Ви дізнаєтесь:
- Про підстави для проведення перевірок листків непрацездатності.
- Як працює система контроля обґрунтованості видачі листків непрацездатності.
- Хто і в якій мірі відповідає за створення необґрунтованого медвисновку.
Нові законодавчі норми щодо перевірки листків непрацездатності
1 січня 2023 року Закон №1105 описує зовсім інші підходи. Подивімось. Працюють статті 27 і 28 Закону №1105 і серед них зокрема визначено, що перевірка листків непрацездатності проводиться особами, уповноваженими правлінням Пенсійного фонду на проведення перевірок обґрунтованості видачі та продовження листків непрацездатності. Порядок здійснення особами, уповноваженими на проведення перевірок обґрунтованості видачі та продовження листків непрацездатності, затверджується Кабінетом Міністрів. І ось ця постанова, її затвердили нарешті. Це постанова Кабінету Міністрів №185 від 3 березня 2023 року, якою затверджено порядок проведення власне перевірок лікарняних листків необґрунтовано створених. В цьому Порядку чітко фіксується, що система електронних лікарняних, це автоматизована система. Вона має певні штрихи, по яких визначає обґрунтовано або необґрунтовано сформований лікарняний. І як тільки система сформує інформацію автоматично, що система бачить такий лікарняний, необґрунтований, одразу починають працювати різні інспектори. Ну, по-перше, цей факт фіксує інспектор Пенсійного фонду, що працює з такими листками непрацездатності, які за системою визначені як необґрунтовано утворені. Після цього відповідно іде направлення до відповідного уповноваженого лікарня, що призначається. Тобто збирається певна група експертів. За цією постановою ця група має бути обрана і визначена і після цього відповідно в залежності від страхових випадків, регіональності знаходження і т.д., такі лікарі персонально перевіряють підстави сформованого лікарняного. І вже після цього, на підставі висновку такого лікаря, незалежного експерта, йде надалі опис: або обґрунтовано сформований, ну зауваження щодо необґрунтованого листка непрацездатності, або необґрунтовано. Після того як лікар наддасть свої зауваження, тобто висновки, Пенсійний фонд далі обробляє. Тобто сам Пенсійний фонд не сидить і не визначає, ага, обґрунтований, чи він не обґрунтований. У Пенсійного фонду є певний механізм, в якому вони власне ні за що не відповідають, вони адмініструють систему і власне адмініструють необґрунтовано утворені лікарняні. А питання, пов’язані з призначенням обґрунтованості рішення, вони направляють до Міністерства охорони здоров’я. Тобто до відповідних лікарів, якими обираються певні особи, в певних регіонах в залежності від профільних різних направлень медицини й тощо. Після цього відповідно формуються вже результати перевірки листків непрацездатності й вже зазначається довідка про перевірку і т.д.
Відповідальність за створення необґрунтованого медичного висновку
Отже, формально ми маємо з вами вже таку постанову, ну а ст. 28, ви бачите, далі прописує відповідальність за створення необґрунтованого медичного висновку. І в цій статті відповідальність несе виключно лікар. Тобто наразі ст. 28 прописує: якщо цей лікарняний ще не профінансовано (хоча це маловірогідно), то ми вас тільки повідомимо, ви виправте, будь ласка, в системі, але якщо цей лікарняний профінансовано, то в такому випадку нам доведеться з вас утримати цю суму профінансованого лікарняного. І наразі поки що так діє саме норма закону. Тобто ст. 28 описує повноцінно дію в тих випадках, що відбувається зі спілкуванням Пенсійного фонду і лікаря відповідного, який створив необґрунтований медичний висновок, і саме лікар профінансує такий випадок.
Але, колеги, вже зараз є в Раді зареєстрований проєкт закону, який змінить цю статтю. По-перше, крім змін до цієї статті буде додано норми про паперовий лікарняний листочок до Закону. Так? Будуть зроблені певні інші уточнення в Законі. І зокрема ст. 28, яку зараз ви бачите, в проєкт Закону, який розглядається, надалі можуть переписати й розкласти відповідальність вже не тільки на лікаря, але і на працівника. Тобто не на страхувальника, не на нас з вами, ні, а на працівника. Якщо працівник працює, у нас виникне підстава утримати з зарплати лікарняний, який надійде із запитом на утримання від Пенсійного фонду, що зайво профінансований, як необґрунтований. А у випадку якщо людина звільнилася, то в такому випадку проект закону визначає, що таку людину знайдуть в судовому порядку і далі вже будуть працювати судові виконавці. Тобто колеги робимо висновок, ми з вами, як страхувальники, з 1 січня 2023 року нічим не ризикуємо. Тобто фінансової відповідальності у нас з вами немає.
Щодо адміністративної відповідальності й штрафів на підприємство, то ту звичайно є дуже цікава річ, яку зараз ви бачите на слайді, у ст. 165-1 КУпАП, що надають право Пенсійному фонду застосовувати адміністративні штрафи. І поки що в КУпАП зазначається про використання адміністративних штрафів виключно з точки зору порушення Закону про ЄСВ та Закону про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування, це Закон №1058. Тобто в переліку тих законів, по яких Пенсійний фонд може застосувати адміністративні санкції до страхувальника в КУпАП у ст. 165-1 немає. Немає Закону №1105. Тому «релакс», як то кажуть. Коли ця норма з’явиться? Знаєте, багато хто каже «ну зараз немає, потім з’явиться». Колеги, потім, коли з’явиться, тоді поговоримо. Коли це буде, ніхто не знає, але однак, це адміністративний штраф, а в адміністративного штрафу є поняття разового порушення і системного. В тому випадку, коли це разове порушення, то фізично ви маєте почекати тільки два місяці аби пройшов цей термін і відповідно порушення зникло, як те, до якого може бути виписано адміністративна відповідальність. Звичайно якщо це порушення системне, ви з місяця у місяць дозволяєте собі порушувати одне і те саме питання, ну, наприклад, не мати рішень про призначення допомоги. Тобто ви системно просто по лікарняних листках на порталі Пенсійного фонду постійно робите формування заявок і все, а потім «а, потім колись зроблю, зараз Мойсеєнко казали, що перевірок немає від Пенсійного фонду, штрафів немає, не буду робити». Так от, в ситуації, коли колись у ст. 165-1 з’явиться право застосувати Пенсійним фондом адміністративної відповідальності до нас, страхувальників, за порушення Закону №1105, то в цьому випадку нам треба розуміти, що адміністративний штраф звичайно за це невеличкий, він орієнтується в середньому від 30 до 40 неоподатковуваних мінімумів, ви бачите. Тобто він не великий за своїм складом. Але ж в такому випадку ми добре маємо з вами розуміти, що це єдиний адміністративний штраф за ті всі огріхи, які ми системно і помилково дозволяємо собі робити.
Маєте професійні питання за темами відео?
Отримайте вичерпні відповіді та роз’яснення експертів Кадрової Платформи №1 у сервісі «Консультації».