Нові критерії «критичності» для бронювання: що потрібно зробити до 28.02?
Мінекономіки роз’яснює, що з 1 грудня 2024 р. бронювання знову відбуватиметься через портал Дія. При цьому важливою умовою бронювання є підтвердження критично важливими підприємствами свого статусу за новими критеріями до 28 лютого 2025 року (постанова КМУ від 22.11.2024 № 1332).
Отже, всі відстрочки від призову, які були надані Мінекономікою або через портал Дія, діятимуть до визначеного строку, але не довше 28 лютого 2025 р. Тож, у підприємств є термін до кінця лютого 2025 року, щоб перепідтвердити статус критичності та забронювати працівників через Дію.
Зауважу, що підприємства, які мали статус критично важливих станом на день опублікування постанови № 1332, а саме 23 листопада 2024 р., збережуть цей статус до 31 грудня 2024 р. за умови, що термін дії статусу закінчується до 30 листопада включно.
Алгоритм визнання підприємств критично важливими залишається незмінним: підприємство звертається до відповідного Міністерства або обласної військової адміністрації та має відповідати трьом з восьми критеріям критичності.
При цьому два нових критерії для приватних підприємств стали обов’язковими. Один із них наступний: нарахована середня зарплата застрахованих осіб – працівників на підприємстві за останній квартал має бути не менше 2,5 мінімальної зарплати (зараз – 20 тис. грн). Враховуйте ще одну умову: нарахована зарплата працівника, якого бронюють, також повинна становити не менше 20 тис. грн в кожному місяці останнього кварталу.
Ще один обов’язковий критерій – відсутність заборгованості по сплаті усіх податків.
Серед інших змін: галузеві та регіональні критерії критичності погоджуються Міноборони та Мінекономіки.
Докладніше про механізм бронювання за новими правилами на серії безкоштовних вебінарів 3, 5 і 6 грудня.
Електронна ВЛК: нові правила медоглядів військовозобов’язаних
За інформацією Міноборони у 2025 році планується запровадити електронну військово-лікарською комісією, а саме обмін даними між реєстром «Оберіг» та електронною системою охорони здоров’я (ЕСОЗ).
Наразі визначення ступеня придатності до військової служби та встановлення причинного зв’язку захворювань у призовників, військовозобов’язаних і резервістів проводиться військово-лікарською комісією в закладах охорони здоров’я, які мають договір з національною системою охорони здоров’я (п. 71 Постанови КМУ від 16.05.2024 «Про затвердження Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період»). Інформація про результати медогляду вноситься до Єдиного реєстру призовників, військовозобов’язаних і резервістів.
На відміну від традиційної ВЛК, електронна система передбачатиме інший алгоритм:
-
військовозобов’язаний щорічно проходитиме медогляд у своєму закладі охорони здоров’я та робитиме скрінінг;
-
результати скринінгу завірятиме цифровим підписом сімейний лікар, і вони зберігатимуться в ЕСОЗ;
-
разом із позначкою про придатність або непридатність до ВЛК направлятимуться антропометричні дані: зріст, вага, окружність грудної клітини тощо;
-
ВЛК здійснюватиме арбітраж даних із ЕСОЗ.
Маєте запитання? Задайте його у сервісі «Особистий консультант» та отримайте відповідь від 15 хвилин до доби.
Трекінг повісток у Резерв+: що це за функціонал?
Мінекономіки пропонує вдосконалити процес направлення повісток, додавши до мобільного додатка «Резерв+» функцію трекінгу для відстеження їхнього статусу.
Нагадаю, що з 09 жовтня 2024 р. повістки автоматично генеруються в реєстрі «Оберіг» і доставляються Укрпоштою за домашніми адресами військовозобов’язаних (постанова від 08.10.2024 № 1147 «Про внесення змін до Правил надання послуг поштового зв’язку»). Рекомендовані листи з позначкою «Повістка ТЦК» вручаються особисто адресату, як судові повістки. У разі відсутності адресата поштар повідомляє його за наявним телефоном або залишає повідомлення в поштовій скриньці. Якщо адресат не забирає лист протягом трьох робочих днів, пошта поверне його до ТЦК.
У випадку, коли громадянин не поінформований про направлену повістку або тимчасово проживає за іншою адресою, ніж та, що вказана в оновлених даних, він може не знати, що лист з викликом до ТЦК очікує на пошті.
Вирішення проблеми пропонується через оновлення функціоналу в системі Резерв+ шляхом створення «трекінгу повістки», де відображатиметься інформація про етапи надсилання, статус та номер повістки.
У Мінекономіки наголосили, що на даний момент створення електронних повісток у системі Резерв+ не планується.
Які наслідки неявки за повісткою у відео.
Щорічна додаткова відпустка «за ненормованість»: що потрібно знати?
Фахівці Держпраці роз’яснюють, що працівникам з ненормованим робочим днем надається щорічна додаткова відпустка за особливий характер праці тривалістю до 7 календарних днів.
