Електронний кабінет військовозобов’язаного: старт з 18 травня?
Закон про мобілізацію з 18 травня передбачає добровільну реєстрацію в електронному кабінеті військовозобов’язаного, призовника або резервіста (ч. 1 ст. 22 Закону України від 21.10.1993 № 3543-XII «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» у редакції з 18.05.2024). Наразі вручення повісток через такий електронний кабінет не передбачено. Проте саме через нього можна уточнити дані.
Справа у тому, що з 18 травня відведено 60 днів для уточнення даних усіх, хто стоїть на військовому обліку. Якщо громадянин знаходиться в Україні, то уточнити дані він може, обравши один із способів: через ТЦК, ЦНАП або електронний кабінет (п. 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону України від 11.04.2024 № 3633-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку»).
Електронний кабінет – найпростіший спосіб, адже допускає уточнити дані у зручний час, що проблематично при відвідуванні ТЦК та ЦНАП. Крім того, легше уточнити дані через електронний кабінет й громадянам, які перебувають за кордоном.
Тож коли запрацює електронний кабінет? Кабміну для його запуску відведено час до 17 червня. Проте заступниця Міністра оборони уже анонсувала запуск роботи електронного кабінету 18 травня. При цьому очікується, що доступ до нього можна буде отримати через мобільний застосунок.
Як уточнити дані з 18 травня? Про це – у новому курсі про мобілізаційні зміни на Кадровій платформі № 1.
Переогляд обмежено придатних – з 4 травня: є оновлене Положення про ВЛК
З 4 травня набирає чинності Закон України від 21.03.2024 № 3621-IX «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення прав військовослужбовців
та поліцейських на соціальний захист», який скасовує поняття «обмежено придатний». Відповідно усі громадяни, визнані обмежено придатними для військової служби підлягають повторному медогляду. На це відведено 9 місяців – з 4 травня 2024 року до 4 лютого 2025 року.
При цьому на військово-лікарську експертизу громадян зі статусом «обмежено придатний» направляє ТЦК.
Так ось уже є зміни до Положення про військово-лікарську експертизу, у тому числі й про ВЛК (наказ Міноборони від 27.04.2024 № 262 «Про затвердження Змін до Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України»).
За результатами повторного медогляду громадину може бути наданий один із статусів: придатний або непридатний.
При цьому, як свідчить оновлене Положення ці статуси також мають підвиди:
- повністю придатні;
- придатні до служби у військових частинах забезпечення, ТЦК та СП, вищих військових навчальних закладах, навчальних центрах, закладах (установах), медичних підрозділах, підрозділах логістики, зв’язку, оперативного забезпечення, охорони;
- непридатні до військової служби з виключенням з військового обліку;
- непридатні до військової служби з переоглядом через 6 місяців;
- тимчасово непридатні. Потребують лікування, відпустки, звільнення від виконання службових обов’язків.
Зауважу, що роботодавець немає відношення до процедури проходження повторного медогляду своїми працівниками зі статусом «обмежено придатний».
Бажаєте бути в курсі усіх новин з військового обліку? Тоді вам у рубрику «Новини та статті» на Кадроленд.
Електронне бронювання через Дію: (не)спрощення процедури
Уже неодноразово від урядовців та нардепів лунали заяви щодо розробки механізму із бронювання через портал Дія. Нарешті на сайті Кабміну з’явився проєкт постанови.
Давайте коротко поговоримо про те, що власне готується.
По-перше, забронювати через Дію зможуть виключно підприємства, які здійснюють виробництво товарів, виконання робіт і надання послуг, необхідних для забезпечення потреб Збройних Сил, інших військових формувань, а також критично важливі підприємства.
По-друге, через Дію можна забронювати строком до 6 місяців та на 1 місяць. Якщо всі відомості зійшлися й немає помилок, то працівники бронюються до 6 місяців. Якщо є неточності, то працівники бронюються на один місяць й тільки один раз. Які це неточності? Наприклад номер військово-облікової спеціальності військовозобов’язаного не визначений у переліку ВОС або неспівпадіння одного символу в серії та/або номері військово-облікового документа. У разі бронювання на один місяць, працівник має з’явитися у ТЦК для уточнення військово-облікових даних.
