Ви дізнаєтесь:
- Хто з роботодавців має право на бронювання та які документи необхідно подати.
- Хто в який строк розглядає документи та приймає рішення про бронювання.
- Як здійснюється зарахування на спецоблік та підтверджується відстрочка від призову.
Нагадаю, що з 31 січня 2023 року діє постанова Кабміну №76, якою визначено новий Порядок бронювання працівників. Попри те, що механізм бронювання тепер виписаний більш обширно і по суті на оформлення відстрочки працівників від призову може претендувати чи не кожне підприємство, питань по процедурі бронювання не стає менше. Більш того, на практиці виявилося, що сама процедура бронювання затягується у часі. А усе через відсутність конкретних строків, протягом яких уповноважені органи мають розглянути звернення підприємства щодо бронювання та й проходження, власне, процедури бронювання на різних стадіях також не мали часових меж. І ось Уряд Постановою №400 вносить зміни до Порядку №76, якраз з метою врегулювання граничних строків для оформлення бронювання працівників.
Давайте розглянемо ланцюжок події процедури бронювання, щоб акцентувати увагу саме на тих моментах, де з'явилися строки. Отже, перш за все зауважу, бронювати працівників мають право: держоргани та органи місцевого самоврядування; підприємства, які мають мобілізаційні завдання; підприємства, які здійснюють виробництво товарів, виконання робіт і надання послуг для забезпечення потреб Збройних сил та інших військових формувань; підприємства, які є критично важливими для економіки. При цьому критерії, за якими визначається критична важливість підприємства, визначено окремим Порядком, який також затверджений Постановою №76. Для бронювання подається список за формою, згідно з додатком 1 в паперові та/або електронній формі, разом з відповідним обґрунтуванням та довідкою про кількість військовозобов'язаних, за формою згідно з додатком 2. Орган, до якого підприємство звертається для цілей бронювання, має розглянути цей пакет документів та подати його далі до Генштабу Збройних сил або СБУ, чи служби зовнішньої розвідки. І тут перший момент, до недавнього часу, строк для розгляду поданого пакету документів і передачі його у загальному випадку до Генштабу Збройних сил не був прописаний. Але Постановою №400 цю прогалину усунуто. Тепер орган, до якого звертається підприємство для цілей бронювання, має розглянути подані підприємством документи та протягом п'яти робочих днів, з дня отримання списку на бронювання, передати їх до Генштабу Збройних сил. Тобто орган державної влади, інший державний орган, який встановив мобілізаційне завдання або замовлення, проводить перевірку пакета документів на бронювання, подане підприємством із мобілізаційним завданням та у строк не більше ніж 5 робочих днів, з дня отримання списку, подає його на погодження Генштабу Збройних сил. Центральні органи виконавчої влади, що здійснюють керівництво Збройними силами, іншими військовими формуваннями або Мінстратегпром проводить перевірку повноти поданих документів для бронювання підприємствами, які виробляють товари або надають послуги для забезпечення потреб Збройних сил та військових формувань, та у строк не більше ніж 5 робочих днів, з дня отримання списку подають його на погодження Генштабу Збройних сил. Центральний орган виконавчої влади, який забезпечує формування та реалізує державну політику у відповідній сфері або обласна Київська міська держадміністрація, або обласна Київська міська військова або військово-цивільна адміністрація проводить перевірку поданих документів для бронювання від підприємства, яке є критично важливим для економіки, та у строк не більше ніж 5 робочих днів, з дня отримання списку, подають його на погодження Генштабу Збройних сил.
Далі Генштаб Збройних сил має розглянути отриманий пакет документів для бронювання, увага, у строк не більше ніж 10 робочих днів, з дня їх отримання. Раніше такого строку Порядок №76 також не містив. Погодженні документи для бронювання Генштаб уже передає Мінекономіки. Потім Мінекономіки приймає рішення про бронювання військовозобов'язаних, у строк не більше ніж 5 робочих днів, з дня отримання списків на бронювання. І такого строку Порядок №76 також раніше не містив. Після цього усе змін. З метою оформлення військовозобов'язаним відстрочок Мінекономіки надсилає рішення про бронювання військовозобов'язаних тим держорганам, якими подані списки, а також Генштабу Збройних сил. Генеральний штаб Збройних сил у триденний строк, цей строк був і раніше, доводить зазначене рішення до відома відповідних ТЦК. ТЦК, в якому військовозобов'язаний перебуває на військовому обліку, на підставі рішення про бронювання військовозобов'язаних, зараховує у строк не більше ніж 5 робочих днів, з дня його отримання, такого військовозобов'язаного на спеціальний військовий облік. Нагадаю, що підтвердженням наданої відстрочки від призиву на військову службу під час мобілізації є витяг з наказу Мінекономіки про бронювання військовозобов'язаного.
Підсумки. Кабміном внесено зміни до Порядку №76. А саме, конкретизовано строки для розгляду документів щодо бронювання військовозобов'язаних. Так органи, до яких надходять документи на бронювання, розглядають списки протягом 5 робочих днів і передають їх до Генштабу. Генштаб погоджує отриманий пакет документів на бронювання протягом 10 робочих днів. 5 робочих днів відведено Мінекономіки для прийняття рішення про бронювання. І протягом 5 робочих днів відбувається зарахування військовозобов'язаного на спецоблік у ТЦК.
Маєте професійні питання за темами відео?
Отримайте вичерпні відповіді та роз’яснення експертів Кадрової Платформи №1 у сервісі «Консультації».