Бронювання в Дії без перепідтвердження «критичності»
Уряд уточнив правила бронювання, ухваливши 29 листопада постанови № 1361 та № 1362. Вони змінили критерії та порядок отримання статусу критичності, а також процедуру бронювання, яка з 1 грудня 2024 року здійснюється через портал Дія. (Постанова КМУ від 29.11.2024 № 1362 «Про внесення змін до постанов Кабінету Міністрів України від 27 січня 2023 р. № 76 і від 22 листопада 2024 р. № 1332», Постанова КМУ від 29.11.2024 № 1361 «Про внесення змін до Критеріїв та порядку, за якими здійснюється визначення підприємств, установ та організацій, критично важливих для функціонування економіки, забезпечення життєдіяльності населення та потреб Збройних Сил у особливий період»).
Згідно з новими нормами, підприємства, які мають чинну критичність станом на 1 грудня 2024 р., можуть забронювати своїх працівників через Дію на термін, що не перевищує 28 лютого 2025 р., навіть якщо термін критичності підприємства довший. Наприклад, якщо підприємство має критичність до 29 квітня 2025 р., воно може забронювати працівників через Дію, але не довше ніж до 28 лютого 2025 р. Якщо ж підприємство вже оновило критичність, воно може почати перебронювання працівників на новий строк – до 12 місяців.
Крім того, Уряд дозволив бронювати новоприйнятих працівників, якщо їхня щомісячна зарплата до оподаткування не менше 20 тис грн. Керівник підприємства має підтвердити цей рівень зарплати на порталі Дія. У разі подання неправдивої інформації, підприємство втратить статус критичності та не зможе його отримати раніше ніж через шість місяців.
Більше про бронювання через Дію на Великому кадровому семінарі 11 грудня.
Забронювати за 72 години: алгоритм бронювання через Дію
З 1 грудня бронювання через Дію відновлено.
Алгоритм бронювання швидкий та передбачає кілька етапів. Спочатку користувачі повинні увійти в особистий кабінет на порталі Дія і вибрати опцію «Подати заяву». Далі необхідно ввести дані працівника для бронювання, вказати заробітну плату та перевірити введену інформацію. Після цього заяву необхідно підписати електронним підписом. Система автоматично перевіряє відповідність вимогам, зокрема: перебування на військовому обліку працівника, офіційні трудові відносини з підприємством, яке бронює, щомісячна зарплата не менше 20000 грн (для приватних підприємств), актуальність даних у реєстрі та відсутність у розшуку.
Результат надходить у особистий кабінет протягом 72 годин. При позитивному рішенні дані автоматично з’являються в застосунку Резерв+. Постановка на спецоблік відбувається без звернення до ТЦК.
Про реальні практичні кейси бронювання в Дії розкаже Тимур Алієв на безоплатному вебінарі 9 грудня.
Автоматичне взяття на військовий облік: законопроєкт від Уряду
3 грудня 2024 р. Верховна Рада ухвалила у першому читанні законопроєкт, що передбачає автоматичне взяття на військовий облік призовників (Законопроєкт від 27.09.2024 № 12076 «Про військовий обов’язок і військову службу» щодо особливостей взяття громадян України на військовий облік призовників та їх медичного огляду під час проходження ними базової загальновійськової підготовки»)
Нагадаю, що відповідно до чинної процедури для взяття на військовий облік, юнаки, яким виповнюється 17 років, мають відвідати ТЦК за місцем проживання в період з січня по березень. Керівники підприємств і заклади освіти повинні щороку до 1 грудня подавати зведений список громадян, які підлягають взяттю на військовий облік, відповідно до додатка 6 до Порядку організації та ведення військового обліку, затвердженого постановою КМУ від 30.12.2022 № 1487 (ст. 14 Закону України від 25.03.1992 № 2232-XII «Про військовий обов’язок і військову службу»).
Згідно з новим проєктом закону, призовники можуть обрати спосіб постановки на військовий облік: або через ідентифікацію в «Резерв+» з отриманням електронного військово-облікового документа, або шляхом особистого відвідування ТЦК. Таким чином, також потреба в поданні щорічної звітності за додатком 6 стане не актуальною, але для цього також мають бути внесені зміни й в Порядок № 1487.
