Ви дізнаєтесь:
- Чи дійсно бронювання з 1 грудня здійснюватиметься виключно через Дію?
- Про зміни в критеріях для визнання підприємства критично важливим
- Яка доля бронювання, оформленого за старими правилами?
З 1 грудня 2023 року в Україні впроваджуються істотні зміни до механізму бронювання військовозобов’язаних працівників. Уряд оновив критерії для визначення підприємств критично важливими, змінив процедуру оформлення бронювання та переглянув умови для працівників, які вже мають відстрочки. У цій статті розглянемо ключові нововведення.
Повідомлення Прем’єр-міністра Шмигаля щодо оновлення критеріїв для отримання статусу критичності та бронювання
Після закінчення проведення аудиту критично важливих підприємств, що відбувався до 15 листопада включно, всі чекали подальших рішень уряду та особливо – поновлення можливості бронювання військовозобовʼязаних працівників.
Перші новини стали відомі того ж 15 листопада, коли Премʼєр-міністр України Денис Шмигаль у своєму телеграм-каналі опублікував повідомлення щодо оновлення критеріїв бронювання та критеріїв для отримання критичності.
Основними тезами повідомлення Премʼєр-міністра Шмигаля були:
-
Для всіх, хто вже має відстрочки, буде перехідний період на нові умови до 28 лютого.
-
Усі бронювання з 1 грудня будуть здійснюватися через Дію.
-
Для приватного сектору зарплатний критерій та відсутність боргів перед бюджетом будуть обовʼязковими для бронювання працівників.
Що вже відомо? Пропоную розібратись із основними змінами в частині бронювання працівників, які нас всіх чекатимуть.
Строк дії бронювання, оформленого за старими правилами: до 31 січня 2025 року
Найгострішим питанням є збереження раніше наданих відстрочок заброньованим працівникам. За повідомленням Премʼєр-міністра, раніше надані відстрочки заброньованим працівникам будуть збережені до 28 лютого 2025 року.
Проте у представленому на зараз тексті ми бачимо, що відстрочки заброньованих працівників, незалежно від того, чи були такі працівники заброньовані в паперовий спосіб, тобто шляхом подання списків до відповідних органів, або були заброньовані за допомогою Порталу Дія, надані їм відстрочки будуть чинними протягом строку на який вони надані, але не пізніше ніж до 31 січня 2025 року.
Погодьтесь, зменшення строку чинності наданих відстрочок на цілий місяць є великою проблемою для критично важливих компаній, оскільки тепер необхідно терміново підтверджувати свою критичність та переброньовувати працівників за новими правилами, інакше вже з 01 лютого 2025 року такі працівники втратять свою бронь та ризикують бути призваними в загальному порядку.
Нові критерії для визнання підприємства критично важливим
Після прийняття нової постанови КМУ міністерства, органи місцевого самоврядування, інші органи, які приймали рішення про визначення підприємств критично важливими, матимуть два місяці для здійснення перегляду рішень про визначення того чи іншого підприємства критично важливим.
При цьому, для здійснення перегляду таких рішень будуть братись до уваги вже змінені критерії. Уряд переглянув підходи до визначення критично важливих підприємств. Тепер для отримання такого статусу потрібно відповідати кільком обов’язковим умовам:
-
Відсутність заборгованості. Підприємство має не мати боргів перед бюджетом за податками чи ЄСВ. Раніше враховувалась лише заборгованість за ЄСВ.
-
Підвищений рівень зарплат. Середня зарплата на підприємстві за останній квартал повинна становити не менше розміру мінімальної зарплати, помноженого на коефіцієнт 2,5. На сьогодні це 20 000 грн, однак цей показник може змінюватися з 2025 року.
Нові критерії обов’язкові для всіх підприємств приватного сектору, які бажають отримати або підтвердити статус критично важливих. Невідповідність цим вимогам призведе до втрати статусу і, як наслідок, до анулювання відстрочок для заброньованих працівників.
Бронювання виключно через Дію: обмежений перелік осіб, яких можна забронювати
Нова постанова КМУ передбачає також внесення змін до самого порядку бронювання військовозобовʼязаних працівників.
Так, відтепер всі бронювання будуть здійснюватись з використанням порталу Дія, тобто паперове бронювання буде відмінено, у звʼязку з великим навантаженням на держоргани.
Стосовно обсягів бронювання зміни не передбачаються, тобто так само за загальним правилом можуть бути заброньовані до 50% від загальної кількості військовозобовʼязаних працівників підприємства.
Проте тепер НЕ ВСІ військовозобовʼязані особи можуть братись до уваги для розрахунку загальної кількості військовозобовʼязаних працівників.
Відтепер не можуть враховуватись наступні категорії військовозобовʼязаних:
-
військовозобов’язані-жінки;
-
військовозобов’язані, яким оформлено відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації (крім заброньованих).
Тобто відтепер не можна брати до уваги для розрахунку загальної кількості військовозобовʼязаних студентів, працівників з інвалідністю, багатодітних батьків тощо, за умови що такі особи МАЮТЬ ОФОРМЛЕНУ ВІДСТРОЧКУ у встановленому законом порядку.
Контроль та щомісячний моніторинг критично важливих підприємств
Державні органи, які надають статус критично важливих підприємствам, отримають більше контрольних функцій. Вони матимуть право:
-
перевіряти відповідність підприємства встановленим критеріям;
-
здійснювати щомісячний моніторинг діяльності компаній.
Як зазначається в пояснювальній записці до проєкту постанови Кабміну, прийняття акта дозволить спростити та цифровізувати механізм бронювання військовозобов’язаних на період мобілізації та на воєнний час, удосконалити порядок та критерії визначення підприємств критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період.
Підсумки
З 1 грудня запрацюють глобальні зміни у порядку бронювання. Передбачається, що бронювання оформлюватиметься тільки через портал «Дія». «Паперового» бронювання більше не буде.
Крім того, змінюються й критерії для визнання підприємств критично важливими:
-
відсутність заборгованості із сплати податків та ЄСВ, в той час, як раніше необхідним було відсутність заборгованості тільки по ЄСВ;
-
розмір середньої ЗП за останній календарний квартал має становити не нижче за розмір мінімальної заробітної плати по країні помноженої на коефіцієнт 2,5.
Бронь, отримана за старими правилами, підлягає переоформленню.
Маєте професійні питання за темами відео?
Отримайте вичерпні відповіді та роз’яснення експертів Кадрової Платформи №1 у сервісі «Консультації».