Що говорить Закон?
Згідно із п. 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону України від 21.03.2024 №3621-ІХ «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення прав військовослужбовців та поліцейських на соціальний захист» особи зі статусом обмежено придатних підлягають повторному медичному огляду. Зверніть увагу на формулювання: не «зобов’язані з’явитися» і навіть не «зобов’язані пройти», а саме «підлягають медичному огляду». Тобто, про автоматичну необхідність самостійно з’являтися до ТЦК тут не йдеться.
Цікаво, що і в Правилах військового обліку (додаток 2 до Порядку, затвердженого постановою КМУ від 30.12.2022 № 1487) також вказано, що військовозобов’язаний повинен прибувати для проходження медичного огляду за викликом ТЦК у строки, зазначені у відповідних документах.
Крім того, Правилами військового обліку також визначено, що військовозобов’язані повинні проходити, зокрема, медичний огляд згідно з рішеннями комісій з питань взяття на військовий облік, направлення для проходження військово-лікарських комісій районних (міських) ТЦК.
Отже, за Законом №3621 ТЦК повинен викликати, визначити строк для проходження ВЛК і направити на медогляд. Таким чином, юридично обов’язок проходження ВЛК виникає лише після отримання направлення від ТЦК.
Позиція офіційних установ
Так, Дніпровська РДА Дніпропетровської області на питання: «Чи зобов’язаний обмежено придатний проявляти ініціативу щодо повторного проходження ВЛК?», – відповідає:
Ця норма створює обовʼязок для військовозобовʼязаного — пройти ВЛК, для ТЦК та СП — направити на ВЛК та для комісії ВЛК — провести медогляд.
Більше того, фахівці зазначають, що притягнути до відповідальності обмежено придатних зможуть виключно у випадках, коли ТЦК та СП направляв військовозобов’язаного на ВЛК, а останній таку вимогу проігнорував.
Зауважимо, що такої позиції дотримується і більшість юристів-практиків. Але є ложка дьогтю…
Відповідь Міноборони
Не всі ТЦК поділяють вище згадану думку, тому ми звернулися із запитом до Міноборони.
Запит щодо ініціативи обмежено придатних у проходженні ВЛК Міністерство оборони переадресувало до ТЦК. Відповідь лаконічна:
Для направлення на повторне ВЛК слід з’явитися до ТЦК.
Втім, у відповіді не уточнюється: йдеться лише про обов’язок з’явитися після виклику чи треба проявляти власну ініціативу.
Штрафи за ігнорування направлення на ВЛК
У разі ігнорування направлення на ВЛК військовозобов’язаного можуть притягнути до адміністративної відповідальності: штраф становить від 17 000 грн до 25 500 грн.
Штраф накладатиме ТЦК. Але постанову про штраф можна оскаржити в суді.
До речі, юридична практика показує, що випадки успішного оскарження штрафів досить поширені. Проте, як складеться ситуація з непроходженням ВЛК обмежено придатними, якщо не було направлення від ТЦК, стане відомо лише після 4 лютого.
Висновки:
- Проходження ВЛК є обов’язковим для обмежено придатних за наявності направлення від ТЦК.
- Без направлення ТЦК штрафні санкції застосовуватися не повинні.
- Якщо ви отримали повістку — виконайте свій обов’язок, щоб уникнути штрафів чи інших наслідків.
- У разі накладення штрафу його можна оскаржити в суді.
Тетяна ДОНЕЦЬ, адвокат, шеф-редактор kadroland
Статті на тему:
Нове роз'яснення: всі обмежено придатні повинні з'явитися до ТЦК для направлення на ВЛК
Колишні «обмежено придатні» мають пройти ВЛК до 5 лютого 2025 року