Продовження строку бронювання: кому та на скільки?
Уряд продовжив на один місяць дію строку бронювання, яке було чинним станом на 19 грудня (Постанова КМУ від 24.12.2024 № 1489 «Про продовження строків дії відстрочок від призову на військову службу під час мобілізації»).
Причиною продовження строків відстрочок стало тимчасове призупинення бронювання в «Дії» через кібератаку на державні реєстри. Наразі сервіс уже відновлено, і бронювання знову доступне.
Відстрочки від призову, надані військовозобов’язаним рішеннями Мінекономіки згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 27.01.2023 № 76 «Деякі питання реалізації положень Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» щодо бронювання військовозобов’язаних на період мобілізації та на воєнний час» або через портал Дія, які залишалися чинними станом на 19 грудня 2024 року, автоматично продовжаться на місяць, але не довше ніж до 28 лютого 2025 року.
У Мінекономіки роз’яснили: якщо, наприклад, строк дії бронювання працівника завершився 20 грудня 2024 року, його буде автоматично продовжено до 20 січня 2025 року. Якщо ж бронювання завершилося до 19 грудня, тобто до кібератаки, то роботодавці зможуть його поновити після відновлення роботи реєстрів.
Більше про бронювання на вебінарі 3 січня. Поговоримо про отримання статусу «критичності», відпустки, списки військового обліку та відомість, трудову та оперативні відомості до ПФУ. Не пропустіть та реєструйтеся вже зараз.
Бронювання в Дії відновлено
На порталі Дія знову доступний сервіс електронного бронювання військовозобов'язаних. Втім, є обмеження: наразі сервіс не підтримує можливість бронювання для філій компаній та кінцевих бенефіціарів.
Нагадаю, що на минулому тижні послуга бронювання не працювала через масштабну кібератаку на реєстри. Це ускладнило роботодавцям процес бронювання працівників зі спливаючим строком відстрочки.
Відповідно до нових правил бронювання, підприємства, чий статус критичності був чинним до 1 грудня, можуть забронювати працівників до 28 лютого 2025 р., а після оновлення статусу бронювання буде доступне 2 місяців.
На позитивний результат бронювання протягом 72 годин та автоматичну постановку на спецоблік на строк дії відстрочки можна очікувати, якщо військовозобов’язаний:
-
перебуває на військовому обліку;
-
обіймає посаду на критично важливому підприємстві та отримує зарплату не менше 20 000 грн протягом строку відстрочки від призову.
-
уточнив персональні дані;
-
не перебуває у розшуку.
Більше про оформлення бронювання через «Дію» у курсі «Бронювання з 1 грудня: умови, оформлення, анулювання, перепідтвердження «критичності»», який з 20 грудня доступний передплатникам.
Інспектор з військового обліку: встановлено вимоги до посади
19 грудня Національне агентство кваліфікацій зареєструвало професійний стандарт «Інспектор з військового обліку». Цей документ затверджує вимоги до компетентностей працівників та є обов’язковим для всіх підприємств, які найматимуть фахівців на відповідну посаду.
Нагадаю, що профназва «Інспектор з військового обліку» (код КП 3439) давно є в Класифікаторі професій, але лише тепер отримала професійний стандарт, що допоможе чіткіше розробити посадову інструкцію.
До штатного розпису можна включити посади – інспектор з військового обліку або старший інспектор з військового обліку.
Інспектором з військового обліку можуть бути особи, які мають
-
освіту не нижче молодшого бакалавра (молодшого спеціаліста);
-
дійсний кваліфікаційний сертифікат про підвищення кваліфікації за програмою, погодженою Генштабом ЗСУ, з обсягом не менше 0,9 ECTS (27 академічних годин);
-
без вимог до стажу роботи.
Зайняти посаду старшого інспектора з військового обліку зможуть фахівці зі стажем роботи не менше 1 року за професійною кваліфікацією «Інспектор з військового обліку».
