інвалідність, для них має бути витяг з рішення експертної команди, виданий після 01.01.2025.
Які є нюанси застосування пільгової ставки ЄСВ?
Щодо застосування пільгової ставки ЄСВ до заробітної плати працівників з інвалідністю є певні особливості, встановлені податковим законодавством. Розглянемо їх детальніше.
Ставки ЄСВ визначені ст. 8 Закону України від 08.07.2010 № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» (далі – Закон № 2464). Так, згідно з ч. 5 ст. 8 Закону №2464 в загальному порядку до нарахованих сум заробітної плати застосовується ставка ЄСВ 22%. Але при здійсненні виплат працівникам, які мають інвалідність, застосовується пільгова ставка ЄСВ у розмірі 8,41% (ч. 13 ст. 8 Закону №2464).
Для застосування цієї пільгової ставки роботодавець повинен дотримуватися правил, встановлених Інструкцією про порядок нарахування та сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, затвердженою наказом Мінфіну від 20.04.2015 № 449 (далі – Інструкція № 449).
Як зазначено у пп. 5 п. 2 розд. ІІІ Інструкції № 449, для можливості застосування платником пільгової ставки ЄСВ необхідно підтвердити встановлення працівникові інвалідності. Таким підтвердженням є засвідчена копія довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією про встановлення групи інвалідності. Копія довідки засвідчується безпосередньо платником ЄСВ, тобто самим роботодавцем.
Як бачимо, до цієї норми Інструкції №449 поки що не внесені зміни, пов’язані з нововведеннями, які застосовуються з 01.01.2025. Але вважаємо, що найближчим часом ця подія відбудеться. Зараз є проєкт наказу Мінфіну, що передбачає внесення змін до Інструкції № 449 щодо документів, якими підтверджується інвалідність працівника. Знайти його можна за посиланням.
Проєкт наказу передбачає, що підтвердженням встановлення працівнику інвалідності буде завірений працівником витяг з рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи щодо встановлення інвалідності, одержаного відповідно до постанови №1338, та/або копія довідки до акта огляду МСЕК, яка відповідає вимогам цієї постанови. Водночас нарахування ЄСВ у пільгових розмірах має здійснюватися з дати отримання від працівника документів щодо встановлення інвалідності.
Але поки що це лише проєкт, а не нормативно-правовий акт. Тож виникає запитання, що зараз робити роботодавцям та яку ставку ЄСВ застосовувати до зарплати працівників з інвалідністю, в яких на підтвердження є або витяг з рішення експертної команди нового зразка, або прострочена довідка МСЕК?
На допомогу у вирішенні цього питання прийшли податківці, які надали роз’яснення в ЗІР (категорія 201.04.01).
На запитання, в якому розмірі нараховується ЄСВ тим працівникам, інвалідність яких була встановлена до 01.01.2025 на підставі довідок МСЕК, зокрема, яким продовжено її до дати прийняття рішення за результатами проведення оцінювання повсякденного функціонування, вони дали таку відповідь:
- якщо термін дії довідки до акту огляду МСЕК про встановлення групи інвалідності закінчився до 01.01.2025, а повторний огляд не пройдено, то до 01.07.2025 щодо такого працівника застосовується ставка єдиного внеску 8,41 %, а починаючи з 01.07.2025 – 22 %;
- якщо працівник пройшов медогляд у 2025 році, що підтверджено витягом з рішення експертної команди щодо встановлення інвалідності, отриманим відповідно до Постанови № 1338, то застосовується ставка ЄСВ у розмірі 8,41 %.
Отже, фактично в цьому роз’ясненні підтверджено, що, незважаючи на невнесення до Інструкцію № 449 змін, роботодавці мають право застосовувати пільгову ставку ЄСВ 8,41% на підставі документів нового зразка, а також на підставі прострочених документів, виданих до 01.01.2025, але тільки до 01.07.2025, відповідно до приписів постанови № 1338.
Висновки
- Правила встановлення особі інвалідності змінилися з 01.01.2025. Нині інвалідність встановлюється за результатами оцінювання повсякденного функціонування особи, яке здійснюється експертною командою. Документом, що підтверджує інвалідність, є витяг з рішення експертної команди.
- Документи, видані для підтвердження інвалідності до 01.01.2025, також є дійсними, але у випадку, якщо інвалідність встановлена безстроково. Якщо ж документ передбачає строки проходження повторного огляду, то він також є дійсним, але тільки до 01.07.2025.
Оксана КОВАЛЬЧУК, консультант з кадрових питань
Статті та консультації на тему:
Чи може ТЦК направити на ВЛК особу з інвалідністю
Працевлаштовуємо на роботу особу з інвалідністю – на що звернути увагу
ЄСВ для осіб з інвалідністю: які документи потрібні для застосування ставки 8,41%
У працівника з інвалідністю закінчився строк дії індивідуальної програми реабілітації – як вчинити