Відстрочки з 16.01.2025: оновлені правила надання та оформлення

Ви вже в курсі, що 16.01.2025 набрала чинності постанова КМУ від 31.12.2024 №1558, яка вносить чимало змін одразу до кількох постанов. Сьогодні пропонуємо розглянути основні новації щодо надання відстрочок


Нормативне підґрунтя


Під завершення року урядовці ухвалили постанову «Про внесення до деяких постанов Кабінету Міністрів України змін щодо окремих питань ведення військового обліку та призову громадян під час мобілізації» від 31.12.2024 №1558 (далі – Постанова КМУ №1558). Але всі її побачили фактично лише після офіційного опублікування 16.01.2025 у газеті «Урядовий кур’єр» № 13.


Сьогодні розглянемо зміни, внесені до Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою КМУ від 16.05.2024 №560 (далі – Порядок №560).


Нові правила оформлення відстрочок


З нової редакції п. 58-63 Порядку №560 випливають такі зміни щодо правил оформлення відстрочок.


1. Подання заяви на відстрочку.


Закріплено правило, за яким під час особистого подання заяви на відстрочку військовозобов’язаний повинен пред’явити паперовий військово-обліковий документ (далі – ВОД) або ВОД в електронній формі.


Крім того, закріпили, що заява подається до ТЦК та СП за місцем перебування на військовому обліку. Тож за потреби подання заяви в іншому місці спочатку доведеться змінювати місце військового обліку і лише потім подавати заяву до свого нового ТЦК та СП.


2. Автоматизація процесу оформлення відстрочки через електронні сервіси.


Врегульовано можливість автоматичного оформлення відстрочки через електронний кабінет військовозобов’язаного за допомогою Єдиного державного реєстру призовників. Це має спростити процес для військовозобов’язаних і підвищити прозорість взаємодії між заявником і ТЦК.


Зокрема, урядовці передбачили, що за наявності технічної можливості відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період може оформлятися та надаватися автоматично у разі створення запиту на її оформлення військовозобов’язаним через електронний кабінет призовника, військовозобов’язаного, резервіста.


Водночас якщо у військовозобов’язаного буде виявлено відсутність законних підстав для надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період, таку відстрочку, оформлену автоматично, так само буде й автоматично скасовано.


3. Перевірка підстав для відстрочки.


Конкретизовано механізм перевірки поданих документів та їх достовірності.


Встановлено, що перевірку підстав для відстрочки під час мобілізації, на особливий період проводять протягом 5 днів у разі:


  1. подання військовозобов’язаним заяви на відстрочку;
  2. видання указу Президента України про проведення мобілізації (продовження мобілізації);
  3. надходження звернення органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування;
  4. отримання офіційної інформації (повідомлення) про втрату особою законних підстав для відстрочки.


Крім того, встановлено, що у разі направлення комісією, яка ухвалює рішення щодо відстрочок, запиту до держоргану такий держорган повинен здійснити розгляд запиту протягом 5 робочих днів з дати його отримання.


Своєю чергою, комісія зобов’язана розглянути отримані заяву та документи, що підтверджують право на відстрочку, протягом 7 к. дн. з дати надходження, але не пізніше ніж протягом дня, наступного за днем отримання інформації на запити до держорганів. Але у будь-якому разі (навіть якщо інформації від держоргану не буде одержано) комісія повинна винести рішення щодо відстрочки упродовж 15 к. дн. У такому разі не пізніше ніж на п’ятнадцятий день з дати реєстрації заяви комісія приймає рішення на підставі поданих заявником документів. Про відсутність відповіді від органу державної влади, іншого державного органу на запит зазначається в протоколі. У таких ситуаціях чимало юристів вбачають проблеми з наданням відстрочок.

Увага! До ухвалення комісією рішення військовозобов’язаний не підлягає призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період

4. Повідомлення заявника про рішення комісії.


Про прийняте рішення про відстрочку повідомлятимуть заявника в обраний ним спосіб у заяві про надання відстрочки (засобами телефонного, електронного або поштового зв’язку). Повідомлення має бути надіслане не пізніше ніж на наступний день після ухвалення такого рішення.


5. Тривалість відстрочки та умови її продовження.


Відстрочку надаватимуть на строк, що не перевищує період мобілізації, але вона може автоматично продовжуватися, якщо відповідні законні підстави залишаються чинними, але не більш як до настання обставин, за яких особа втрачає законні підстави на відстрочку.


У Порядку № 560 визначили тривалість відстрочок для різних груп військовозобов’язаних (див. таблицю).


Таблиця

Тривалість різних відстрочок від призову


Найцікавішим, на нашу думку, тут є обмеження строку відстрочки для студентів, учнів та інтернів і наукових та науково-педагогічних працівників (п. 6 та 7 таблиці).


Якщо буквально читати цю норму, то виходить, що після завершення навчального року таких працівників можуть мобілізувати. Але це суперечить ч. 3 ст. 23 Закону України від 21.10.1993 № 3543-XII «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», де зазначено, що призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період не підлягають саме особи, перелічені у пунктах 6 та 7 таблиці. І жодних обмежень щодо строку відстрочки, окрім власне втрати відповідного статусу, Законом не передбачено.


6. Терміни внесення відомостей щодо відстрочки до Держреєстру.


Довідку про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період видають військовозобов’язаним на строк дії відповідних законних підстав.


До того ж відомості про надання або скасування відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період вносять до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних та резервістів у день оформлення такої довідки або в день надсилання повідомлення про скасування відстрочки.


Проходження ВЛК особами, які звернулися до ТЦК з проханням про надання відстрочки


Починаючи з 16.01.2025, ТЦК зможе направляти на ВЛК військовозобов’язаних, які звернулися до ТЦК (Центрального управління або регіональних органів СБУ чи відповідного підрозділу розвідувальних органів) із заявою про надання відстрочки. Але не всіх, а лише тих, яких раніше визнали обмежено придатними або тимчасово непридатними до військової служби за станом здоров’я на строк від шести до 12 місяців. Направлення на ВЛК видаватимуть у разі закінчення строку дії довідки (постанови) ВЛК.


Усіх інших військовозобов’язаних до винесення рішення відповідною комісією щодо (не)надання відстрочки як і раніше не направляють для проходження медогляду для визначення придатності до військової служби.

Детально розібрали це питання у відео та статті «Відстрочка та ВЛК для обмежено придатних: зміни з 16 січня!»

Вимоги до документів для відстрочки


Урядовці внесли зміни й до переліку документів, які потрібно подавати для оформлення відстрочки.

Оновлений перелік документів ви знайдете у нашому довіднику «Перелік документів, що подаються військовозобов’язаним для отримання відстрочки».


Віктор НАГОРНИЙ, експерт з трудового права


Статті на тему:


Відстрочка та ВЛК для обмежено придатних: зміни з 16 січня!

ВЛК для обмежено придатних: думка юристів і позиція Міноборони

Нове роз'яснення: всі обмежено придатні повинні з'явитися до ТЦК для направлення на ВЛК

ВЛК для обмежено придатних: чи всім потрібно проходити?