Закон прийнято! 59500 грн – новий розмір штрафу за військовий облік
Верховна Рада прийняла Закон на базі законопроєкту № 10379 про збільшення розмірів штрафів за порушення у військовому обліку. За що, кого й у яких розмірах будуть штрафувати?
За порушення правил військового обліку призовниками, військовозобов’язаними, резервістами, наприклад за неперебування на військовому обліку за місцем роботи, під час воєнного стану загрожує адміністративний штраф (за ст. 210 Кодексу України про адміністративні правопорушення від 07.12.1984 № 8073-X, далі – КУпАП) від 17 000 до 25 500 грн.
За новою редакцією ст. 2101 КУпАП за порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію в особливий період:
-
на громадян може бути накладено штраф – від 17 000 до 25 500 грн (наприклад за не виконання громадянами обов’язку з уточнення даних);
-
на посадових осіб (керівника підприємства або відповідальну особу) за неведення, або неналежне ведення військового обліку може бути накладено штраф – від 34 000 до 59 500 грн.
Штраф можуть накласти протягом 3 місяців з моменту виявлення порушення, але не пізніше року з моменту вчинення.
Про збільшені розміри штрафів за військовий облік розповімо на наших безкоштовних вебінарах 16 і 17 травня.
Воєнний стан продовжено до 12 серпня: як це вплине на роботу кадровика
Воєнний стан та загальна мобілізація продовжені до 5:30 ранку 12 серпня 2024 р. Як це вплине на роботу кадровика?
Працівників можуть мобілізувати, тому не забувайте видати накази про увільнення їх від роботи, зберігаючи за такими працівниками місце роботи та посаду. Призваним працівникам, за рішенням роботодавця, може виплачуватись матеріальна допомога у розмірі середнього заробітку або в іншому розмірі.
Щодо робочого часу. Пам’ятаємо, що у період воєнного стану немає передсвяткових та святкових днів, а також не працює перенесення вихідного дня, передбачене ч. 3 ст. 67 КЗпП. Тому 23 червня (Трійця) не переноситься на понеділок, 28 червня (День Конституції) та 15 липня (День Української Державності) є звичайними робочими днями або вихідними днями залежно від графіка роботи.
Отже, на стандартній п'ятиденці норма тривалості робочого часу становить:
-
для червня 2024 року – 20 робочих днів і 160 годин;
-
для липня 2024 року – 23 робочих дні і 184 години.
Щодо відпусток без збереження зарплати через воєнний стан. Працівники мають право оформити відпустку за ч. 3 і 4 ст. 12 Закону України від 15.03.2022 № 2136-IX «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» (далі – Закон № 2136) у період з 14 травня по 11 серпня включно.
Пам’ятайте, що перебування у відпустках без збереження зарплати за ч. 3, 4 ст. 12 Закону № 2136 не включають до стажу, що дає право на щорічну відпустку.
Зауважу, що на період дії воєнного стану працівники можуть залишатися у статусі призупинених трудових відносин за умови, що працівник не може виконувати роботи, роботодавець не може забезпечити працівника роботою й усе це пов’язано зі збройною агресією проти України.
Маєте запитання щодо кадрової роботи під час воєнного стану? Поставте його у сервісі «Особистий консультант» й отримайте відповідь від 15 хвилин.
Збільшення строку бронювання на один місяць + інші новації
На засіданні уряду 7 травня Кабмін затвердив постанову від 07.05.2024 № 516, якою продовжив строки відстрочок від призову, оформлені відповідно до постанови КМУ від 27.01.2023 № 76 «Деякі питання реалізації положень Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію” щодо бронювання військовозобов'язаних на період мобілізації та на воєнний час» (далі – Порядок № 76).
Отже, для підприємств, у яких дія бронювання не закінчилася на день прийняття відповідного рішення (тобто станом на 7 травня 2024 р.), дія броні продовжується автоматично на один місяць.
Крім того, внесено зміни до Порядку № 76 (постановою КМУ від 08.05.2024 № 520) щодо бронювання військовозобов’язаних за списком військовозобов’язаних під час дії воєнного стану.
