Міністерства затвердили галузеві критерії для критичності!
Нагадаю, що у загальному випадку для отримання статусу критично важливого підприємство має відповідати у загальному випадку не менше трьом критеріям, два з яких є обов’язковими. Обов’язкові критерії – це відсутність заборгованості зі сплати податків та ЄСВ і нарахована середня зарплата за третій квартал має становити не нижче 20 000 грн.
А ось у якості третього критерію, як правило, обирають галузеві. Зауважу, що постановою від 22.11.2024 № 1332 визначено, що міністерства, інші державні органи, міські державні адміністрації мають заново затвердити галузеві та регіональні критерії. При цьому такі оновлені критерії мають бути погоджені з Мінекономіки та Міноборони.
Й ось Міністерства вже розпочали викладати нові галузеві критерії. Вже перезатвердили критерії Мінагрополітики, МОЗ, Мінсоцполітики, Мінцифри, Міністерство у справах ветеранів.
Тож певні підприємства вже можуть наново або вперше розпочинати процедуру із отримання статусу критично важливих.
Більше про бронювання та отримання критичного статусу на безкоштовних вебінарах 24, 25 і 26 грудня.
Бронювання у Дії тимчасово призупинено!
Стало відомо, що через кібератаку частина державних реєстрів тимчасово не працює. Це стосується бронювання в Дії, реєстрації та закриття ФОП, шлюбу онлайн та інших послуг.
Найбільше це турбує роботодавців і їхніх працівників через неможливість здійснити бронювання. Лише встигли адаптуватися до нових вимог для отримання критичності, почали процес бронювання – і така неприємність.
А головне, що таке призупинення роботи сервісу не дає можливості вберегти від мобілізації військовозобов’язаних працівників, у яких в цей час закінчиться строк бронювання.
Сподіваємося на швидке вирішення ситуації та відновлення роботи реєстрів.
Незважаючи що бронювання в Дії не працює підприємства все одно можуть оновлювати свій статус критично важливих
Більше про оформлення бронювання через «Дію» у новому курсі, який з 20 грудня доступний передплатникам.
Зміни у Класифікаторі професій: наслідки для підприємств
Мінекономіки вже вдруге за рік оновило Класифікатор професій (Наказ Мінекономіки від 13.12.2024 № 27751 «Про затвердження Зміни № 14 до національного класифікатора ДК 003:2010»).
Зміною № 14 скасовано понад 63 професійні назви роботи, введено більше 70 нових, а також змінено 30 існуючих назв професій.
Найбільше зміни торкнулися професій правознавців, працівників судових органів, прокуратури, поліції, пенітенціарних установ, а також сфер медицини, журналістики, кіно та телебачення, залізничного транспорту, фізичної культури та спорту. Наприклад, кваліфікаційну назву «Експерт» змінили на «Експерт у галузі права» (код КП 2429), а «Юрисконсульт» на «Юрисконсульт (радник юридичний)» (код КП 2429). У таких професіях, як «Юрист», «Юрист-міжнародник», «Консультант науковий (правознавство)», змінено лише код КП з 2421.2 на 2429.
Нагадую, що назви посад, які використовуються в штатному розписі, трудовій книжці та наказах з кадрових питань, формуються саме на основі Класифікатора професій.
Тому необхідно внести відповідні зміни до документації. За необхідності потрібно відкоригувати штатний розпис, посадову або робочу інструкцію, трудову книжку, особову картку П-2, особову справу.
Детальний розбір Змін до класифікатора професій у відео.
Сумісникам повернули оплату лікарняних
Ми вже повідомляли, що 25 квітня 2024 р. Верховна Рада прийняла за основу законопроєкт № 10017, який пропонує повернути сумісникам право на оплачувані лікарняні від Пенсійного фонду, які наразі виплачуються лише за основним місцем роботи, а за сумісництвом – тільки у разі, якщо допомога не була надана за основним місцем.
18 грудня 2024 р. Верховна Рада законопроєкт № 10017 ухвалила в цілому.
Передбачено зміни до ст. 22 Закону України від 23.09.1999 № 1105-XIV «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування», які передбачають надання допомоги по тимчасовій непрацездатності як за основним місцем роботи, так і за сумісництвом.
Також змінами до Закону № 1105 передбачено можливість отримання страхових виплат через територіальні органи ПФУ у разі, якщо роботодавець не виконав нарахувань через форс-мажорні обставини чи неможливість встановити його місцезнаходження під час воєнного чи надзвичайного стану.
Зразок заповнення протоколу засідання уповноважених із соціального страхування про страхові виплати у нашій рубриці «Документи».
Додаткова відпустка посадовцям ОМС: роз’яснення НАДС щодо стажу
Національне агентство з питань державної служби роз’яснило особливості підрахунку стажу для надання додаткової оплачуваної відпустки посадовим особам місцевого самоврядування (Лист НАДС від 02.12.2024 № 11874/10.3-24).
