Чи потрібно проходити ВЛК особі з інвалідністю, що має статус «обмежено придатний»?
Так, якщо ТЦК направив на ВЛК.
Дуже важливо не ототожнювати поняття інвалідність і непридатність для служби в ЗСУ, хоча в осіб з інвалідністю є підстава для відстрочки від мобілізації.
Якщо особа отримала статус особи з інвалідністю, то вона не підлягає призову на військову службу під час мобілізації відповідно до ст. 23 Закону України від 21.10.1993 № 3543-XII «Про мобілізаційну підготовку і мобілізацію». Проте, відстрочку від мобілізації слід офоромити і до оформлення відстрочки підстав для відмови від ВЛК немає, як немає і підстав для неявки за повісткою.
Відповідно до перехідних положень Закону України від 21.03.2024 № 3621-IX «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення прав військовослужбовців та поліцейських на соціальний захист» громадяни України, які були визнані обмежено придатними до військової служби до набрання чинності цим Законом, протягом дев’яти місяців з дня набрання чинності цим Законом підлягають повторному медогляду з метою визначення придатності до військової служби.
Відповідно до п. 63 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою КМУ від 16.05.2024 № 560
військовозобов’язані, які звернулися до ТЦК із заявою про надання відстрочки, до прийняття рішення відповідною комісією не направляються для проходження ВЛК, крім тих, що були раніше визнані обмежено придатними.
Як бачимо, жодних заборон у направленні на ВЛК обмежено придатних осіб, що мають статус особи з інвалідністю, але ще не отримали відстрочку, немає.
Разом з тим, якщо відстрочка вже оформлена і діє на момент виклику до ТЦК, то направляти на ВЛК не повиннні. Про це йдеться в абзаці 3 п. 63 Порядку.
Отже, якщо військовозобов’язаний має статус особи з інвалідністю і не оформив відстрочку, а ТЦК викликало його повісткою та направило на ВЛК, то потрібно пройти ВЛК. Якщо ж відстрочка вже оформлена, то направляти на ВЛК не повинні.
Під час проходження ВЛК обов’язково буде враховано наявність інвалідності.
Відповідно до Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого наказом Міністра оборони України від 14.08.2008 № 402 до початку проведення медичного огляду ТЦК та СП отримує дані від органів соціального забезпечення щодо осіб з інвалідністю.
👌 Сервіс «Особистий Консультант» — це письмові безлімітні швидкі відповіді (від 15 хвилин) на професійні питання.
Отримайте доступ до сервісу, оформивши передплату у пакетах «Професіонал», «Преміум» або «Преміум ПРО».
Джерело: kadroland
Статті на тему:
Електронні направлення на ВЛК у Резерв+: постанова КМУ прийнята!
Відстрочки з 16.01.2025: оновлені правила надання та оформлення
ВЛК для обмежено придатних: думка юристів і позиція Міноборони