Верховна Рада змінює підходи підтримки працевлаштування осіб з інвалідністю. Ці зміни спрямовані на посилення відповідальності роботодавців за недотримання нормативів працевлаштування осіб з інвалідністю та впровадження нового механізму сплати внесків. Розглянемо ключові положення нового закону та їх вплив на роботодавців.
Говоримо про ухвалений сьогодні в цілому законопроєкт № 5344-д, який оновлює положення Закону України від 21.03.1991 № 875-XII «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні».
Основні новації
Попередній підхід
Раніше роботодавці повинні були забезпечувати працевлаштування осіб з інвалідністю залежно від середньооблікової кількості штатних працівників за рік:
-
від 8 до 25 працівників – мінімум одна особа з інвалідністю;
-
понад 25 працівників – 4% від середньооблікової чисельності штатних працівників.
Також, раніше роботодавець самостійно підсвічував це у формі 10-ПОІ, після її скасування – невиконання нормативу досліджується автоматично через реєстри та подану зарплату звітність, а відомості про необхідність сплатити санкції відображають в кабінеті страхувальника на порталі Пенсійного фонду.
Новий підхід
З 1 січня 2026 року норматив розраховуватиметься за квартал, а не за рік. Оновлені вимоги для звичайних підприємств та ФОП:
-
від 8 до 25 працівників за квартал – одне робоче місце для особи з інвалідністю.
-
понад 25 працівників за квартал – 4% середньооблікової чисельності штатних працівників за квартал.
Для закладів охорони здоров’я, реабілітаційних центрів, організацій, що займаються навчанням чи доглядом за особами з інвалідністю норматив становитиме 2%.
Важливо: у розрахунках виходитимемо із середньооблікової кількості штатних працівників облікового складу за квартал з розрахунку нормальної тривалості робочого часу або якщо внаслідок заходів розумного пристосування тривалість робочого часу є скороченою або неповною, за умови нарахування за цей час заробітної плати, розмір якої перевищує розмір мінзарплати
Щоквартальний внесок у разі невиконання нормативу
Замість разових санкцій за рік, роботодавці тепер сплачуватимуть щоквартальний внесок у разі невиконання нормативу. Формула розрахунку внеску:
Внесок = 40% середньомісячної зарплати у відповідному календарному кварталі, розрахованої на одного працівника × Кількість місяців у кварталі × (Нормативна кількість осіб з інвалідністю - Середньооблікова кількість штатних працівників з інвалідністю за квартал, які працевлаштовані роботодавцем)
Розмір внеску розраховується з показників кварталу, за який він сплачується.
Хто звільняється від сплати внеску?
Внесок не сплачуватимуть роботодавці, у яких:
-
середньооблікова кількість штатних працівників облікового складу у календарному кварталі менш як 8 працівників;
-
середньооблікова кількість штатних працівників облікового складу у календарному кварталі становить 8 і більше працівників, та які в цьому кварталі виконали обов’язок щодо нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю;
-
дипломатичні представництва та консульські установи іноземних держав.
Строки подання звітності та сплати внеску
Змінами передбачено, що роботодавці самостійно розраховують норматив. Також, визначено, що роботодавці подають звітність про нарахування і сплату внеску у строки, встановлені для подання звітності із сплати ЄСВ, та сплачують внесок протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем граничного строку подання такої звітності. Але тут вбачаємо проблему, адже базовим періодом для сплати внеску за законопроєктом названо квартал, а починаючи з січня 2025 року звітність з ЄСВ подаємо щомісяця. Втім до 2026 року ще чимало часу і сподіваємося законодавці унормують це питання.
Відповідальність за порушення
Закон передбачає жорсткі санкції за недотримання правил:
-
несплата або несвоєчасна сплата внеску – штраф у розмірі 7% від несплаченої суми;
-
донарахування внесків ПФУ – штраф у розмірі 10% від донарахованої суми за кожен квартал, але не більше 50% загальної суми;
-
неподання звітності – штраф – 10 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (170 грн).
Коли все запрацює?
Новий порядок почне діяти з 1 січня 2026 року, що дає роботодавцям час для адаптації до змін. У цей період будуть розроблені підзаконні акти, які деталізуватимуть механізми розрахунку нормативу, сплати внесків і подання звітності.
Висновки
-
Норматив тепер визначається за квартал, а не за рік.
-
Для окремих роботодавців встановлюється норматив у 2% (замість 4%)
-
Замість штрафу впроваджується сплата внеску на підтримку працевлаштування осіб з інвалідністю.
-
У разі несплати внеску нараховується пеня та штрафи від Пенсійного фонду.
-
Новий порядок набирає чинності з 1 січня 2026 року. Протягом цього часу очікується розробка підзаконних актів для деталізації нових вимог.
Ці зміни вимагають від роботодавців завчасного перегляду кадрової політики для забезпечення дотримання оновленого законодавства.
Маєте професійні питання за темами відео?
Отримайте вичерпні відповіді та роз’яснення експертів Кадрової Платформи №1 у сервісі «Консультації».