Відеоблоги

Електронний військовий квиток у Дії: як отримати та чи переоформлювати старий

Ви дізнаєтесь:

  • Про законодавчі норми щодо форми та порядку оформлення військово-облікового документа
  • Про військово-обліковий документ в електронній та паперовій формі
  • Чи потребує заміні виданий до 18 травня військово-обліковий документ
Оберіть відео для перегляду

5(8)

Оцініть відео:

Електронний військовий квиток у Дії: як отримати та чи переоформлювати старий

00:08:06

Тимур Алієв

5(8)

Оцініть відео:

Додаткові матеріали Військово-обліковий документ


Законодавчі норми щодо форми та порядку оформлення ВОД

З 18 травня поточного року в Законі №2232 набрала чинності норма, за якою форма, порядок оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів (отже мова йде саме про єдиний військово-обліковий документ) визначаються Кабміном, а для військовослужбовців – відповідно Міністерством оборони, Міністерством внутрішніх справ, СБУ, розвідувальними органами України, Управлінням державної охорони України й Держслужбою спецзв'язку та захисту інформації України. Одночасно з цим з 18 травня запрацювала Постанова №559, якою затверджено порядок оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів за єдиною формою. Ну і форма цього військово-облікового документа (до речі, цю форму прикріплено безпосередньо до цього відео). Військово-обліковий документ за новою формою (за єдиною формою) це документ, який визначає належність його власника до виконання військового обов'язку, який оформляється або створюється та видається громадянину України, який є призовником, військовозобов'язаним або резервістом, у тому числі якщо він був виключений з військового обліку та не отримував такий документ до набрання чинності Постановою №559, тобто до 18 травня 2024 року. При цьому новий військово-обліковий документ може бути оформлений та створений як в електронній формі, так і у паперовій формі. І військово-обліковий документ в електронній формі та військово-обліковий документ в паперовій формі, вони мають однакову юридичну силу.


Паперовий ВОД

Бланк військово-облікового документа у паперовій формі виготовляється самостійно районними (міськими) ТЦК або їх відділами згідно з вимогами, зазначеними в додатку 1. При цьому бланк військово-облікового документа виготовляється з паперу і має розмір 148х210 мм (формат А5). Зміст пунктів 1-8 друкується (заповнюється) на лицьовому боці військово-облікового документа, пункти 9-15 – на його зворотному боці. І у верхній частині лицьового боку документа вклеюється кольорова фотокартка його власника розміром 35х45 мм, яка засвідчується гербовою мастиковою печаткою районного або міського ТЦК. Підпис керівника районного (міського) ТЦК або його відділу засвідчується гербовою мастиковою печаткою. Отже, оновлена форма єдиного військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних, резервістів дуже нагадують тимчасове посвідчення військовозобов'язаного, які ТЦК раніше друкували на форматі А5.

На паперовому військово-обліковому документі буде зазначено у верхній частині штрих-код. Він буде зазначатися тільки для призовників, військовозобов'язаних та резервістів, які перебувають або були виключені або зняті з військового обліку. Ну і також номер військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів, які перебувають або були виключені (зняті) з військового обліку, який має відповідати окремому номеру запису в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів «Оберіг». Відомості, що зазначені у військово-обліковому документі громадянина України, який перебуває або був виключений з військового обліку, вони повинні відповідати відомостям, що містяться в Єдиному держреєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів «Оберіг». І у разі коли відомості, зазначені у графах 1-5, 13 та 14 військово-облікового документа на бланку, не відповідають відомостям, що міститься в реєстрі «Оберіг» призовників, військовозобов'язаних, резервістів, він вважається недійсним.


Електронний ВОД

Щодо військово-облікового документа в електронній формі, то планується, що він буде формуватися засобами: електронного кабінету призовника, військовозобов'язаного, резервіста, зокрема з використанням його мобільного додатку; державного порталу електронних публічних послуг у сфері національної безпеки оборони; ну і можливо порталу «Дія», зокрема з використанням мобільного додатка Порталу Дія, але знову ж таки у разі технічної реалізації.

QR-код військово-облікового документа в електронній формі є формою військово-облікового документа в електронній формі у вигляді двовимірного штрих-коду, що містить відомості про зазначений військово-обліковий документ, які за допомогою відповідних технічних засобів можна відтворити у формі, придатній для зчитування, зокрема й у візуальний. Військово-обліковий документ в електронній формі є дійсним лише за наявності QR-коду та не може використовуватися без нього. QR-код повинен бути придатним для зчитування технічними засобами ініціатора перевірки, цілісним, неушкодженим, нанесеним на будь-який носій достатнього розміру та необхідної контрастності. І підставою не підтвердження військово-облікового документа в електронній формі є непридатність саме QR-коду для зчитування технічними засобами.

Ну а що ж робити з тими військово-обліковими документами, які були видані до 18 травня поточного року? На це є пряма відповідь у Законі №3633: військово-обліковий документ, що визначає належність його власника до військового обов'язку, виданий до 18 травня 2024 року, є чинним та не потребує обов'язкової заміни у випадку (з підстав) затвердження органом державної влади нової форми військово-облікового документа. Аналогічна норма міститься і в Постанові №559: військово-облікові документи, оформлені до набрання чинності цієї постанови (це до 18 травня поточного року), вважаються дійсними на всій території України до видачі військово-облікового документа нового зразка. Ну і нагадаємо, що це за військово-облікові документи. Для призовників – це посвідчення про приписку до призивної дільниці. Для військовозобов'язаних – це військовий квиток або тимчасове посвідчення військовозобов'язаного. Ну і для резервістів – це однозначно військовий квиток.


Підсумки

З 18 травня діє нова єдина форма військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів. Формуватиметься такий документ як в паперовому, так і в електронному вигляді. Паперову форму будуть виготовляти ТЦК на бланку формату А5 з двох сторін. Планується, що електронна форма формуватиметься в електронному кабінеті призовника, військовозобов'язаного та резервіста і являтиме собою QR-код. Щодо військово-облікових документів, виданих до 18 травня поточного року, то вони лишаються чинними та не підлягають обов'язковій заміні.