Слухати чи завантажити аудіозапис
Сьогодні у мінікурсі розглянемо, як діяти роботодавцю, якщо серед працівників є виключені або зняті з військового обліку військовозобов’язані працівники.
Знятті з військового обліку працівники та дії роботодавця
Насамперед важливо розуміти, що зняття з обліку і виключення з обліку – це не тотожні поняття.
Підставами для зняття з обліку військовозобов’язаних є:
- вибуття в іншу місцевість і постановка на облік за новим місцем проживання;
- прийняття на військову службу або прийняття на навчання до так званих військових навчальних закладів;
- направлення для відбування покарання до спеціальних установ;
- зарахування до військового оперативного резерву;
- спеціальне рішення Міноборони, СБУ чи розвідувальних органів України.
Отже, можна сказати, що «зняття з обліку» – це тимчасовий статус.
Відеокурси, курси-професії, відео з підсумками тижня – і це все в одному місці! Завітайте до розділу Відео, щоб першими подивитися свіженький відеоконтент!
Дія роботодавця: Якщо у вас є особа, у якої у військово-обліковому документі міститься відмітка про зняття з обліку, радимо направити таку особу до ТЦК або до СБУ чи розвідувального органу, якщо раніше вона стояла на обліку в цих органах.
Слід розуміти, що такі особи чи то забули стати на облік після зняття їх з певних причин, чи то вже стали резервістом, тобто, перебувають на військовому обліку як резервісти, але немає актуального запису в документах.
Зараз таких випадків небагато, але старі військово-облікові документи із статусом «знято з обліку» можна зустріти досить часто. В результаті чимало роботодавців помилково вважають таких осіб невійськовозобов’язаними та не включають їх до списків, не подають повідомлення про прийняття, звільнення і зміну облікових даних таких працівників.
Отже, якщо працівник надає військово-обліковий документ зі статусом «Знято з обліку», йому роботодавцю варто надати письмове повідомлення про необхідність звернутися до ТЦК, СБУ або розвідувального органу. У разі відмови працівника — роботодавець повідомляє про нього ТЦК.
Крім того, включаємо дані такого працівника до списків персонального військового обліку (додаток 5 до Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів, затверджений постановою КМУ від 30.12.2022 № 1487, далі – Порядок № 1487) і враховуємо у відомості оперативного обліку. В разі звільнення або зміни облікових даних, інформуємо ТЦК. Тобто, здійснюємо всі ті ж самі дії, що й до інших призовників, військовозобов’язаних і резервістів.
Виключені з обліку працівники, що варто знати роботодавцю
Щодо виключених з військового обліку як непридатних до служби, то такі особи не є військовозобов’язаними. З моменту виключення їх з обліку вони перестають бути військовозобов’язаними.
При прийнятті на роботу таких осіб, роботодавцю потрібно взяти у працівника копію військово-облікового документу із відміткою про виключення з обліку. Копію такого військово-облікового документу потрібно зберігати в особовій справі працівника.
При цьому, надсилати до ТЦК повідомлення про прийняття, звільнення чи зміну облікових даних таких працівників не потрібно.
Не потрібно також включати дані осіб до списків персонального військового обліку і враховувати у кількості військовозобов’язаних у відомості оперативного обліку.
Увага! Такі працівники не враховуються при підрахунку квоти на бронювання.
Виключеного з військового обліку працівника поновили на обліку в ТЦК – як діяти
Нещодавно ми розповідали про те, що виключених з обліку працівників автоматично почали поновлювати на військовому обліку.
У цій ситуації саме працівникові краще переконатися, що інформація про виключення міститься в Реєстрі – зробити це можна через «Резерв+» або Дію. Точно не варто залишати це питання без нагляду. Більше деталей тут.
Висновки
- Орієнтуємося на дані у військово-обліковому документі.
- Бачимо запис «знято з обліку» вважаємо такого працівника військовозобов’язаним, вносимо його дані до списків, повідомляємо ТЦК про прийняття, звільнення, зміну облікових даних.
- Якщо у військово-обліковому документі є запис про непридатність із виключенням з військового обліку, то розглядаємо працівника як невійськовозобов’язаного. Водночас рекомендується переконатися, що відповідна інформація внесена до Єдиного реєстру призовників, військовозобов’язаних і резервістів.
Стаття на тему:
Виключені з військового обліку стають військовозобов’язаними: хто ризикує, як перевірити, що робити
0(0)
«Зняті» і «виключені» з військового обліку працівники: дії роботодавця
Тетяна Шолкова
0(0)