Бронювання за новою критичністю – встигнути до 31 березня
До завершення чинних відстрочок, наданих військовозобов’язаним рішеннями Мінекономіки або через «Дію», залишилися лічені дні. Якщо не перебронювати працівників за оновленими правилами до 31 березня 2025 року, то з 1 квітня їхня відстрочка втратить чинність.
До 1 квітня підприємства, які отримали оновлений статус критично важливих, можуть скористатися послугою «швидкого» бронювання та забронювати працівників без очікування 72 годин. За інформацією фахівців Дії, заяви на бронювання, подані 31 березня за спрощеною процедурою, опрацьовуватимуться ще протягом доби після цієї дати.
Щоб встигнути забронювати працівників до 1 квітня, необхідно анулювати попереднє бронювання та подавати списки на нове бронювання. Весь процес триває не більше доби.
Результат бронювання буде позитивним, якщо військовозобов’язаний (відповідно до п. 29 Порядку бронювання військовозобов’язаних, затвердженого постановою КМУ від 27.01.2023 № 76):
-
перебуває на військовому обліку;
-
обіймає посаду на критично важливому підприємстві та отримує зарплату не менше 20 000 грн у період відстрочки;
-
уточнив персональні дані;
-
не перебуває у розшуку.
Важливо! За наявності у працівника статусів «У розшуку» або «Порушення правил військового обліку» Дія блокує бронювання. Тому залишися лічені дні, щоб працівник встиг оновити цей статус, поки діє попередня відстрочка, а підприємство встигло забронювати його наново.
Зверніть увагу, якщо під час бронювання в Дії виникає помилка, що працівника не знайдено в Реєстрі військовозобов’язаних або зазначено, що він не працевлаштований, необхідно заповнити спеціальну google-форму за посиланням. Уважно внесіть всі необхідні дані та очікуйте результат розгляду заявки на електронній пошті.
Детальніше про бронювання з 1 квітня на безоплатному вебінарі 3 квітня.
Відстрочки за постановою №45: Мінекономіки роз’яснило зміни в термінах дії
Фахівці Мінекономіки роз’яснили ситуацію, яка склалася щодо відстрочок для значної кількості заброньованих військовозобов’язаних за Порядком бронювання військовозобов’язаних за органами державної влади, іншими державними органами, органами місцевого самоврядування та підприємствами, установами і організаціями відповідно до переліків посад і професій військовозобов’язаних, які підлягають бронюванню на період мобілізації та на воєнний час, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 04.02.2015 № 45 (далі – Порядок № 45). В результаті автоматичних змін у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов’язаних та резервістів, а також у мобільному застосунку «Резерв+», строк дії відстрочок для цих осіб було зменшено до 31.03.2025. Проте ця дата має вирішальне значення саме для заброньованих за постановою № 76.
Мінекономіки у листі уточнило, що відстрочки, надані військовозобов’язаним відповідно до Порядку № 45, є чинними протягом терміну, на який вони були надані. Строк дії відстрочки вказується у Посвідченні та Повідомленні про зарахування військовозобов’язаного на спеціальний військовий облік. Відстрочки можуть бути анульовані відповідно до п. 16 Порядку № 45.
Обмеження щодо строків дії відстрочок до 31 березня, наданих до 1 грудня у рамках постанови № 76, не застосовуються до відстрочок, наданих згідно з Порядком № 45.
Для приведення у відповідність строків дії відстрочок, наданих за Порядком № 45, Мінекономіки рекомендувало Міноборони забезпечити наявність в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов’язаних та резервістів, а також у мобільному застосунку «Резерв+» актуальних відомостей про відстрочки та їх строки дії. Щодо своєчасного внесення в реєстр відомостей про відстрочки або їх анулювання, відповідно до пункту 16 Порядку № 45, буде скоординовано роботу ТЦК.
Маєте запитання з приводу бронювання за постановою № 45, яка має обмежений доступ? Задавайте у сервісі «Особистий консультант» та отримайте відповідь від 15 хв. до доби.
(Не)повідомлення ТЦК про бронювання: позиція Міноборони
Ми вже повідомляли, що представники ТЦК подекуди вимагають, щоб підприємства повідомляли про оформлення бронювання за Порядком № 76 або вимагають витяг з порталу «Дія» як підтвердження відстрочки.
