Відеоблоги

Повістка до ТЦК: яка відповідальність за неявку

Ви дізнаєтесь:

  • Про види відповідальності, які застосовуються в разі неявок за повісткою.
  • В якому випадку може бути застосована адмінвідповідальність.
  • За що застосовують кримінальну відповідальність.
Оберіть відео для перегляду

5(13)

Оцініть відео:

Повістка до ТЦК: яка відповідальність за неявку

00:05:51

Тетяна Донець

5(13)

Оцініть відео:


Види відповідальності за неявку по повістці

Віднедавна на нашій платформі ми почали розповідати не лише про трудові відносини та ведення військового обліку, а й розглянули питання щодо відстрочки від мобілізації, щодо вручення повісток на роботі та про нюанси вручення повісток на вулицях. А сьогодні я хочу поділитися інформацією про відповідальність за неявку по повістці. Давайте знову домовимося, що я не буду розмірковувати на тему незаконності існування ТЦК та СП, адже до поки його визнають усі гілки влади, включаючи судову, в цьому немає жодного сенсу, принаймні в рамках цієї теми.

Отже, мабуть, ви чули про те, що за неявку по повістці особі може загрожувати адміністративна та кримінальна відповідальність. Спробуємо розібратися в яких випадках і яка відповідальність можлива.


Відповідно до ст. 210 КУпАП порушення призовниками, військовозобов'язаними та резервістами правил військового обліку в особливий період
тягне за собою накладення штрафу від 50 до 100 неоподаткованих мінімумів доходів громадян. На сьогодні максимальна сума штрафу складає 1700 грн. Багатьох цей штраф не лякає. Проте якщо постанова про накладання штрафу не буде оскаржена, особа буде вважатися такою, що вчинила адміністративне правопорушення і є ризик, що таку особу доставлять до ТЦК і зробить це поліція. Так відповідно до ч. 3 ст. 38 закону «Про військовий обов'язок і військову службу» органи Нацполіції у встановленому законом порядку зобов'язані за зверненнями ТЦК доставити до ТЦК осіб, які вчинили адміністративні правопорушення, передбачені ст. 210, 210-1 КУпАП. Тобто неявка по повістці для уточнення даних може потягнути адміністративну відповідальність. Це означає, що в ТЦК буде розглянута справа про адміністративне правопорушення і винесена постанова у справі про адміністративне правопорушення. Якщо ця постанова не буде оскаржена в судовому порядку, особа буде вважатися такою, що вчинила адміністративне правопорушення, а отже є підстави доставити її до ТЦК проти її волі.


Повістка про проходження медкомісії

А тепер уявімо, що особу доставлено до ТЦК і вже там їй вручено повістку на проходження медкомісії. Така медкомісія може тривати певний час і за її результатами особу можуть визнати придатною для військової служби та вручити вже мобілізаційне розпорядження. Вручення такого мобілізаційного розпорядження зобов'язує особу, що його отримала, з'явитися до військової частини або на збірний пункт ТЦК та СП у строки, зазначені у такому розпорядженні. Саме неявка за таким мобілізаційним розпорядженням може мати наслідком застосування кримінальної відповідальності до винної особи.

 

Адже відповідно до ст. 336 Кримінального кодексу України ухилення від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період, на військову службу за призовом осіб з-поміж резервістів в особливий період – карається позбавленням волі на строк від трьох до п'яти років.


Є різні за змістом повістки. Під час війни можуть вручати повістки для уточнення даних та для проходження військово-лікарської комісії. І не явка за такими повістками не може спричинити кримінальну відповідальність. Особі, що не з'явилася за такими повістками, може загрожувати лише адміністративна відповідальність у вигляді штрафу у розмірі до 1700 грн. Але якщо після проходження медкомісії й визнання особи придатною до військової служби їй буде вручено мобілізаційне розпорядження (повістку про явку на збірний пункт) і особа без поважних причин не з'явиться за таким розпорядженням (повісткою), їй може загрожувати кримінальна відповідальність до 5 років позбавлення волі.