Відеоблоги

Коротко про головне за тиждень 09.09-13.09.2024

Оберіть тему для перегляду

5(9)

Оцініть відео:

Трудову книжку можна пересилати поштою за кордон!

00:01:25

Тетяна Шолкова

5(9)

Оцініть відео:

5(7)

Оцініть відео:

Як отримати трудову книжку без звільнення: правила під час воєнного стану

00:01:20

Тетяна Шолкова

5(7)

Оцініть відео:

5(7)

Оцініть відео:

Право на відстрочку не гарантує звільнення від мобілізації: що потрібно знати

00:01:35

Тетяна Шолкова

5(7)

Оцініть відео:

5(7)

Оцініть відео:

За суміщення та тимчасове виконання обов’язків – доплата

00:01:16

Тетяна Шолкова

5(7)

Оцініть відео:

5(5)

Оцініть відео:

Відпустка без збереження зарплати: правила надання та наслідки

00:01:15

Тетяна Шолкова

5(5)

Оцініть відео:

5(6)

Оцініть відео:

Оплата лікарняного у повному розмірі: хто має право?

00:01:58

Тетяна Шолкова

5(6)

Оцініть відео:

Трудову книжку можна пересилати поштою за кордон!

Нагадаю, що чинне законодавство зобов’язує роботодавця у день звільнення видати працівникові трудову книжку, якщо вона зберігається на підприємстві, або вислати трудову книжку на вказану працівником адресу, за бажанням працівника (ст. 47 Кодексу законів про працю України від 10.12.1971, далі – КЗпП; п. 4.2 Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників, затвердженої спільним наказом Мінпраці, Мін’юсту і Мінсоцзахисту населення від 29.07.1993 № 58 ). Дуже тривалий період діяло правило: пересилати паперову трудову книжку за кордон не можна, навіть якщо саме закордонну адресу вказав працівник.

І ось 10 вересня Уряд вніс зміни до правил міжнародних поштових відправлень, дозволивши пересилання трудових книжок за межі України ( Постанова КМУ від 10.09.2024 № 1045 «Про визначення органу, що укладає державний контракт з оператором поштового зв’язку, та внесення змін до постанов Кабінету Міністрів України від 5 березня 2009 р. № 270 і від 8 вересня 2023 р. № 958» ).

Зокрема, внесли зміни до Правил надання послуг поштового зв’язку, затверджених постановою КМУ від 5.03.2009 № 270, доповнивши п. 26 абзацом: «Пересилання за межі України дозволів на право носіння зброї, трудових книжок, військових квитків, документів, що посвідчують особу, здійснюється виключно у реєстрованих міжнародних поштових відправленнях».

Отже, з 12 вересня 2024 року роботодавці можуть пересилати паперову трудову книжку поштою за кордон. Але, як і раніше, для цього потрібно отримати від працівника відповідну заяву.

Докладніше про сучасні паперові та електронні трудові книжки – на безкоштовному вебінарі 19 вересня.

 

Як отримати трудову книжку без звільнення: правила під час воєнного стану

Держпраці роз’яснило випадки, коли роботодавець може видавати на руки працівникам паперові трудові книжки, які ще зберігаються на підприємстві:

Ще один випадок – після завершення включення Пенсійним фондом до реєстру застрахованих осіб відсутніх відомостей про трудову діяльність працівників ( п. 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону України від 05.02.2021 № 1217-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обліку трудової діяльності працівника в електронній формі» ). Проте у Законі № 1217, на нашу думку, не чітко визначили момент, коли ж працівнику можна віддати на руки паперову трудову:

  • після передачі відомостей з паперової трудової до ПФУ, тобто після оцифрування;

  • або ж після 10 червня 2026 року.

Однак немає підстав відмовити працівникові у видачі на його вимогу паперової трудової. Тобто, якщо працівник надає заяву із проханням видати йому на зберігання паперову трудову книжку без звільнення, то роботодавець має право задовольнити цю вимогу.

Докладніше про місце зберігання трудової книжки – в курсі на Кадровій Платформі №1.

 

Право на відстрочку не гарантує звільнення від мобілізації: що потрібно знати

Право на відстрочку не гарантується автоматично. Якщо військовозобов’язаний належно її не оформив, він підлягає мобілізації на загальних підставах. Про це проінформував начальник юридичної служби Тернопільського ТЦК.

Нагадаю, що на законодавчому рівні чітко визначили перелік підстав, за яких надають відстрочку ( ст. 23 Закону України від 21.10.1993 № 3543-XII «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», далі – Закон № 3543), та документів, які підтверджують це право ( додаток 5 до Постанови КМУ від 16.05.2024 № 560 «Про затвердження Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період» , далі – Постанова № 560).

