Ви дізнаєтесь:
- Хто відповідає за ведення військового обліку та які вимоги до виконавців.
- Про штрафні санкції за порушення ведення військового обліку.
- Від чого залежить кількість осіб, що залучаються до ведення військового обліку.
Хто відповідальний за ведення військового обліку на підприємстві? Хто здійснює роботу, виконує, безпосередньо, ведення військового обліку?
***
Відповідальність за порушення ведення військового обліку
І так. У п. 8 самої постанови чітко визначено, що організація військового обліку на підприємствах покладається на відповідних керівників. Тобто керівник був і залишається відповідальною особою, якій «тримати удар» і нести відповідальність, якщо він не організує ведення військового обліку. І тут варто ж звичайно одразу нагадати штрафи, про які ж ми з вами штрафи говоримо. Адже в умовах воєнного стану і змін, які відбулися у статтях 211, 210-1 Кодексу про адміністративні правопорушення, варто нагадати, що адміністративний штраф на керівника за будь-яке питання, пов’язане із порушенням самого закону про військовозобов’язаних і військовий облік і порядку ведення військового обліку, порядку прийняття працівників, і порядку звільнення, всіх пунктів, які ми сьогодні згадаємо при вивченні, будь-який пункт, який порушується призведе до адміністративного штрафу керівника. Адміністративний штраф не великий, від 3400 до 5100, це якщо однократна така перевірка, однократне порушення. Якщо ви систематичний порушник, який постійно потрапляє на око до тер. центрів відповідних, то ризик збільшити штраф у два рази є дуже реальним. Крім того, що керівник відповідає, обов’язки з ведення військового обліку на підприємствах здійснюються працівниками служби персоналу, служби управління персоналом. Тобто як і раніше. У випадку, якщо така особа відсутня, то ми з вами маємо знайти будь-яку іншу особу і покласти на неї ведення цього обов’язку. При цьому дуже важливо зазначити, що крім тої особи, яку я тільки но вам озвучила, тобто особа, що буде відповідальна за ведення військового обліку, у нас мають бути ще окремо працівники, які займаються питанням мобілізаційної роботи або мобілізаційних підрозділів. Тобто ці працівники організовують роботу з бронювання військовозобов’язаних та здійснюють контроль за станом ведення військового обліку на підприємстві. Тобто, м’яко кажучи, у нас має бути дві особи: та, яка безпосередньо веде облік і та, яка безпосередньо контролює та займається бронюванням військовозобов’язаних. Це ми бачимо з вами із пункту 8 нашої постанови.
Кількість осіб для ведення військового обліку
Яка ж кількість осіб для ведення військового обліку нам потрібна з вами для організації? Як і раніше, тут нічого слава Богу не змінилось, у нас є у п. 9 детальний опис кількості осіб призовників, військовозобов’язаних та резервістів. В залежності від того хто ви. Якщо ви там, наприклад, ми звичайне підприємство, якщо у нас від 501 до 2000 призовників, резервістів та військовозобов’язаних, нам достатньо одної особи. Знову ж так, друзі, ще раз, це особа, яка веде військовий облік. До неї має бути працівник, який займається бронюванням та здійснює контроль за веденням військового обліку. Запам’ятали, так? Записали собі. Тобто військовий облік, це дві особи: той хто веде облік, той хто контролює. Ну і той хто відповідає, звичайно це наш керівник. Далі йдемо. Зараз ви бачите на слайді. За наявності на військовому обліку менше ніж 500 призовників, військовозобов’язаних, резервістів, тобто наші маленькі, середні підприємства, то ведення щодо військового обліку покладається на особу служби персоналу, якій встановлюється доплата в розмірі до 50% посадового окладу. Тобто в такому випадку ми маємо передбачити для себе ось таку норму і передбачити таку певну доплату.
Тепер, друзі, ще такий дуже важливий момент, це те, що от, наприклад, в п. 11 є така цікава річ. У разі наявності на підприємстві двох і більше осіб, відповідальних за ведення військового обліку, їх приєднують в окремий відділ. Тобто створюють відділ, підрозділ тощо.
В частині тих питань, які я розказувала, особа яка веде облік і працівники, які займаються бронюванням і здійснюють контроль за веденням військового обліку, це не відділ. Але якщо хочете, можете створити, безпосередньо, і відділ в цій частині.
Вимоги щодо підвищення кваліфікації працівників, які ведуть військовий облік
Далі. Ще одна новація. Це те, що всі працівники, які тепер відповідальні за ведення військового обліку, тобто будуть вести військовий облік, а це або працівники служби персоналу, або інша особа, ну, наприклад, там бухгалтер, себе відповідальним, його директор визначив, всі такі працівники мають проходити підвищення кваліфікації. Підвищення кваліфікації, але це підвищення кваліфікації проходять один раз на п’ять років. Підвищення кваліфікації здійснюють спеціальні заклади, які мають відповідну ліцензію. Давайте я вам поясню простими словами. Візьмімо аналог охорони праці. Охорона праці, у вас же є охорона праці? Відділ або інженер з охорони праці. Ви ж добре знаєте, для того аби інженер з охорони праці або там керівник цієї служби мали відповідні повноваження, їм треба мати певний документ. Правда? Ви ж добре знаєте, що вони мають проходити підвищення кваліфікації або проходити ці курси. Цим займаються, безпосередньо, Держпраці у відділі охорони праці, а також окремі компанії, які мають відповідні дозволи для здійснення подібних видів роботи, які допомагають підприємствам адаптуватися під правила охорони праці, в залежності від видів діяльності компанії. Тобто це подібна сфера. Дуже подібна сфера. Тобто буде визначена якась кількість юридичних осіб, які маючи дозволи, ліцензії від Міністерства оборони, будуть здійснювати підвищення кваліфікації експертів всіх підприємств, установ, організацій, державних органів, місцевих органів самоврядування, селищних рад тощо.
Маєте професійні питання за темами відео?
Отримайте вичерпні відповіді та роз’яснення експертів Кадрової Платформи №1 у сервісі «Консультації».