Ви дізнаєтесь:
- Чи зміниться щось у веденні військового обліку для ФОПів з 18 травня
- Чи повинен ФОП вести Списки, подавати Повідомлення до ТЦК та повідомляти працівників про виклик до ТЦК
- Чи може ФОП забронювати робітників
На нормативному рівні визначено, що персональний військовий облік ведеться держорганами, органами місцевого самоврядування, а також підприємствами, установами та організаціями, тобто юридичними особами й ФОП серед них не згадується. Отже, нормами чинного законодавства не передбачено обов'язку для ФОПів ввести військовий облік найманих працівників. Тоді виникає логічне питання: чи зміниться щось у веденні військового обліку для ФОПів з 18 травня, тобто з моменту набрання чинності Законом №3633? Ні, ФОПи як і раніше не зобов'язані вести військовий облік. Оскільки законодавство не покладає обов'язку на ФОПів вести військовий облік, відповідно не передбачає і відповідальності за неведення. Тож адмінштраф 59 500 грн за неведення військового обліку на ФОП-роботодавців не накладається.
А тепер пройдімось по найболючішим питанням щодо військового обліку для ФОП-роботодавців.
Чи повинен ФОП повідомляти ТЦК про прийняття на роботу або звільнення з роботи призовників, військовозобов'язаних та резервістів? Ні, не повинен.
Чи повинен ФОП вести списки призовників, військовозобов'язаних та резервістів? Ні, такого обов'язку у ФОПів немає.
Чи зобов'язаний ФОП на запит ТЦК надавати списки працівників, які є військовозобов'язаними або призовниками? Ні, з тієї ж причини, що облік військовозобов'язаних працівників не ведеться апріорі.
До ФОПа надійшло розпорядження від ТЦК щодо оповіщення працівників про виклик до ТЦК, чи є обов'язок у ФОП оповістити своїх працівників? Ні, такого обов'язку немає, адже Порядок №1487, у тому числі п. 47, не поширюється на ФОПів.
Чи може ФОП-роботодавець забронювати своїх працівників? Наразі ні, процедура бронювання передбачена лише для юридичних осіб, а ФОПи, як ми знаємо, до них не належать. Крім того, основою для бронювання слугує ведення військового обліку, зокрема списків, а ФОПи військовий облік не ведуть, ані зараз, ані з 18 травня.
Підсумки
ФОП не веде військовий облік, це правило діє як до 18 травня, так і з 18 травня. Тому всі обов'язки з ведення військового обліку, наприклад, заповнення списків, подання повідомлень до ТЦК, не розповсюджуються на ФОПів. Адмінштрафи за не ведення військового обліку не застосовується до ФОП, а також ФОП не може забронювати працівників.
Маєте професійні питання за темами відео?
Отримайте вичерпні відповіді та роз’яснення експертів Кадрової Платформи №1 у сервісі «Консультації».