По-третє, що стало несподіванкою для нас, для бронювання через Дію обов’язковою є умова про проведення звіряння списків персонального військового обліку підприємства із обліковими даними ТЦК у поточному та минулому роках. Справа у тому, що Порядок організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів, затверджений постановою КМУ
від 30.12.2022 № 1487, приписує проведення звіряння за графіками голови держадміністрації або міського голови. Тобто таке звіряння підприємство могло ще й не пройти, а це уже перепона на шляху до бронювання через Дію.
Разом із тим для бронювання через Дію потрібно пройти ідентифікацію у Дії й сформувати список у Дії. Постановка на спеціальний облік відбувається автоматично. Витяг або сертифікат про бронювання військовозобов’язаного формується в електронній формі засобами Порталу Дія.
Детальніше про бронювання через Дію розповідала Тетяна Донець на вебінарі, запис доступний усім передплатникам Кадроленд.
Оголошення про вакансію: обережно штраф!
Держпраці нагадує, що забороняється в рекламі про вакансії висувати вимоги не пов’язані з характером роботи або умовами її виконання, наприклад за ознаками раси, кольору шкіри, віку, статі, стану здоров’я, інвалідності (ст. 241 Закону України від 03.07.1996 № 270/96-ВР «Про рекламу»). Перелік великий.
Тож, якщо у оголошенні про вакансію, наприклад, роботодавець зазначить, що на посаду інспектора з кадрів шукають жінку віком від 30 до 40 років, з вказівкою на те, щоб кандидати, які проживають за межами регіону, не турбували – це буде прямим порушенням законодавства про працю.
За таке порушення передбачено штраф у десятикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом на момент вчинення порушення. Зараз це 80000 грн.
Маєте питання про вимоги до оголошення про вакансії? Задайте у сервісі «Особистий консультант» та отримайте відповідь від 15 хвилин.
Відпустки без збереження зарплати у воєнний період: 90 к. дн. і все?
Держпраці продовжує коментувати відпустки без збереження зарплати, зокрема:
на період дії воєнного стану (ч. 3 ст. 12 Закону України від 15.03.2022 № 2136-IX «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану», далі – Закон № 2136).
працівникам, що перебувають за кордоном чи ВПО (ч. 4 ст. 12 Закону № 2136).
Одразу щодо сумарної тривалості. Відпустка без збереження зарплати за згодою сторін під час дії воєнного стану не обмежена тривалістю 90 днів, тобто може тривати й 100, і 200 й більше днів. Головне згода працівника і роботодавця та оформлювати таку відпустку у рамках кожного продовження воєнного стану. Період цієї відпустки не зараховується до стажу, що дає право на щорічну основну відпустку з 24 грудня 2023 року.
Неоплачувана відпустка працівникам за кордоном та ВПО може надаватися за увесь період дії воєнного стану тривалістю не більше 90 календарних днів. Період цієї відпустки не зараховується до стажу, що дає право на щорічну відпустку.
Детальніше про відпускний стаж у курсі від Яни Ярошенко.
Як працівнику отримати трудову книжку без звільнення
Держпраці перераховує випадки, коли роботодавець може видавати на руки працівникам паперові трудові книжки, які ще зберігаються на підприємстві.
Перший випадок: роботодавець зобов’язаний видати паперову трудову книжку при звільненні (п. 4.1 Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників, затвердженої наказом Мінпраці, Мінʼюсту та Мінсоцзахисту населення від 29.07.1993 № 58).
Другий випадок: якщо підприємство розташоване у зоні активних бойових дій, то роботодавець має право самостійно прийняти рішення про видачу паперових трудових книжок на зберігання працівникам навіть без звільнення (ст. 7 Закону України від 15.03.2022 № 2136-IX «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану»).
У Законі України від 05.02.2021 № 1217-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обліку трудової діяльності працівника в електронній формі», на нашу думку, не чітко визначено момент, коли ж працівнику можна віддати на руки паперову трудову - чи то після передачі відомостей з паперової трудової до ПФУ, тобто після оцифрування, або ж після 10 червня 2026 року.
Однак немає підстав відмовити працівникові у видачі на його вимогу паперової трудової. Тобто, якщо працівник надає заяву із проханням видати йому на зберігання паперову трудову книжку, то роботодавець має право задовольнити цю вимогу. До речі, Держпраці підтримало таку думку.
Детальніше у курсі «Трудова книжка – 2024: швидкий перехід на електронну» на Кадроленд.