Нагадую, що додаткова оплачувана відпустка за стаж служби в органах місцевого самоврядування надається тривалістю 5 календарних днів за 10 років стажу, а з 11-го року збільшується на 2 дні за кожний наступний рік (ст. 21 Закону України від 07.06.2001 № 2493-III «Про службу в органах місцевого самоврядування»).
Ця відпустка належить до щорічних, але її тривалість залежить від стажу служби, а не від фактично відпрацьованого часу.
Відповідно до ст. 22 Закону № 2493 до стажу служби в ОМС зараховується період роботи на посадах, на які поширюється дія Закону, а також на посадах і в органах, час роботи в яких зараховується до стажу державної служби.
Як роз’яснює НАДС, на підрахунок стажу для додаткової відпустки посадовим особам місцевого самоврядування не впливають періоди перебування працівника у відпустці без збереження зарплати через воєнний стан, оскільки такі обмеження діють лише по відношенню до щорічної основної відпустки.
Маєте запитання – задавайте у сервісі «Особистий консультант» та отримайте відповідь від 15 хвилин до доби.
Обмеження розміру зарплати: яких працівників стосується
У Верховній Раді зареєстрований законопроєкт № 12316 «Про внесення змін до статті 28 Закону України 12.05.2015 № 389-VІІ «Про правовий режим воєнного стану» щодо обмеження розмірів заробітної плати деяким категоріям осіб в умовах дії воєнного стану».
Законопроєктом передбачається: у період дії воєнного стану в Україні, <…> заробітна плата, грошове забезпечення працівників, службових і посадових осіб бюджетних установ (включаючи органи державної влади та інші державні органи, а також органи місцевого самоврядування) нараховуються у сумі, що не перевищує граничного розміру виплат військовослужбовцям, які беруть безпосередню участь у бойових діях (100 тис. гривень на місяць). При цьому у зазначеному максимальному розмірі не враховуються суми допомоги по тимчасовій непрацездатності та оплата щорічної відпустки
Планується, що зміни запрацюють з 1 січня 2025 року.
Про подальше просування законопроєту ми повідомимо у рубриці «Новини та статті».
Ліквідація МСЕК: кому потрібно підтвердити статус інвалідності
19 грудня 2024 року Верховна Рада ухвалила законопроєкт № 12178, який передбачає ліквідацію МСЕК з 1 січня 2025 року. Її функції виконуватимуть експертні команди в кластерних та надкластерних закладах охорони здоров’я. Замість МСЕК буде впроваджено систему встановлення групи інвалідності через оцінювання повсякденного функціонування особи (Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо впровадження оцінювання повсякденного функціонування особи» на базі Законопроєкту від 04.11.2024 № 12178).
Крім того, чоловіки віком від 25 до 60 років із другою або третьою групою інвалідності, встановленою до 1 січня 2025 року, будуть зобов’язані пройти оцінювання повсякденного функціонування у період з 1 квітня по 1 листопада 2025 року, якщо вони не пройшли повторний огляд у МСЕК через воєнний стан.
Особам з інвалідністю, повторний огляд яких був призначений з 1 січня 2025 року, але які не зможуть його своєчасно пройти, строк інвалідності продовжать до дати прийняття рішення за результатами проведення оцінювання повсякденного функціонування особи, але не довше ніж до 1 липня 2025 року.
Новий закон набуде чинності з 1 січня 2025 р. Уряд матиме 4 місяці для затвердження плану створення експертних команд.
Слідкуйте за новаціями у розділі «Новини та статті».
Єдиний держреєстр військовослужбовців: прийнято Закон!
18 грудня Уряд ухвалив закон, який передбачає створення єдиної бази даних про військовослужбовців (Закон України «Про внесення змін до Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу» щодо створення та функціонування Єдиного державного реєстру військовослужбовців та до інших законів України щодо удосконалення порядку ведення військового обліку» на базі законопроєкту від 24.09.2024 № 12066).
Законом, зокрема, передбачено доповнення Закону № 2232 новою нормою, що стосується створення Єдиного державного реєстру військовослужбовців ЗСУ та Державної служби спеціального транспорту (ст. 25-1 Закон України 25.03.1992 № 2232-XII «Про військовий обов’язок і військову службу»)
У реєстрі військовослужбовцям буде автоматично присвоєно унікальний електронний ідентифікатор для використання на порталі Дія, мобільному застосунку Армія+ та інших інформаційних системах.
Також передбачено, що реєстр включатиме інформацію про медичні огляди призовників, військовозобов’язаних і резервістів, зібрану через взаємодію з Електронною системою охорони здоров’я.
У реєстрі будуть зберігатися відцифрований образ обличчя військових, реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія та номер паспорта, унікальний номер запису в Єдиному державному демографічному реєстрі (за наявності), відомості про сімейний стан та про членів сім’ї, про видані військово-облікові документи, статус військовослужбовця, унікальний електронний ідентифікатор.
Про гарячі новації розповідає на нашому Youtube-каналі.