Ви дізнаєтесь:
- Які дні хвороби оплачуються коштом ФСС у випадку звільнення.
- Хто має оплатити лікарняний на думку Мінсоцполітики, Держпраці та ФСС.
- Як роботодавцю вибрати найбезпечніший варіант.
Працівник звільняється підчас хвороби, як ви оплачуєте лікарняний? Напишіть у коментарях.
Ваш працівник звільнився підчас хвороби, як оплатити лікарняний? Питання складне, тому що на сьогоднішній день воно чітко не врегульоване діючим законодавством. Якщо ми звертаємося до статті 22 Закону №1105 «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування», то допомога по тимчасовій непрацездатності в наслідок захворювання або травми не пов’язаної з нещасним випадком на виробництві та професійним захворюванням, виплачується коштом Фонду соціального страхування, починаючи з шостого дня непрацездатності, на весь період хвороби або встановлення інвалідності, незалежно від звільнення, припинення підприємницької діяльності або іншої діяльності застрахованої особи в період втрати працездатності. А отже, щодо виплати коштом Фонду соціального страхування, питань не виникає.
А якщо працівник звільняється протягом перших п’яти днів, які мають оплачуватися коштом роботодавця? Дійсно, тут виникає питання, чи оплачувати всі п’ять днів, чи тільки ті дні, які припадають на час перебування у трудових відносинах. Спробуємо розібратися, спираючись на роз’яснення міністерств та відомств.
Відповідно одне з останніх листів Мінсоцполітики від 15 грудня 2020 року №11599/0/290-20/45, увага на слайд. У нас з вами чітко визначено в цьому листі, що за рахунок коштів роботодавця, на думку Мінсоцполітики, оплачуються ті дні, тимчасової непрацездатності, які припадають на час хвороби, саме в тій частині, що працівник перебуває у трудових відносинах. Отже п’ять днів, а з шостого дня оплачує Фонд соціального страхування. Тобто, на думку Мінсоцполітики, роботодавець не оплачує працівнику дні, з наступного дня після звільнення.
Як це виглядає на практиці? Період хвороби працівника з 1 по 14 грудня. А дата звільнення припадає, за власним бажанням, на 3 грудня. Тобто працівник звільнився в межах п’яти днів. На думку Мінсоцполітики розклад такий: 1, 2, 3 (день звільнення) оплачується коштом роботодавця; з 6 по 14 – Фонд соціального страхування. А от 4 і 5, вони ніким не оплачуються, адже роботодавець, на думку Мінсоцполітики, вже не може, а Фонд соціального страхування ще не може. І таким чином у експрацівника ці два дні фактично випадають із оплати.
А якщо ваш працівник не згоден з таким підходом і вважає що йому роботодавець має оплатити всі п’ять днів і він звертається до Держпраці. Спробуємо проаналізувати відповіді саме Держапраці з цього питання. Така відповідь надана була у 2019 році. На думку Держпраці у Черкаській області, вони зазначили, що працівник, страховий випадок щодо якого настав до моменту звільнення, є застрахованою особою, а тому допомогу по тимчасовій непрацездатності такому працівнику виплачується за весь період до відновлення працездатності або до надання інвалідності, тобто незалежно від звільнення застрахованої особи. Тобто акцент зроблено на те, що якщо звільнення припало на день перебування на лікарняному, а відповідно лікарняний виник підчас перебування у трудових відносинах, тому роботодавець, на думку Держпраці, має оплатити і ці дні, які припадають в межах п’яти, на час хвороби.
Ну і звісно цікава думка Фонду соціального страхування з цього питання. Адже саме Фонд має право трактувати питання пов’язані із оплатою лікарняних. Звернемося до консультації розміщеної у 2018 році на сайті Фонду соціального страхування, де було зазначено, що оплата перших п’яти днів тимчасової непрацездатності оплачується за рахунок коштів роботодавця. Звільнення підчас тимчасової непрацездатності не є підставою для відмови в оплаті. А отже, Фонд соціального страхування, так само як і Держпраці, вважають, що незважаючи на те що працівник звільнений в межах п’яти днів, які оплачуються коштом роботодавця, роботодавець має оплатити і ці дні, які припали в нашому прикладі, після звільнення. А отже ми з вами маємо колізію, коли різні контролюючі органи дають різні роз’яснення. Законодавство не дає чіткої відповіді, що робити в частині оплати перших п’яти днів коштом роботодавця. А отже найбільш безпечний варіант для страхувальника, він же роботодавець, або оплатити за рекомендаціями Мінсоцполітики. Якщо у вас виникають сумніви, або працівник починає скаржитися, то ви можете звернутися з письмовим запитом до Фонду соціального страхування, для того щоб вони надали вам методологічну допомогу у вирішенні вашого питання. А отже обирайте найбільш безпечний для себе варіант.