Пропонують спростити процедуру бронювання шляхом покладення на Міноборони частини повноважень, які раніше виконував Генштаб:
-
розроблені органами державної влади, іншими державними органами списки військовозобов’язаних, які пропонуються до бронювання на період мобілізації та на воєнний час, направляти для розгляду та погодження відразу до Міноборони, а не до Генштабу;
-
доведення рішення Мінекономіки щодо бронювання військовозобовʼязаних до відома відповідних територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки.
Більше про практику бронювання – у наших вебінарах, записи доступні передплатникам Кадрової Платформи №1.
Відпустки без збереження зарплати: коротка пам’ятка
Держпраці зазначає, що неоплачувану відпустку за сімейними обставинами та з інших причин надають тривалістю не більше 30 к. дн. (ст. 26 Закону України від 15.11.1996 № 504/96-ВР «Про відпустки»). При цьому відпустка надається за погодженням з керівником, але ініціатором завжди є працівник.
Якщо ж працівнику необхідна відпустка без збереження зарплати більшої тривалості, вона може надаватися за іншою підставою, наприклад, на період дії воєнного стану (ч. 3 ст. 12 Закону України від 15.03.2022 № 2136-IX «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану»).
Зверніть увагу, що по суті Держпраці говорить про можливість оформлення неоплачуваної відпустки на увесь період воєнного стану. Проте ми дотримуємося практичного правила: відпустка оформлюється у рамках кожного продовження воєнного стану. Враховуючи нове продовження воєнного стану, згадана відпустка буде надаватися з 14 травня по 11 серпня включно.
Період перебування у відпустці за згодою сторін через сімейні обставини, через воєнний стан, не зараховують до стажу, що дає право на щорічну основну відпустку.
Зразки наказів про надання відпустки без збереження заплати на період дії воєнного стану в рубриці «Документи».
Помилки в оцифрованій трудовій книжці: як перевірити та виправити
Пенсійний фонд України наголошує, що звернення з оцифрування паперової трудової книжки може бути відхилене, якщо є помилки, зокрема, у записах страхового стажу. Перевірити це можна наступним чином:
-
авторизуватися в особистому кабінеті на вебпорталі електронних послуг Пенсійного фонду України;
-
обрати пункт «Електронна трудова книжка»;
-
натиснути на кнопку «Дані ЕТК»;
-
обрати закладку «Відцифрована ЕТК»;
-
перевірити записи, звіривши дані в оцифрованій трудовій книжці із загальним страховим стажем у профілі користувача.
Якщо виявлені неточні/хибні записи за періоди страхового стажу після 01.07.2000, або створено неправильний чи некоректний електронний запис, необхідно:
-
авторизуватися в особистому кабінеті на вебпорталі з використанням КЕП (кваліфікованого електронного підпису);
-
створити повторне звернення:
-
застраховані особи – у вкладці «Відомості про трудові відносини»;
-
роботодавці – у вкладці «Відомості про трудові відносини робітника»;
-
-
заповнити екранну форму;
-
повторно завантажити скановану копію титульного аркуша трудової книжки (для ідентифікації приналежності документа);
-
додати скановану копію сторінки із записами, які потребують уточнення;
-
додати скановану копію уточнюючої довідки (за необхідності).
Детальніше про передачу скан-копій паперової трудової книжки до ПФУ в курсі «Трудова книжка – 2024: швидкий перехід на електронну», який вже доступний для передплатників Кадрової Платформи №1.
Розрахунок СКШП: чи включати мобілізованих
Держстат у листі від 18.05.2023 № 19.1.2‑26/У‑70‑23/66 наголошує, що у формі № 1‑ПВ «Звіт із праці» при визначенні показника середньооблікової кількості штатних працівників не включають працівників, з якими призупинені трудові договори, мобілізованих працівників, працівників у відпустках без збереження зарплати на період дії воєнного стану.
Зверніть увагу, що роз’яснення Держстату стосується заповнення саме Звіту з праці.
Натомість ми радимо керуватися Інструкцією зі статистики кількості працівників, затвердженою наказом Держкомстату від 28.09.2005 № 286, норми якої дають зрозуміти, що при визначенні середньооблікової кількості штатних працівників слід враховувати мобілізованих працівників, працівників у відпустках без збереження зарплати, працівників, з якими призупинені трудові договори.
Є складнощі в підрахунку середньооблікової кількості штатних працівників? Скористайтеся нашим калькулятором.