Міноборони у листі від 07.03.2025 № 116/2/1/6/21/05 підтвердило нашу позицію, зазначивши, що згідно з Порядком бронювання військовозобов’язаних на період мобілізації та на воєнний час, затвердженого постановою КМУ від 27.01.2023 № 76 (далі – Порядок № 76), бронювання здійснюється за списками поданими для бронювання через Портал «Дія». Після формування списку переведення на спеціальний військовий облік здійснюється автоматично. Інші дії щодо оформлення відстрочки не передбачені Порядком № 76.
Отже, підприємство, яке забронювало працівників за Порядком № 76, не зобов’язане повідомляти ТЦК про таке бронювання.
Також зауважу, що з 1 грудня 2024 року бронювання через Портал «Дія» не передбачає формування витягу про бронювання. Однак інформація про відстрочку від призову відображається у ВОД, що має таку ж юридичну силу, як і паперова версія (п. 30 Порядку № 76). Фахівці порталу «Дія» повідомили про плановані зміни щодо можливості формування витягів, але офіційних оновлень ще немає.
Детальніше про зміни в бронюванні та військовому обліку дізнайтесь на курсі «Військовий облік та бронювання: практичні рішення». Заключні бонусні уроки виходять 31 березня.
Відновлення подання статистичної звітності під час воєнного стану: Уряд підтримує
26 березня 2025 року Уряд схвалив законопроєкт від 24.03.2025 № 13132, який вносить зміни до Закону України «Про захист інтересів суб’єктів подання звітності під час воєнного стану» щодо особливостей подання звітності у період дії воєнного стану або стану війни.
Зміни передбачають відновлення обов’язку подання статистичної звітності, що була призупинена з лютого 2022 року.
Згідно з новими правилами, буде визначено перехідний період у три місяці, протягом якого респонденти, які не звітували під час воєнного стану, повинні подати інформацію за весь період, коли звітність не подавалася.
Цей обов’язок не поширюватиметься на підприємства оборонно-промислового комплексу, а також на осіб, чий бізнес або діяльність знаходиться на територіях активних бойових дій чи тимчасово окупованих територіях. Вони повинні подати звітність протягом трьох місяців після скасування воєнного стану.
Для осіб, які змінили місцезнаходження на території, де велися бойові дії, не будуть застосовуватися санкції за неподання звітності під час бойових дій чи тимчасової окупації.
Встигати за всіма кадровими подіями та звітами легко з нашим сервісом «Календар кадровика». Тут ви знайдете усі важливі дати, норми тривалості робочого часу, легкі переходи на статті та відео.
Прийнято Закон про внесення змін до КЗпП щодо дистанційної роботи та відрядження
Верховна Рада прийняла Закон про внесення змін до Кодексу законів про працю України, на базі законопроєкту № 10164-1. Зміни стосуються надомної та дистанційної роботи.
Особливості направлення працівника, який виконує надомну або дистанційну роботу, в службове відрядження встановлюються трудовим договором про надомну або дистанційну роботу.
При цьому для дистанційників установлені додаткові вимоги. Так, у разі необхідності направлення працівника, який виконує роботу дистанційно, у службове відрядження працівник зобов’язаний повідомити роботодавця про своє місцезнаходження будь-яким зручним способом, у тому числі з використанням інформаційно-комунікаційних технологій. Також уточнюється, що пункт відправлення працівника-дистанційника у відрядження та пункт, до якого працівник повертається з відрядження, встановлюються роботодавцем за погодженням із працівником під час узгодження маршруту поїздки та зазначаються у наказі про відрядження.
Ще одна новація. За погодженням із роботодавцем працівник може працювати на умовах дистанційної або надомної роботи у разі навчання його дитини віком до 14 років у закладі загальної середньої освіти за дистанційною формою здобуття освіти відповідно до наказу (розпорядження) керівника такого закладу освіти.
Зразки трудового договору про надомну та дистанційну роботу наведені у нашій рубриці «Документи».
Проєкт Трудового кодексу: що зміниться для працівників та роботодавців?
Експерти Національної асоціації адвокатів України обговорили проєкт нового Трудового кодексу, зокрема його адаптацію до сучасних економічних умов та викликів воєнного стану.
