Ви дізнаєтесь:
- Про нові вимоги до осіб, що ведуть ВО та оплату їх праці.
- Хто підлягає військовому обліку.
- Про порядок ведення ВО та взаємодію з ТЦК.
Вимоги до осіб, які ведуть військовий облік та оплата їх праці
Доволі тривалий час ми вели військовий облік за Порядком №921, але 5 січня поточного року його скасовано, адже набрав чинності новий Порядок організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів, який було затверджено Кабміном постановою від 30 грудня минулого року №1487. Як і раніше, кількість працівників, які відповідальні за військовий облік у роботодавця (юрособи) залежить від кількості працюючих призовників, військовозобов’язаних та резервістів. Але при цьому новому Порядку окремо розписана така кількість для органів місцевого самоврядування. Привертає увагу до себе той факт, що особи, відповідальні за ведення військового обліку (крім держслужбовців), повинні відповідати кваліфікаційним вимогам, визначеним для інспектора з військового обліку відповідно до класифікатора професій. А раніше, в Порядку №921, такого не було.
Крім того, зараз працівники, які відповідальні за ведення військового обліку, будуть зобов’язані проходити підвищення кваліфікації й при цьому державні органи, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи, організацій щороку до 1 жовтня мають визначити потребу в підвищенні кваліфікації таких працівників. Але, як мінімум, підвищення кваліфікації осіб, відповідальних за ведення військового обліку, здійснюється не рідше одного разу на п’ять років і підвищувати кваліфікацію треба буде в спеціальних закладах, які матимуть на це відповідну ліцензію. Якщо ж у вас менше ніж 500 призовників, військовозобов’язаних та резервістів, то обов’язки щодо ведення військового обліку покладаються на особи служби персоналу. Якщо ж немає особи служби персоналу, то на особу, яка займається обліком персоналу, приміром, це може бути бухгалтер, і якому встановлюється доплата в розмірі до 50% від посадового окладу. Ну і звертаю увагу на такий момент, що зараз на таку оплату можуть розраховувати й держслужбовці в межах економії фонду оплати праці.
Повідомлення про осіб, відповідальних за ведення військового обліку
Повідомляли, раніше за Порядком №921, ми зобов’язані були повідомити відповідні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки про керівника та про осіб, відповідальних за ведення військового обліку. За новим Порядком ми так само будемо зобов’язані повідомляти, але вже унормованою формою додатка 1 до Порядку №1487. При цьому, державні органи (крім СБУ, Служби зовнішньої розвідки), органи місцевого самоврядування, підприємства, установи та організації у семиденний строк з дати видання наказу про припинення або звільнення (увільнення) керівників та інших осіб, відповідальних за організацію та ведення військового обліку, будуть звісно повідомляти відповідні територіальні центри комплектування та підтримки.
Військовому обліку підлягатимуть ваші працівники, громадяни України з-поміж працівників у віці від 16 (у рік досягнення 17-річного віку) до 27 років, ну а також військовозобов’язані й резервісти, які не досягли граничного віку перебування в запасі, в тому числі жінки, які мають медичну або фармацевтичну спеціальність. Ну а також ті жінки, які за власним бажанням вирішили встати на військовий облік і вони мають спеціальність або професію, споріднену з відповідною військово-обліковою спеціальністю, перелік яких затверджений Міноборони. При цьому у вас може бути така ситуація, що жінка, яку ви приймаєте на роботу, у неї є медична або фармацевтична спеціальність, але до набрання чинності новим Порядком №1487 вона ще не встала на військовий облік, тобто вона не має ще відповідного військово-облікового документа від територіального центру комплектування та соціальної підтримки. Ви можете взяти таку жінку як не військовозобов’язану і до кінця аж 2026 року, але при цьому як роботодавець, юридична особа, повідомити відповідний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки, що ви прийняли на роботу таку жінку.