Вдосконалення професійної кваліфікації здійснюватиметься не рідше ніж раз на 5 років, зокрема через набуття нових навичок/компетентностей (онлайн-курси, навчання за міжнародною техдопомогою).
Окремо зауважу, що на підприємстві посада інспектора з військового обліку вводиться при наявності від 501 військовозобов’язаних, призовників, резервістів. До вказаної кількості на підприємстві обов’язки із ведення військового обліку здійснює відповідальний за військовий облік, який призначається наказом (п. 9, 10 Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів, затвердженого постановою КМУ від 30.12.2022 № 1487, далі – Порядок № 1487).
Отримати сертифікат про підвищення кваліфікації з питань військового обліку можна після проходження курсу на Kadroland «Професія. Сертифікований спеціаліст з військового обліку на підприємстві 3.0».
Військовий облік: знятий – не означає виключений
З жовтня 2024 року відповідно до Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, затвердженого постановою КМУ від 16.05.2024 № 560, у військово-обліковому документі призваного на військову службу робиться відмітка про зняття з військового обліку, хоча раніше за таких обставин військовозобов’язаного виключали з обліку.
Нагадаю, що поняття виключення з військового обліку та зняття з нього не є тотожними і мають різні наслідки для військовозобов’язаного. Виключення є остаточним і означає, що особа перестає бути військовозобов’язаною, не підлягає мобілізації, не повинна з’являтися до ТЦК та звільняється від військових обов’язків. Саме за виключеними з військового обліку не ведеться військовий облік на підприємстві.
Зняття з військового обліку є тимчасовим і дозволяє поновитися на обліку. Щодо знятих військовозобов’язаних та призовників військовий облік на підприємстві має вестися. Виключення становлять ті, хто проходять військову службу.
Розширений перелік призовників, військовозобов’язаних та резервістів, які підлягають зняттю з військового обліку визначений ст. 37 Закону України 25.03.1992 № 2232-ХІІ «Про військовий обов’язок і військову службу».
Так, з військового обліку знімають, зокрема, осіб:
-
які досягли 25-річного віку (після цього відбувається взяття на військовий облік військовозобов’язаних);
-
які вибули в іншу місцевість України і стали на військовий облік в іншому ТЦК за новим місцем проживання.
Більше, про зняття чи виключення та їх відображення у військовому обліку на підприємстві у відео на нашому Youtube-каналі.
Як не працювати 1 січня
Держпраці нагадали як організувати роботу на свята.
Відповідно до ст. 73 Кодексу законів про працю України від 10.12.1971 (далі – КЗпП) до святкових та неробочих днів належить, зокрема, 1 січня – Новий рік.
У мирний час робота у святкові дні у загальному випадку не проводиться.
Однак під час воєнного стану норми ст. 73 КЗпП не діють (ч. 6 ст. 6 Закону України від 15.03.2022 № 2136-IX «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану»), тому 1 січня не є святковим днем і буде звичайним робочим або вихідним, залежно від графіка роботи. Також не діє правило скорочення передсвяткового дня.
Проте, організувати відпочинок працівникам на свято все ж можливо.
Найпростіший спосіб – надати щорічну (основну чи додаткову) відпустку. Працівник пише заяву, роботодавець видає наказ. Важливо зберігати умову про 14 календарних днів неподільної частини щорічної основної відпустки.
Також можна надати відпустку без збереження зарплати: за сімейними обставинами, на період воєнного стану тощо. Із мінусів – перелічені неоплачувані відпустки не входять до відпускного стажу.
Крім того, є варіант зробити 1 січня – днем, робота в який не проводиться. У такому разі зменшиться норма тривалості робочого часу за січень, але працівники отримують зарплату у повному обсязі. Ще варіант – перенести робочий день, 1 січня, на вихідний день.
Докладніше про всі доступні способи зробити 1 січня канікулами – у статті.
Аудит паперової трудової книжки перед скануванням
Пенсійний фонд України нагадує, що перед скануванням трудової книжки потрібно провести її ретельний аудит.