Трудовий договір незалежно від його виду укладається в письмовій формі державною мовою у двох примірниках. При цьому трудовий договір, укладений в електронній формі із накладенням електронного підпису вважається укладеним у письмовій формі.
Закріплені наступні види трудових договорів: безстроковий, строковий, про сезонну роботу; договір з нефіксованим робочим часом, учнівський трудовий договір, трудовий договір з домашнім працівником, про надомну та дистанційну роботу. Також передбачене поєднання умови трудових договорів різних видів.
При прийнятті на роботу укладення трудового договору, видання наказу про прийняття та повідомлення податківцям є обов’язковим. При цьому роботодавець інформує працівника про таке повідомлення протягом семи днів з дня його направлення у спосіб, визначений трудовим договором.
Приділяється увага правильності оформлення наказів про звільнення: у ньому повинні зазначатися фактичні обставини, що стали причиною звільнення, підстава, за якою припиняються трудові відносини, з посиланням на відповідну статтю (частину, пункт) кодексу, закону. Розписано процедури звільнення за систематичні (повторні) порушення трудових обовʼязків (факт порушення фіксується роботодавцем шляхом складання акта в довільній формі).
Також визначено порядок дій у разі поновлення працівника на посаді за рішенням суду та у разі набрання законної сили рішенням суду апеляційної чи касаційної інстанції, яке скасовує судове рішення про поновлення працівника на роботі.
За долею нового проєкту Трудового кодексу слідкуйте у нашій рубриці «Новини і статті».
Що очікувати кадровику у квітні: норми, Звіт із праці, перебронювання за новими правилами
У квітні 2025 року продовжує діяти воєнний стан, а це значить, що продовжуємо застосовувати норми Закону України від 15.03.2022 № 2136-IX «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» (далі – Закон № 2136).
У квітні, згідно зі ст. 73 Кодексу законів про працю України (далі – КЗпП), є святковий день – 20 квітня (Великдень), який традиційно припадає на неділю. Оскільки під час воєнного стану не діє правило перенесення вихідних днів, передбачене ч. 3 ст. 67 КЗпП, то 20 квітня є звичайним робочим або вихідним днем залежно від графіку роботи, який не переноситься на понеділок 21 квітня.
У такому разі норма тривалості робочого часу при стандартній п’ятиденці для квітня 2025 року становить: 22 робочих дні і 176 годин.
Квітень – гаряча пора для кадровиків, адже потрібно подати низку звітів за перший квартал року.
Не пізніше 7 квітня слід подати Звіт з праці за формою звіту № 1-ПВ (місячна) за березень та за формою № 1-ПВ (квартальна) за 1 квартал 2025 року (Держстату від 15.04.2024 № 117 «Про затвердження форм державного статистичного спостереження № 1-ПВ (місячна) «Звіт із праці» та № 1-ПВ (квартальна) «Звіт із праці»).
Крім того, по 11 квітня слід подати Звіт про кількісний та якісний склад державних службовців за І квартал 2025 р., який подається Національному агентству України з питань державної служби (Наказ НАДС від 21.03.2023 № 40-23 «Про затвердження форми звітності «Звіт про кількісний та якісний склад державних службовців» та Інструкції щодо її заповнення»).
Якщо в березні відбулися зміни в облікових даних військовозобов’язаних та призовників, не пізніше 4 квітня необхідно подати Повідомлення про зміну облікових даних до відповідних ТЦК (додаток 4 до Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів, затвердженого постановою КМУ від 30.12.2022 № 1487, далі – Порядок № 1487).
Працівники мають право оформити відпустку без збереження зарплати через воєнний стан за ч. 3 і 4 ст. 12 Закону № 2136 але не довше ніж по 08 травня, включно, тобто по останній повний день дії воєнного стану.
Пам’ятайте, що перебування у відпустках без збереження зарплати через воєнний стан не включається до стажу, що дає право на щорічну відпустку.
31 березня – останній день дії відстрочок, оформлених за старими правилами через «Дію» або за рішенням Мінекономіки. Уже з 1 квітня бронювання відбуватиметься за загальними правилами, про що ми вже з Вами поговорили вище.
А ще у квітні на Kadroland стартує новий курс «Бронювання: практикум із вирішення (не)типових ситуацій». Не пропустіть!