16 січня 2025 року набрала чинності постанова КМУ від 31.12.2024 № 1558, якою, зокрема, внесено зміни до Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період. Одне з основних питань – чи зобов’язані обмежено придатні проходити військово-лікарську комісію (ВЛК), якщо вони вже мають відстрочку, або лише планують її оформлення? Відповідь у нашій статті
Що змінилося в порядку проходження ВЛК?
Йдеться про зміну до п. 63 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою КМУ від 16.05.2024 № 560, зазнав змін. До 16 січня перший абзац цього пункту передбачав, що військовозобов’язані, які звернулися до ТЦК із заявою про надання відстрочки, не направлялися на ВЛК до ухвалення рішення відповідною комісією.
З 16 січня у новій редакції зазначено, що військовозобов’язані, які раніше були визнані обмежено придатними або тимчасово непридатними до служби строком від 6 до 12 місяців, можуть бути направлені на ВЛК до ухвалення рішення про відстрочку.
ВЛК для тих, хто має відстрочку
Водночас абз. 3 п. 63 Порядку № 560 залишився незмінним:
-
військовозобов’язані, у яких строк дії відстрочки ще не завершився, не направляються на ВЛК;
-
виняток становлять випадки, коли такі особи вступають на військову службу за контрактом.
Отже, якщо обмежено придатна особа має чинну відстрочку й не планує служити за контрактом, проходити ВЛК не потрібно. Але, для оформлення відстрочки обмежено придатні особи повинні пройти ВЛК
Що буде, якщо ВЛК не пройдено?
Якщо обмежено придатний не пройде повторний огляд до 4 лютого 2025 року за повідомленням Міноборони:
-
статус у реєстрі «Резерв+» залишиться без змін;
-
якщо ТЦК вручить повістку (зокрема, поштою), а військовозобов’язаний її проігнорує, статус зміниться на «в розшуку».
Статус «в розшуку» може унеможливити бронювання працівника, а також стати підставою для штрафу від 17 000 до 25 500 гривень.
Чи потрібно самостійно ініціювати проходження ВЛК?
На думку представників ТЦК, обмежено придатні зобов’язані самостійно звертатися до ТЦК для отримання направлення на ВЛК.
Водночас юристи та окремі народні депутати наголошують, що це суперечить процедурі. Військовозобов’язані мають чекати на офіційне повідомлення або повістку.
Висновки
-
Обмежено придатні, які звернулися для оформлення відстрочки: повинні пройти ВЛК.
- Обмежено придатні з чинною відстрочкою: проходити ВЛК не потрібно, якщо вони не планують службу за контрактом.
Як реалізовуватимуться ці положення на практиці, стане зрозуміло згодом. Однак вже зараз можемо констатувати, що нововведення не вирішили всіх спірних питань щодо проходження ВЛК для обмежено придатних осіб.
Маєте професійні питання за темами відео?
Отримайте вичерпні відповіді та роз’яснення експертів Кадрової Платформи №1 у сервісі «Консультації».