Працівники з ненормованим робочим днем працюють за стандартним 5- або 6-денним тижнем із визначеним часом роботи та перервами. Тривалість їх відпустки встановлюється в колективному або трудовому договорі, залежно від потреби працювати понад норму та обсягу обов’язків.
Додаткова відпустка за ненормований робочий день належить до щорічних. Відтак на неї поширюються загальні правила надання щорічних відпусток, зокрема:
-
можливість перенесення або продовження відпустки (ст. 11 Закону України від 15.11.1996 № 504/96-ВР «Про відпустки»);
-
поділ відпустки на частини;
-
збереження невикористаних днів, які переходять на наступний робочий рік або їх компенсація при звільненні.
Додаткова відпустка за ненормований робочий день може бути використана одночасно з основною щорічною відпусткою або окремо.
Підрахувати дні щорічної відпустки за робочий рік допоможе наш калькулятор днів щорічних відпусток.
Роботодавець відмовляє у наданні щорічної відпустки: чи є це порушенням?
Держпраці роз’яснює, що роботодавець може відмовити у наданні працівнику щорічної основної відпустки у певних випадках.
У мирний час щорічна основна відпустка надається згідно із запланованим графіком відпусток (ст. 10 Закону України від 15.11.1996 № 504/96-ВР «Про відпустки»). Працівник за два тижні інформується про початок щорічної основної відпустки або самостійно пише заяву про її надання. Якщо роботодавець погодив дату відпустки, але відмовляє через велику кількість роботи, то йдеться про порушення трудового законодавства. У такому разі, як коментує Держпраці, варто подати дві заяви: про надання відпустки та про письмове обґрунтування відмови.
Однак у період дії воєнного стану діє спеціальна норма, яка може обмежувати право на відпустку певних категорій працівників. Так, ст. 12 Закону України від 15.03.2022 № 2136-IX «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» (далі – Закон № 2136) передбачено, що у період дії воєнного стану роботодавець може відмовити працівнику у наданні будь-якого виду відпусток (крім відпустки у зв’язку вагітністю та пологами та відпустки до 3 років), якщо такий працівник залучений до виконання робіт на об’єктах критичної інфраструктури, робіт з виробництва товарів оборонного призначення або до виконання мобілізаційного завдання.
З норми статті вбачається, що роботодавець може прийняти рішення (але не зобов’язаний) про відмову у наданні щорічної відпусти, якщо працівник залучений до виконання робіт, передбачених ст. 12 Закону № 2136.
Зразок наказу про надання щорічної відпустки є у нашому сервісі «Документи».
Що очікувати кадровику у грудні: норми, Звіт з праці, практика бронювання
Воєнний стан триватиме до ранку 08 лютого 2025 р. А це означає, що у грудні немає святкових днів. Отже, 25 грудня – Різдво Христове буде звичайним робочим або вихідним днем залежно від графіка роботи.
Тому, на стандартній п’ятиденці норма тривалості робочого часу становитиме для грудня – 22 робочих дні і 176 годин.
Крім того, пам’ятайте: не пізніше 9 грудня слід подати Звіт з праці за формою № 1-ПВ місячна за листопад.
Не забувайте про звітність. До 1 грудня необхідно скласти та подати до районних (міських) ТЦК та СП зведений список допризовників на 2025 рік, які підлягають приписці до призовних дільниць. Список має бути складений за формою, наведеною в додатку 6 до Порядку № 1487, стосовно працівників 2008 року народження. Якщо на підприємстві немає 17-річних юнаків-працівників, рекомендуємо подати відповідну інформацію до ТЦК у вигляді листа.
Крім того, до 1 грудня необхідно подати до Держпраці заяви про медогляди працівників на 2025 рік. Як роботодавцю організувати медогляд за новими правилами дивіться у курсі.
Продовжуємо слідкувати за тим, як впроваджуватиметься новий порядок бронювання та як це вплине на можливість підприємств бронювати своїх працівників з 1 грудня через портал Дія. Про механізм бронювання з урахуванням останніх змін – у новому курсі «Бронювання з 1 грудня: умови, оформлення, анулювання, перепідтвердження «критичності», який стане доступний передплатникам 20 грудня.
Грудень – насичений період для кадрового фахівця, оскільки готуються графік відпусток та штатний розпис для 2025 року. Крім того, потрібно підрахувати дні щорічних відпусток. А ще кипить підготовка до складання списків персонального військового обліку та відомостей оперативного обліку станом на 1 січня 2025 року. Допоможе виконати усі справи без стресів та штрафів наш комплексний курс «Відпустки на межі 2024/2025 років, графік відпусток, штатний розпис, ПВТР і списки ВО: ТОП 5 справ для грудня та січня». Цей курс доступний передплатникам вже з 5 грудня.
Більше про грудневі справи кадрового фахівця та відповідального за військовий облік у рубриці «Новини та статті».
А ще 11 грудня на кадровій платформі заплановано Великий кадровий семінар. Поговоримо про практику бронювання після глобальних змін, перевірки ТЦК, відпустки, трудову, кадровий аудит, підготовку до 2025 року. Не пропустіть та реєструйтеся вже зараз.