Ви дізнаєтесь:
- Хто та за яких обставин має право вручати повістки
- Які наслідки для військовозобов’язаного в разі відмови від отримання повістки
Перелік представників, які мають право вручати повістки
Мабуть, ви неодноразово чули про незаконність вручення повісток, виписаних «на колінці», адже бланк повістки має бути підписаний керівником ТЦК і навряд чи він особисто мандрує вулицями зі стосами повісток. Тож виходить, що представники ТЦК, які заповнюють повістки на блокпостах, у парках, що біля метро, мають при собі пусті, але підписані керівником ТЦК, бланки повісток. Як ви розумієте, підписання пустих бланків не є правомірними діями керівника ТЦК, але сьогодні ми про інше. Новий порядок проведення призову громадян на військову службу, затверджений постановою Кабміну №560, встановив ще одну вимогу для осіб, які вручають повістки. Спочатку нагадаю, що повістки можуть вручати представники ТЦК, держадміністрацій чи військових адміністрацій, виконавчих органів сільських, селищних, міських, районних у містах рад, відповідні представники за місцем роботи чи навчання, а також представники Служби зовнішньої розвідки чи СБУ стосовно осіб, що стоять у них на обліку.
Посвідчення особи уповноваженої вручати повістки
А тепер важливе. Всі вищезазначені особи можуть вручати повістки лише за умови наявності посвідчення особи, уповноваженої вручати повістки. Таке посвідчення видається головою держадміністрації, військової адміністрації, засвідчується його особистим підписом та скріплюється гербовою печаткою. Без наявності такого посвідчення, ні представник ТЦК, ні роботодавець, ні інші особи не можуть вручати повістки.
Які ж першочергові дії військовозобов'язаного, якому намагаються вручити повістку? Звертаю увагу, що під час вручення повістки здійснюється фото і відео фіксація, якщо повістку вручає представник ТЦК. Військовозобов'язаний, якому вручають повістку, також може здійснювати відео фіксацію, проте для уникнення конфлікту можна не знімати обличчя службової особи, але зняти процес пред'явлення документів та виписування повістки.
Що можна вимагати від службової особи, яка намагається вручити повістку? В першу чергу представитися, надати службове посвідчення та посвідчення особи, уповноваженої вручати повістки. Переконайтеся, що таке посвідчення містить підпис голови адміністрації та печатку і що воно виписане саме на ту особу, яка намагається вручити повістку. Якщо ж посвідчення особи, уповноваженої вручити повістку, немає, можете сміливо відмовлятися отримувати повістку і жодних негативних наслідків бути не може. До речі нагадаємо, що представники поліції не мають права вручати повістки й можуть це робити лише разом із представниками ТЦК чи у складі групи оповіщення.
У вас є побоювання, що вас затримають і завезуть в ТЦК? Якщо до цього ви не ухилялися від явки по повістці й військово-облікові документи у вас із собою, то права затримувати й кудись вас везти ні у поліції, ні у ТЦК немає. Ми розуміємо, що такі випадки бувають і доказів на просторах інтернету багато, але з незаконними діями треба боротись в законний спосіб, а це скарги, суди й розголос.
І наостанок, яка ж відповідальність загрожує особі за відмову отримати повістку у разі, якщо є законні підстави для її вручення? Як ми вже згадували, процес вручення фіксується на відео, в разі відмови отримати повістку складається акт відмови й це також фіксується на відео. Відеозапис вручення повістки або ознайомлення з її змістом, у тому числі відеозапис доведення акту відмови від отримання повістки, а також відеозапис відмови особи у спілкуванні з особою, уповноваженою вручати повістки, вважається належним підтвердженням оповіщення працівника про виклик. Невиконання законних вимог щодо явки по повістці загрожує адміністративним штрафом від 17 000 до 25 500 грн.
Підсумки. Якщо вам намагаються вручити повістку, ви маєте право вимагати від службової особи представитися, надати службове посвідчення та посвідчення особи, уповноваженої вручати повістки. Без наявності такого посвідчення вручення повістки буде незаконним, відповідно і наслідків для особи, що відмовляється, бути не може. Разом з тим, в разі відмови від отримання повістки за наявності підстав для її вручення, зокрема наявності посвідчення особи, уповноваженої вручати повістки, військовозобов'язаному, що відмовляється, може загрожувати адміністративне затримання, доставлення до ТЦК і штраф від 17 000 до 25 500 грн.
Маєте професійні питання за темами відео?
Отримайте вичерпні відповіді та роз’яснення експертів Кадрової Платформи №1 у сервісі «Консультації».