Зразок повідомлення про відсутність на підприємстві допризовників та призовників, які не перебувають на обліку, є у нашій рубриці «Документи».
Уточнені дані – гарантія успішного бронювання в Дії
Нагадаю, що 17 липня завершився строк, протягом якого громадяни України, які перебувають на військовому обліку, повинні були уточнити свої персональні дані (п. 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону України від 11.04.2024 № 3633-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку»).
Уточнені дані – це не тільки запобігання штрафам, а й гарантія успішного онлайн-бронювання через портал Дія.
Якщо дані у військово-облікових документах не співпадають з інформацією в реєстрі «Оберіг» і відповідно в додатку «Резерв+», громадянин має право подати запит на виправлення даних.
Запит можна подати двома способами:
-
У паперовій формі – звернувшись до ТЦК за місцем перебування на військовому обліку.
-
В електронній формі – подати електронне звернення через «Резерв+».
Зміни до Реєстру вносяться протягом п’яти робочих днів.
Детальніше про бронювання за новим порядком у відеокурсі «Бронювання з 1 грудня: умови, оформлення, анулювання, перепідтвердження «критичності».
Пенсія за віком: зміни з 1 січня
Фахівці Пенсійного фонду України нагадують, що у 2024 році право на пенсію за віком мають особи, які досягли 60 років і мають щонайменше 31 рік страхового стажу (ст. 26 Закону України від 09.07.2003 № 1058-IV «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»). З кожним роком вимоги до страхового стажу зростають.
У 2025 році пенсію за віком можуть отримати:
-
у 60 років — за наявності не менше 32 років страхового стажу;
-
у 63 роки — якщо стаж становить від 22 до 32 років;
-
у 65 років — за наявності від 15 до 22 років стажу.
Громадяни, які тривалий час працювали неофіційно або мали перерви у трудовій діяльності, варто задуматися про накопичення страхового стажу. Це можна зробити, докупивши страховий стаж. Для цього необхідно укласти договір з Пенсійним фондом про добровільну участь у системі пенсійного страхування.
Маєте запитання про страховий стаж? Задайте його у сервісі «Особистий консультант» та отримайте відповідь від 15 хвилин до доби.
Зміни у КЗпП щодо звільнення за прогул: готуються зміни
27 листопада на сайті Верховної Ради зареєстровано законопроєкт № 12255, яким пропонується внести зміни до ст. 40 Кодексу законів про працю України від 10.12.1971 та доповнити новою частиною ст. 5 Закону України від 15.03.2022 № 2136-IX «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» (Законопроєкт від 27.11.2024 № 12255 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо уточнення особливостей розірвання трудового договору з ініціативи роботодавця у разі відсутності працівника на роботі в період дії воєнного стану»).
Змінами передбачено, що у період воєнного стану працівник, який не виходить на роботу через бойові дії або загрозу життю та здоров’ю, не може бути звільнений за прогул і вважається відсутнім з поважних причин. До з’ясування причин відсутності працівника за ним зберігаються робоче місце та посада, трудові відносини не припиняються, однак час відсутності не зараховується до стажу для щорічної відпустки та не оплачується.
Більше про звільнення за прогул у рубриці «Новини та статті».
Робота у вихідний день під час воєнного стану: як компенсувати
У мирний час ст. 71 Кодексу законів про працю України від 10.12.1971 (далі – КЗпП) забороняє роботу у вихідні дні, і залучення працівників до роботи у ці дні дозволяється лише з погодженням виборного органу профспілки та у виняткових випадках, визначених законодавством.
Однак під час воєнного стану норми ст. 71 КЗпП не діють (ч. 6 ст. 6 Закону України від 15.03.2022 № 2136-IX «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану»), тому працівників можна залучати до роботи у вихідні дні.
Як роз’яснює Держпраці, зараз робота у вихідний день може компенсуватися наданням іншого дня відпочинку (відгула) або грошовою компенсацією у подвійному розмірі за згодою сторін. Про це визначено і у ст. 72 КЗпП. Тобто працівник може отримати або відгул, або компенсацію.
Спосіб компенсації за роботу у вихідний день має бути визначений у заяві працівника та у наказі про залучення до роботи у вихідний день.
Зразок наказу про залучення до роботи у вихідний день з оплатою в подвійному розмірі у рубриці «Документи».