Як би так зробити, щоб трохи відпочити… 25 грудня та 1 січня

На період дії воєнного стану святкових та неробочих днів у розумінні КЗпП немає. Тож фактично 25 грудня (Різдво Христове) та 1 січня (Новий рік) – звичайні робочі дні для тих працівників, в кого такі дні робочі за графіком. Але варіанти організувати відпочинок все ж є. Про них і розповімо


Щорічна відпустка


Найпростіше – надати щорічну (основну або додаткову) відпустку. Нагадаємо, що така відпустка може бути поділена на частини, а отже, надаватися навіть на 1 к. дн. Тут все просто:


  1. працівник пише заяву (у ній можна зазначити 2 дні відпустки – 25 грудня та 1 січня або ж якийсь один);
  2. роботодавець видає наказ. Це може бути спільний наказ на кількох працівників.


Мінуси: навіть за 1 день відпустки слід нарахувати та виплатити відпускні. А ще треба пильнувати наявність неподільної частини в 14 к. дн. за робочий рік.


Неоплачувана відпустка


Підстава – будь-яка, передбачена чинним законодавством: за сімейними обставинами, на період дії воєнного стану, як ВПО, як пенсіонеру тощо.


Така відпустка також може бути надана тривалістю навіть 1 або 2 дні. Оформлення класичне: заява від працівника та наказ керівника.


Плюси: не треба виплачувати відпускні.


Мінуси: деякі з неоплачуваних відпусток не включаються до «відпускного стажу». Хоча, якщо чесно, то 1-2 дні на стаж все одно не вплинуть. У спеціальному довіднику можна перевірити, чи включається неоплачувана відпустка до «відпускного стажу», а за допомогою калькулятора переконатися, що така тривалість неоплачуваної відпустки не вплине на тривалість щорічної відпустки.


Взяти відгул


Чинне законодавство не визначає такого поняття як відгул. Зазвичай під цим розуміють додатковий день відпочинку, передбачений законодавством, наприклад, за роботу у вихідні чи повернення з відрядження у вихідний тощо.


Тож якщо є такі дні, то можна ними скористатися.


Тут також потрібна заява працівника та наказ керівника. Табелюємо такий день як вільний від роботи (тобто, «ніяк» або спеціальною позначкою, якою табелюєте вихідні).


Зменшуємо норму


Тут доведеться трошки «повозитися».


По-перше, маємо видати наказ про запровадження нового графіка роботи, в якому 25 грудня та / або 1 січня – дні, робота, в які не проводиться.

Увага! Фактично це не вихідні (адже вони визначені у ст. 67 Кодексу законів про працю України) і вже точно не святкові

Якщо новий день відпочинку припадає на період щорічної відпустки чи соцвідпустки на дітей, то тривалість відпустки на такий день не продовжується. Такий день враховуємо у тривалості відпустки й табелюємо як відпустку. Крім того, при обрахунку відпускного стажу на нього НЕ зменшуємо тривалість робочого року.


Але! Якщо говорити про оплату за роботу у такий день, то ми б розглядали гарантії саме з позиції роботи у вихідний день.


По-друге, доведеться розрахувати або переобчислити норму робочого часу з урахуванням нових днів відпочинку.


Для уникнення непорозумінь і тим паче в умовах зміни раніше обчислених норм тривалості робочого часу через воєнний стан, варто видати наказ (з основної діяльності) про затвердження чи зміну норми тривалості робочого часу на грудень 2024 та січень 2025 року. Однак за відсутність такого наказу відповідальність не передбачена.


По-третє, не забудьте ощасливити працівників в спеціальному повідомленні. Причому у період дії воєнного стану повідомити працівників можна і безпосередньо перед настанням події, а не за 2 місяці, як в мирний час.


Нагадаємо, що в цьому випадку працівники працюватимуть на 1 день менше (у грудні та / або в січні), але отримають свій оклад: на оплаті праці це не позначиться. Це одна з причин, чому скористатися такою можливістю спокійно можуть роботодавці комерційної сфери, зокрема, підприємці, КНП тощо. Але бюджетники та держсектор повинні все ж таки дотримуватися розпоряджень «згори».


«Робоча» субота


Варіант «для просунутих». Минулого року Законом України від 22.11.2023 № 3494-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо впорядкування надання та використання відпусток, а також інших питань» до ст. 67 КЗпП внесли нову частину 4:

Перенесення вихідних та робочих днів, крім випадків, встановлених цим Кодексом, визначається трудовим та/або колективним договором. У разі відсутності відповідного положення у трудовому та/або колективному договорі перенесення вихідних та робочих днів здійснюється за наказом (розпорядженням) роботодавця, погодженим з виборним органом первинної профспілкової організації (профспілковим представником), а в разі відсутності первинної профспілкової організації – з вільно обраними та уповноваженими представниками (представником) працівників

Увага! У ч. 6 ст. 6 Закону України від 15.03.2022 № 2136-ІХ «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» передбачено, що на час воєнного стану не діють положення ч. 3–5 ст. 67 КЗпП. Але це обмеження стосувалося положень ст. 67 КЗпП у старій редакції. Натомість зараз маємо справу із новою редакцією ч. 4 ст. 67 КЗпП, яка діє

Формально норма зводиться до того, що в порядку, передбаченому трудовим та / або колективним договором, а у разі відсутності відповідного положення в зазначених документах – наказом керівника (погодженим з профспілкою (профспілковим представником) або представником(-ами) працівників) можна встановити перенесення вихідного і робочого дня. Тобто, наприклад, для п'ятиденки міняємо місцями робочий день 25 грудня (середа) і вихідний 28 грудня (субота). Якщо ж у вас шестиденка, то цей варіант навряд чи вдасться реалізувати та,к щоб не порушити інші норми трудового законодавства.


Норма робочого часу не зміниться. Дні табелюємо відповідно до суті.


Яна ЯРОШЕНКО, головний редактор сайту kadroland


Шаблони та зразки документів:


Наказ про норму тривалості робочого часу для 5-денного робочого тижня у грудні 2024 року, січні 2025 року з урахуванням того, що 25.12.2024, 01.01.2025 р. – дні, робота у які не проводиться

Наказ про перенесення робочих днів у січні 2025 року (з відпрацюванням)


Статті на тему:


«Канікули» 25 грудня та / або 1 січня: оформлюємо легко