Відеоблоги

Як швидко знайти назву посади у Класифікаторі професій

Ви дізнаєтесь:

  • За якими правилами формується назва посади.
  • Які відомості містить Класифікатор та додатки до нього.
  • Як здійснити пошук посади в Класифікаторі.
Оберіть відео для перегляду

5(16)

Оцініть відео:

Як швидко знайти назву посади у Класифікаторі професій

00:11:56

Людмила Смердова

5(16)

Оцініть відео:

В усіх кадрових документах (заявах, наказах, трудових книжках) назва посади має бути сформована згідно з професійною назвою роботи, яка визначена у Класифікаторі професій 2010 року

Сам текст Класифікатора професій представлений на сайті Верховної Ради України у word-форматі. Пошук за текстом Класифікатора професій через такий формат документа здійснюється незручно. Більш того, текст Класифікатора професій, розміщений на сайті Верховної Ради України, не враховує багатьох змін, зокрема, й останню зміну № 10.

І ось Мінекономіки на своєму офіційному сайті представило новий сервіс: «Класифікатор професій: Пошук».

  1. Заходите на сайт Мінекономіки.
  2. Обираєте у меню «Діяльність» – «Сфера зайнятості»
  3. Обираєте Класифікатор професій.
  4. Обираєте новий сервіс «Класифікатор професій: Пошук».

Щоб ще раз не здійснювати такий шлях, для швидкого доступу до сервісу «Класифікатор професій: Пошук», збережіть посилання в закладках вашого браузера.

Що становить собою новий сервіс від Мінекономіки?

Сам сервіс «Класифікатор професій: Пошук» має вигляд уже звичної таблиці для Класифікатора професій 2010 року. Тут представлені графи: код КП, код ЗКППТР, випуск ЄТКД, випуск ДКХП, професійна назва роботи та назва КП. Усі графи, крім графи із назвою КП, містять додаткові віконця для введення значення. У графах з кодами та випусками вводите цифрове значення. У графі «професійна назва роботи» – текст.

До речі, графа «назва КП» має не досить коректне найменування. Річ у тім, що у цій графі, фактично, відображається назва підкласу або групи за Класифікатором професій.

Зауважу, що сервіс «Класифікатор професій: Пошук» уже враховує зміну № 10 до Класифікатора професій.

Як це працює?

Наприклад, вам треба з’ясувати код КП для посади інспектора з кадрів. У такому разі, якщо ви знаєте професійну назву роботи, на підставі якої сформована назва посади, то у полі «професійна назва роботи» вводите назву. У нашому прикладі – інспектор з кадрів. І одразу, нам нижче виводяться усі професійні назви робіт за вказаним запитом. А у графі «код КП» одразу відображається код КП, який відповідає професійній назві роботи. Отже, для посади «інспектор з кадрів» код КП – 3423.

А якщо ситуація інакша? Ви знаєте код КП, але бажаєте упевнитися у професійній назві роботи, на базі якої утворюєте назву посади. У такому разі вводите код у графі «код КП». Наприклад, 1476.1. І бачимо, що цьому коду відповідає професійна назва роботи «менеджер (управитель) з реклами». Нагадаю, що у наведеному випадку в дужках міститься альтернативна професійна назва роботи. Тому у такому разі утворюється дві назви посади на ваш вибір: менеджер з реклами або управитель з реклами.

Кейси утворення назв посад за допомогою нового сервісу «Класифікатор професій: Пошук»

Тепер подивімося як користуватися новим сервісом на сайті Мінекономіки. Розглянемо п’ять найпопулярніших ситуацій із практики – на підставі питань із сервісу «ОК» («Особистий консультант»).

  1. Чи існує у Класифікаторі професій окремий розділ із професійними назвами робіт для бухгалтерії?