Перш за все на титульному аркуші паперової трудової перевіряємо:
-
правильність написання прізвища, ім’я та по батькові, дати народження працівника, які повинні відповідати паспортним даним;
-
наявність підписів власника трудової книжки та відповідальної особи;
-
наявність печатки закладу, де трудову заповнили вперше.
У разі необхідності виправлення неточних записів на титульному аркуші трудової книжки поточний роботодавець може зробити це шляхом закреслення однією рискою та внесенням правильного запису. Нові дані повинні містити посилання на документ і бути завіреними підписом та печаткою відповідальної особи.
У записах про прийняття, звільнення та переведення мають бути чітко вказані дата початку роботи, найменування підприємства, посада, номери і дати наказів.
У разі виявлення неправильних записів про роботу їх виправлення робиться на підприємстві, де зроблено такий запис. Якщо підприємство ліквідоване, відповідний запис робить правонаступник, а у випадку його відсутності – архів.
Докладніше про трудову книжку, у тому числі її оцифрування, у курсі.
Що очікувати кадровику у січні: норми, Звіт з праці, списки військового обліку
Воєнний стан триватиме до ранку 08 лютого 2025 р. А це означає, що у січні немає святкових днів. Отже, 01 січня – Новий рік буде звичайним робочим або вихідним днем залежно від графіку роботи.
Тому, на стандартній п’ятиденці норма тривалості робочого часу становитиме для січня – 23 робочих дні і 184 години.
Крім того, пам’ятайте: не пізніше 7 січня слід подати Звіт з праці за формою № 1-ПВ місячна за грудень та Звіт з праці за формою 1-ПВ за четвертий квартал 2024 року.
Нагадаю, що у січні звітуємо ще за старими формами № 1-ПВ. Вперше звітувати за новими формами потрібно буде за січень 2025 року та за І квартал 2025 року, (наказ Держстату від 15.04.2024 № 117 «Про затвердження форм державного статистичного спостереження № 1-ПВ (місячна) «Звіт із праці» та № 1-ПВ (квартальна) «Звіт із праці»).
З 1 грудня 2024 року роботодавці, які бронювали працівників за Порядком № 76, звільняються від обов’язку подавати звіти про заброньованих працівників. Натомість, якщо бронювання здійснювалось за Порядком бронювання військовозобов’язаних за органами державної влади, іншими державними органами, органами місцевого самоврядування та підприємствами, установами і організаціями відповідно до переліків посад і професій військовозобов’язаних, які підлягають бронюванню на період мобілізації та на воєнний час, затвердженим постановою КМУ від 04.02.2015 № 45, згідно з переліком посад і професій, станом на 1 січня необхідно прозвітувати про чисельність військовозобов’язаних, які були заброньовані, за формою згідно з додатком 3.
Ще одна важлива справа січня – щороку списки персонального військового обліку та відомість оперативного обліку до 25 січня необхідно роздрукувати з інформацією станом на 1 січня року, підписати керівником і відповідальною особою, зареєструвати та зберігати у справах разом із копіями військово-облікових документів (додаток 5, 12 до Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів, затвердженого постановою КМУ від 30.12.2022 № 1487).
У січні тримаємо руку на пульсі та продовжуємо слідкувати за порядком оновлення підприємствами статусу критично важливих та перебронюванням працівників за новими правилами.
Крім того, якщо ви ще не затвердили графік відпусток, то пам’ятайте, що регламентовано це ще можливо зробити без порушень до 5 січня.
Січень – це початок нового кадрового року, коли підсумки підведено, відпустки підраховано, важливі звіти здано. Однак, якщо щось залишилось незавершеним, пропонуємо впевнений старт у новому році! Приєднуйтесь до курсу «Робочий час – 2025: норми, табель, підсумований облік, графіки змінності», який буде доступний передплатникам вже з 9 січня, а також до курсу «Звітування з кадрового та військового обліку – 2025: граничні дати та зразки документів».