Ви дізнаєтесь:
- Про гарантії для донорів.
- Про донацію під час відпустки.
- Про процедуру надання донорам пільг та компенсацій.
Чи є у вас працівники-донори і які трудові гарантії ви їм надаєте? Напишіть у коментарях.
Гарантії для донорів у 2021 році. 25 січня поточного року набув чинності Закон України від 30.09.2020 р. №931-ІХ «Про безпеку та якість донорської крові та компонентів крові». Саме цим законом визначено три ключові гарантії у сфері праці: увільнення від роботи у день обстеження та донації; день відпочинку; і 100% оплата лікарняного, незалежно від страхового стажу. Відповідно до змін, внесених до статті 124 КЗпП, у дні медичного обстеження та донації крові та компонентів крові працівникові надається увільнення від роботи за рахунок коштів роботодавця. Тобто збереження середнього заробітку за таким працівником в день донації та обстеження. Крім того, такому працівникові безпосередньо після кожного дня донації компонентів крові або крові відповідно надається день відпочинку із збереженням середнього заробітку коштом роботодавця. І тут зверніть увагу, що такий день надається безпосередньо після донації або приєднується до щорічної відпустки.
Як увільнити працівника на день обстеження та донації? Відповідно до законодавства, працівник не пізніше як за один робочий день має письмовою заявою попередити свого роботодавця про намір пройти обстеження та здати кров. В заяві працівник має зазначити коли він буде надавати довідку, яка буде підтверджувати факт обстеження та донації. І відповідно коли бажає отримати день відпочинку, відразу після донації або приєднати до щорічної відпустки. Відповідно цього керівник видає наказ із увільненням працівника від роботи із збереженням середнього заробітку за ним.
А що робити, якщо у роботодавця немає можливості увільнити працівника на цілий день для здавання крові? Чи можемо його увільнити тільки на окремі години? Відповідь надана в одному з останніх роз’яснень фахівців Держпраці у Кіровоградській області, посилання зображено на слайді. Фахівці Держпраці зазначили, що у разі, якщо немає можливості увільнити на цілий день, роботодавець може погодити з працівником увільнення на певні години для того, щоб пройти обстеження та донацію. А крім того, узгодити з працівником коли йому зручно буде отримати день відпочинку. Зверніть увагу, що терміну давності щодо надання цього дня відпочинку немає, це передбачено частиною 2 статі 20 Закону №931. Звертаю увагу, мова йде не про той день відпочинку, який надається безпосередньо після донації, це є день відпочинку, як компенсатор за те, що роботодавець не увільнив працівника під час донації та обстеження. А отже в такій ситуації працівник отримує два дні відпочинку.
Донація крові відбувається підчас відпустки, скільки пільг надавати? А саме, багато хто задає питання, один чи два дня. Відповідь міститься у листі Мінекономіки від 04.05.2021 р. №4712-06/26180-07, увага на слайд. У разі донації крові та компонентів крові у період щорічної відпустки Законом №931 передбачена єдина пільга – така відпустка продовжується на один день. Тобто продовження відпустки відбувається, а день, який надається як компенсатор за увільнення, ні. Тому що працівник не працює в цей час.
Ну і також зверніть увагу, донори, які протягом року безоплатно здійснили донацію крові в сумарній кількості, що дорівнює двом разовим максимально допустимим дозам, або плазми крові сумарної кількості, що дорівнює чотирьом разовим максимально допустимим дозам, що підтверджується відповідними довідками, мають право отримати допомогу по тимчасовій непрацездатності у зв’язку із захворюванням. Оплачуються такі лікарняні у розмірі 100% середньої заробітної плати донора незалежно від стажу. Саме така пільга надається протягом року після здійснення донації крові або компонентів крові у відповідно визначеній кількості.