    Ні, окремого розділу Класифікатор професій не містить. Проте у графі «професійна назва роботи» у полі для пошуку можна ввести «бухгал». Саме так, не повне слово, а тільки перші його склади, бо таким чином пошук значно розширюється. Вуаля. І ось веред вами увесь список професійних назв робіт для бухгалтерії. При цьому у графі «назва КП» відображаються, умовно кажучи, сфери застосування професійних назв робіт. Наприклад, професійні назви робіт: головний бухгалтер, бухгалтер, обліковець з реєстрації бухгалтерських даних. Підходять для підприємств усіх видів діяльності. Натомість професійна назва роботи науковий співробітник, аудит, бухгалтерський облік, може бути застосована у наукових установах.

  2. Як утворити посаду «директор операційний»?

    У графі «професійна назва роботи», у полі для пошуку, вписуємо «директор операц». Результатів немає. Спробуємо «директор з операц». Теж результатів нуль. Тепер стає зрозуміло, що такої професійної назви роботи не існує. Як діяти? Вводимо у полі для пошуку «директор». Обираємо професійну назву роботи директор, начальник, інший керівник підприємства, за кодом КП 1210.1. Далі застосовуємо правило додатку В до Класифікатора професій. А саме про те, що назви професій можуть бути розширені словами, які уточнюють місце роботи, виконувані роботи, сферу діяльності. Відповідно від професійної назви роботи директор, начальник, інший керівник підприємства, утворюємо посаду «директор з операційної діяльності» з кодом КП 1210.1.

  3. Як утворити посаду «заступник директора» для підприємства?

    Повертаємося до нашого сервісу. У пошуковому вікні графи «професійна назва роботи» так і вписуємо «заступник директора». Бачимо професійні назви робіт для органів державної влади і митних органів. Це явно не підходить для ситуації, що розглядається. Що робити? Знову повертаємося до професійної назви роботи директор, начальник, інший керівник підприємства за кодом КП 1210.1. Беремо вказану назву за основу плюс використовуємо похідне слово заступник із додатка В до Класифікатора професій. У результаті утворюємо посаду «заступник директора» з кодом КП 1210.1.

  4. Потрібно оформити на роботу кризового менеджера, менеджера з боротьби із кризами. Як утворити назву посади?

    У наш час постійно з’являються нові професії і Класифікатор професій просто не встигає відображати усі новомодні напрямки. Вводимо у полі для пошуку графи «професійна назва роботи» «криз». Очікувано, що результатів немає. Як діяти далі? Відштовхуємося від професійної назви роботи «менеджер (управитель)» без конкретизації сфери застосування. Тут зверніть увагу, що у такому разі професійна назва роботи «менеджер (управитель)» зустрічається двічі, але із різними кодами КП: 1231 і 1499. При цьому код КП 1231 відповідає керівному складу, а код КП 1499 суто менеджерському складу. Тому ви визначаєтесь, як би мовити, із рангом посади. А далі застосовуєте правило додатку В до Класифікатора професій про уточнення виконуваної роботи. Наприклад, може бути утворена посада «менеджер з антикризового управління» з кодом КП 1231 або 1499.

  5. Правильно застосовувати «фінансовий директор» або «директор фінансовий»?

    Звісно для нас більш благозвучно звучить словосполучення коли спочатку іде прикметник, а потім іменник. Та чи допускає це Класифікатор професій? З'ясуймо разом. У графі «професійна назва роботи» у полі для пошуку вводимо слово «фінансовий» і одразу бачимо професійну назву роботи: «директор фінансовий». Тож і посада має бути утворена саме як «директор фінансовий». Перестановку слів Класифікатор професій не допускає.

Підсумки. На сайті Мінекономіки з’явився новий сервіс «Класифікатор професій: Пошук». Цей сервіс дозволяє відшукати професійну назву роботи, від якої утворюється назва посади, безпосередньо за допомогою слова із назви або за кодом КП. Проте при утворенні назв посад також не забувайте про розкриття дужок, а також формування посад за допомогою правил додатка В до Класифікатора професій. Цей додаток містить похідні слова, зокрема  «заступник», та дозволяє уточнювати у назві посади сферу діяльності або виконувану роботу.