Приймаючи на роботу призовників, військовозобов’язаних та резервістів ви вимагаєте від них певний військово-обліковий документ, адже про це нам каже ст. 24 КЗпП. При цьому, якщо це призовники, це посвідчення про приписку до призовної дільниці. Якщо це військовозобов’язані, це військовий квиток або тимчасове посвідчення військовозобов’язаного. Ну а якщо ж це резервіст, то це військовий квиток. І якщо на сьогоднішній момент такий документ вам подають в паперовому вигляді, то якщо запрацює Єдиний держреєстр призовників, військовозобов’язаних і резервістів, то надалі, в майбутньому, такий військово-обліковий документ, він сформується навіть і у додатку «Дія». Тому надалі можлива така ситуація, коли замість паперового екземпляра вам претендент на роботу безпосередньо наддасть такий військово-обліковий документ в додатку «Дія».
Регістри для ведення персонального військового обліку
Доволі тривалий час ми вели військовий облік в особовій картці. На сьогоднішній момент Порядок №1487 нічого не згадує про особову картку, адже персональний облік ми будемо вже вести за списками персонального військового обліку за формою додатка 5 до нового Порядку. Ну а інформація про чисельність призовників, військовозобов’язаних і резервістів, вона вже буде вноситися ще й окремо до відомості оперативного обліку призовників, військовозобов’язаних і резервістів, яка ведеться за формою додатка 12 до Порядку №1487, яка зберігається разом зі списками персонального військового обліку. При цьому як списки, так і така відомість, вона ведеться в електронному та/або паперовому вигляді. Щороку до 25 січня (станом на 1 січня) списки персонального військового обліку підписуються керівником, ну а також особою, відповідальною за ведення військового обліку. Зазначені списки разом з відомістю оперативного обліку призовників, військовозобов’язаних, резервістів, вони реєструються в службі діловодства. При цьому такі списки за формою додатка 5, вони ведуться окремо за чотирма групами. Перша група, це список персонального військового обліку військовозобов’язаних (резервістів) офіцерського складу. Друга група, аналогічний список, але вже рядового, сержантського і старшинського складу. Третя, це список військового обліку військовозобов’язаних і резервістів з-поміж жінок. Ну і четверта, це список персонального військового обліку призовників. При цьому до списків кожної групи формується справа, у якій зберігаються копії військово-облікових документів призовників, військовозобов’язаних і резервістів. Ну а в окремій справі зберігаються копії військово-облікових документів громадян, які не досягли граничного віку перебування в запасі та були виключені з військового обліку районними (міськими) територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки. Звісно списки можуть змінюватися протягом року, адже працівники можуть звільнятися, прийматися на роботу, може відбуватися зміна в облікових даних. І все це має знайти своє відображення безпосередньо у списках. Тобто до списків так само мають вноситися зміни продовж п’яти днів після того, як прийняли працівника, звільнили, або відбулась якась зміна в облікових даних.
Повідомлення ТЦК про зміну облікових даних та звірка облікових даних
Крім того, приймаючи працівника, звільняючи працівника протягом 7 днів треба повідомити відповідний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки. Ну а якщо у працівників змінюються якісь облікові дані, то по всіх змінених облікових даних за місяць до 5 числа наступного місяця так само треба повідомити територіальний центр комплектування та соціальної підтримки. Ну і надалі вже такий центр буде проводити звірку не особових карток, як це було раніше, а безпосередньо інформації, яка міститься в списках призовників, військовозобов’язаних та резервістів.
Підсумки. З 5 січня поточного року набрав чинності новий Порядок організації та ведення військового обліку і працівники, відповідальні за його ведення у роботодавця, будуть зобов’язані підвищувати свою кваліфікацію. При цьому це має відбуватися не рідше ніж 1 раз на п’ять років. Замість особової картки зараз військовий облік буде вестися за окремими списками призовників, військовозобов’язаних та резервістів. Ці списки будуть формуватися за чотирма окремими групами. До кожної з груп буде вестися своя справа, в якій зберігатимуться військо-облікові документи. І надалі в такі списки вноситимуться зміни через звільнення працівників, прийняття працівників на роботу. Ну і можливі зміни, пов’язані з обліковими даними. Крім того, територіальний центр комплектування та соціальної підтримки буде звіряти інформацію вже не з особовими картками, а з такими списками.
Маєте професійні питання за темами відео?
Отримайте вичерпні відповіді та роз’яснення експертів Кадрової Платформи №1 у сервісі «Консультації».