Однак, для отримання відстрочки, військовозобов’язаний повинен вжити низку заходів, зокрема:

  • зібрати необхідні документи;

  • особисто відвідати ТЦК за місцем перебування на військовому обліку або за місцем реєстрації місця проживання;

  • подати документи на комісію, яка створена в ТЦК;

  • отримати рішення комісії про надання або відмову в наданні відстрочки.

В період від моменту звернення до ТЦК із заявою про надання відстрочки до прийняття рішення відповідною комісією військовозобов’язані не направляються для проходження ВЛК ( п. 63 Постанови № 560).

Більше про процедуру оформлення відстрочки – у випуску «3 хвилини з адвокатом».

 

За суміщення та тимчасове виконання обов’язків – доплата

Фахівці Держпраці роз’яснили на прикладі ст. 105 КЗпП, що працівнику, який бере на себе додаткову роботу за іншою професією або тимчасово заміняє колегу без звільнення від своєї основної роботи, проводиться доплата за суміщення професій або виконання обов’язків тимчасово відсутнього працівника.

При цьому розміри доплат встановлюються на умовах, передбачених у колективному договорі.

Однак є певні нюанси, які необхідно враховувати.

Важливо не плутати суміщення та сумісництво, оскільки в разі сумісництва з працівником оформлюється окремий трудовий договір, що передбачає виплату саме зарплати.

А що стосується виконання обов’язків тимчасово відсутнього працівника, то якщо в посадовій інструкції прямо зазначили, що працівник має виконувати обов’язки іншого працівника під час його відсутності, то ці додаткові обов’язки є частиною його основної роботи, і жодна доплата за це не передбачена.

Хочете дізнатися більше про суміщення та інші кадрові нюанси? Дивіться модуль 5 курсу «Професія. Кадровик з нуля».

 

Відпустка без збереження зарплати: правила надання та наслідки

Держпраці нагадує про нові правила надання відпусток, які діють з 24 грудня 2023 року ( Закон України від 22.11.2023 № 3494-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо впорядкування надання та використання відпусток, а також інших питань» ).

Зокрема, термін надання неоплачуваної відпустки за сімейними обставинами та з інших причин збільшили до 30 календарних днів ( ст. 26 Закону України від 15.11.1996 № 504/96-ВР «Про відпустки»).

З’явилась нова підстава для надання відпустки без збереження зарплати, а саме в разі виникнення загрози збройної агресії проти України, яка надає можливість взяти відпустку за власний рахунок необмежної тривалості, однак за погодженням з керівником та наявності відповідних підстав.

Проте ми дотримуємося практичного правила: у разі дії воєнного стану оформлювати відпустку за ч. 3 ст. 12 Закону України від 15.03.2022 № 2136. Враховуючи нове продовження воєнного стану, згадана відпустка буде надаватися з 12 серпня по 9 листопада включно.

Період перебування в відпустці за згодою сторін через сімейні обставини, у разі виникнення загрози збройної агресії проти України, через воєнний стан, не зараховують до стажу, що дає право на щорічну основну відпустку.

Зразки наказів про надання відпустки без збереження заплати на період дії воєнного стану – в рубриці «Документи».

 

Оплата лікарняного у повному розмірі: хто має право?

Фахівці Пенсійного фонду роз’яснили, що працівнику, який перебуває на лікарняному, виплачують допомогу по тимчасовій непрацездатності, розмір якої залежить від страхового стажу. Це може бути 50%, 60%, 70% та 100% середньої заробітної плати ( Закон України від 23.09.1999 № 1105-XIV «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» ). При цьому, лікарняний у розмірі 100% нараховують виключно за наявності в застрахованої особи понад 8 років страхового стажу.

Однак, є категорія громадян, яким допомогу по тимчасовій непрацездатності виплачують у максимальному розмірі незалежно від страхового стажу:

  1. громадянам, віднесеним до 1-3 категорій осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи;

  2. одному з батьків або особі, яка їх замінює, що доглядають хвору дитину віком до 14 років, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи;

  3. ветеранам війни, постраждалим учасникам Революції Гідності та членам сімей загиблих ветеранів війни;

  4. членам сімей загиблих Захисників і Захисниць України;

  5. особам, віднесеним до жертв нацистських переслідувань;

  6. донорам, які мають право на пільгу;

  7. реабілітованим особам, жертвам репресій.

Маєте запитання з приводу лікарняних? Поставте його в сервісі «Особистий консультант» та отримайте відповідь від 15 хвилин до доби.