Відеоблоги

Надурочні години: як порахувати та оплатити

Ви дізнаєтесь:

  1. Що таке надурочна робота.
  2. Як визначити надурочні години.
  3. Як оплачується надурочна робота.

 

Оберіть відео для перегляду

5(7)

Оцініть відео:

Надурочні години: як порахувати та оплатити

00:06:53

Світлана Лістрова

5(7)

Оцініть відео:

Оплата надурочної роботи при різних формах оплати праці.

Сьогодні ми поговоримо про те, як оплачувати надурочні години. Останнім часом дуже багато виникає питань з цього приводу. І спершу розберемося що таке надурочна робота взагалі. Незважаючи на те, що у нас є статті 62, 63, 64, 65 КЗпП, які це пояснюють, тим не менше ми в цьому весь час плутаємося. Увага на слайд. Стаття 62 КЗпП, про що вона говорить? Про те, що надурочні роботи у нас взагалі не допускаються. І тому дивно коли виникають питання, що у мене працівник відпрацював більше норми, що робити? І що ж вважається надурочними роботами? А надурочними роботами вважається робота понад встановлену тривалість робочого дня. Тобто встановили тривалість робочого дня 8 годин, працівник наш працював 10 годин, уже у нас є надурочна робота. Як ми її розрахуємо? Скільки годин надурочних? Надурочна робота це фактична тривалість роботи (10 годин) мінус тривалість робочого дня (8 годин) і того маємо 2 надурочні години.

Досить часто виникає питання, а як же з підсумованим обліком робочого часу? Підсумований облік робочого часу, як там рахувати надурочні? Ось для того ми і вводимо підсумований облік робочого часу, щоб години порахувати надурочні за обліковий період. Тобто це нам дає можливість, працівнику встановили, наприклад, обліковий період у нас квартал. Тобто він може в одному місяці перепрацювати, в іншому недопрацювати і в решті решт, в кінці кварталу, в останньому місяці ми визначимо чи є надурочні години. Тобто відрізняється тим, що ми будемо аналізувати робочий час не в межах робочого дня, а будемо аналізувати за обліковий період, скільки годин відпрацьовано і яка у нас має бути норма.

Що стосується оплати. Питань теж дуже багато виникає, тому що начебто зрозуміло як оплачувати при погодинній оплаті праці і коли у нас місячний оклад. Тому що стаття 106 КЗпП говорить, що ми, коли у нас погодинна система оплати праці, теж саме буде коли у нас місячний оклад, ми оплачуємо у подвійну розмірі годинної ставки всі надурочні години. А от з приводу відрядної системи оплати праці чомусь виникають питання. І не дивно, тому що ми звикли що відрядна система праці, що ви оплачуємо? Ми оплачуємо роботу за відрядними розцінками. Роботу оплачуємо, обсяг перемножений на відрядну розцінку. І тому якщо надурочна робота буде, що робити? Що робити нам відповідає стаття 106 КЗпП. А статті 106 КЗпП говорить, що за надурочні години ми маємо доплатити 100% тарифної ставки працівника відповідної кваліфікації, оплата якого здійснюється погодинно. І це зрозуміло, тому що коли у нас відрядна оплата праці, працівнику нараховують оплату за виконаний обсяг робіт, залежно від відрядної розцінки. А відповідно якщо є надурочні години, ми маємо оплатити їх 100% за погодинною ставкою.

Далі. Підсумований облік робочого часу. Вічно виникає питання, як оплачувати. І у нас якраз в ст. 106 КЗпП прописано, що у разі підсумованого обліку робочого часу, оплачується як надурочні всі години відпрацьовані понад встановлений робочий час в обліковому періоді. Ось ця норма як раз дає нам право рахувати надурочні години за обліковий період. А як оплачувати, ми виходимо з того, яка у нас форма оплати. Підсумований облік робочого часу, це в нас облік робочого часу, такий особливий режим, але форма оплати праці може бути знову таки місячний оклад, погодинна оплата і місячна ставка. От залежно від цього і будемо оплачувати. І пам’ятаємо, що в жодному випадку не можна компенсувати надурочну роботу шляхом надання відгулу. Таке взагалі не допускається. Увага на слайд. Ось на цьому, такому цікавому слайді, наведено схему, щоб вам було зрозуміліше і зрозуміти все те що ми говорили і як читати статтю 106 КЗпП. Оплата за місячним окладом (ставкою) і погодинна оплата, оплачуються надурочні години за подвійною годинною ставкою. Відрядна оплата, ми нараховуємо 100% годинної ставки за всі надурочні години. А підсумований облік робочого часу, залежно від того як саме ми оплачуємо роботу працівників. Може бути місячний оклад, погодинна оплата і може бути відрядна оплата. Залежно від цього будемо оплачувати.

І наступне питання яке цікавить нас в цьому випадку, а як же ми будемо визначати годинну ставку. Коли у нас погодинна оплата відрядна, зрозуміло ми будемо брати годинну ставку, яка встановлена при погодинній оплати праці і будемо застосовувати її при відрядній оплаті праці. Чому? Тому що при відрядній оплаті праці ми використовуємо годинну ставку робітника погодинника, такої ж самої кваліфікації. Якщо місячний оклад, годинну ставку як визначаємо? Оклад ставку розділили на місячну норму годин у місяці і визначили годинну ставку, в кожному місяці вона буде різна. А підсумований облік робочого часу, знову таки діємо залежно від чого? Залежно від форми оплати. Погодинна, відрядна: годинну ставку використовуємо погодиника відповідної кваліфікації. Коли місячний оклад, оклад ділимо на середньомісячну кількість робочих годин, за обліковий період. Ось таку рекомендацію дає нам сам Мінсоцполітики, що так треба рахувати.

Дивіться всі курси і вебінари прямо зараз на

Кадровій Платформі №1