Воєнний стан і мобілізацію продовжено до ранку 7 серпня: що врахувати кадровику?
15 квітня 2025 року Президент вніс до Верховної Ради законопроєкти № 13172 і № 13173 про продовження строку дії воєнного стану та загальної мобілізації до ранку 07 серпня 2025 року. А вже 16 квітня 2025 року парламент підтримав ці ініціативи та проголосував за відповідні закони (законопроєкт № 13173 «Проект Закону про затвердження Указу Президента України «Про продовження строку проведення загальної мобілізації», законопроєкт № 13172 «Проект Закону про затвердження Указу Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні»).
Наразі воєнний стан діє до 05:30 год. 9 травня 2025 року. Після підписання законів Президентом та їх офіційного опублікування його буде продовжено ще на 90 діб – до 05:30 год. 7 серпня 2025 року.
Для кадрової роботи це означає, що відпустки без збереження зарплати через воєнний стан можуть бути надані по 06 серпня 2025 р., включно. Святкових і неробочих днів під час воєнного стану немає, а тому слід переглянути норми тривалості робочого часу для червня, липня та серпня.
Маєте запитання, як продовження воєнного стану вплине на роботу кадровика? Задавайте їх у сервісі «Особистий консультант» та отримайте відповідь від 15 хвилин до доби.
Класифікатор професій та ДКХП об’єднають у Єдиний реєстр кваліфікацій: Закон прийнято
15 квітня 2025 р. Верховна рада в цілому ухвалив законопроєкт № 9630, який передбачає створення Єдиного реєстру кваліфікацій (Класифікатору професій), який був внесений на розгляд парламенту ще у серпні 2023 року (Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення національної системи кваліфікації відповідно до актуальних потреб ринку праці та інших питань» на базі законопроекту від 21.08.2023 № 9630).
Змінами, зокрема, пропонується об'єднати Національний класифікатор професій, Довідник кваліфікаційних характеристик професій працівників та Реєстр кваліфікацій, а також їх диджиталізацію та синхронізацію з іншими базами даних.
Закон також скасовує обов’язок та встановлює право для роботодавців подавати до центру зайнятості інформацію про попит на робочу силу (вакансії).
Повноваження з ведення Єдиного реєстру кваліфікацій передаються Національному агентству кваліфікацій.
До набрання законом чинності та протягом перехідного періоду, до створення професійних стандартів, формування штатних посад здійснюємо на основі чинного Класифікатора професій (Національний класифікатор України ДК 003:2010 «Класифікатор професій», затверджений наказом Держспоживстандарту від 28.07.2010 № 327), який містить професійні назви робіт, а посадові та робочі інструкції розробляємо, керуючись Реєстром кваліфікацій (де представлені профстандарти), Довідником кваліфікаційних характеристик (наказ Мінпраці від 29.12.2004 № 336).
Щоб правильно підібрати назву посади – скористайтесь зручним сервісом «Класифікатор професій». А щоб знайти посадову чи робочу інструкцію – завітайте до розділу «Документи».
Зміни до Порядку бронювання: кого стосуються?
15 квітня 2025 р. Уряд постановою № 436 вніс зміни до Порядку бронювання військовозобов’язаних на період мобілізації та на воєнний час, затвердженого постановою КМУ № 76 (постанова КМУ від 15.04.2025 № 436 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 27 січня 2023 р. № 76»).
Відтепер Порядок бронювання не поширюється на військовозобов’язаних, які перебувають на спецобліку у Службі безпеки України та розвідувальних органах. Для них затверджено окремий Порядок, а отже, вони не включаються до квоти на бронювання за загальним порядком (Порядок бронювання військовозобов’язаних, які перебувають на військовому обліку в Службі безпеки, розвідувальних органах України, на період мобілізації та на воєнний час, затверджений постановою КМУ від 27.01.2023 № 76).
Окремим порядком бронювання передбачено, що отримати відстрочку від призову шляхом бронювання можуть військовозобов’язані, які перебувають на обліку в спецслужбах і працюють у державних органах, на підприємствах, які визнані критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення, у спеціалізованих установах (наприклад, структурах ООН чи міжнародних організаціях), а також в операторах протимінної діяльності.
Строк дії відстрочки визначається рішенням Мінекономіки та залежить від категорії установи:
-
для держорганів – до завершення мобілізації,
-
для критичних підприємств – на період дії контракту або договору,
-
для критично важливих установ і операторів розмінування – до 12 місяців,
-
для спеціалізованих установ – на строк дії договору або призначення.
Списки на бронювання керівниками підприємств подаються на погодження до СБУ чи розвідувальних органів у паперовій або електронній формі разом з обґрунтуванням та рішенням про критичність. Після погодження, протягом п’яти робочих днів, надсилаються до Мінекономіки для прийняття рішення.
Підтвердженням надання відстрочки є завірений підписом і печаткою спецслужби витяг з рішення Мінекономіки, який видається працівнику під підпис.
Більше про бронювання у новому курсі «Бронювання: практикум із вирішення (не)типових ситуацій» з 24 квітня.
КУпАП оновлено: штрафи за порушення мобілізації – через «Резерв+» та з 50% знижкою
17 квітня набрав чинності Закон України від 13.03.2025 № 4316-IX «Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо удосконалення механізмів притягнення осіб до адміністративної відповідальності за порушення правил військового обліку та законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію», яким удосконалено механізм притягнення до адміністративної відповідальності за порушення правил військового обліку та мобілізаційного законодавства.
Зміни внесено до Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі – КУпАП), зокрема – у частині розгляду справ за статтями 210 та 210-1.
Громадяни тепер можуть самостійно ініціювати розгляд справ про адмінправопорушення та сплачувати 50% мінімального штрафу – 8500 грн замість 17 000, онлайн – без відвідування ТЦК.
Алгоритм сплати штрафу передбачає, що особа, яка, наприклад, не оновила облікові дані вчасно, подає до ТЦК заяву – через «Резерв+» або письмово. У заяві вона визнає порушення та погоджується на заочне притягнення до адміністративної відповідальності.
Керівник ТЦК протягом трьох днів перевіряє інформацію і, за наявності правопорушення, виносить постанову із мінімальним штрафом – без виклику особи.
Постанова про притягнення до адміністративної відповідальності надходить у Резерв+. Штраф сплачується за реквізитами в застосунку.
Якщо 50% штрафу буде сплачено протягом 10 днів із дати набрання постановою законної сили – вона вважається виконаною. Якщо штраф не сплачено протягом 30 днів – вона підлягає примусовому виконанню у повному розмірі.
Провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю, якщо особа проходить військову службу на момент розгляду справи за ст. 210 і 210-1 КУпАП.
Зразок заяви про поновлення строку на оскарження постанови ТЦК у рубриці документи.
Змінено підстави для позапланових перевірок Держпраці: новий Закон
15 квітня 2025 р. Верховна рада в цілому прийняла законопроєкт № 11044, який врегульовує питання позапланових перевірок Держпраці під час воєнного стану (Закон України «Про внесення змін до статті 16 Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» щодо проведення перевірок в частині вчинення мобінгу» на базі законопроекту від 28.02.2024 № 11044).
Нагадаю, що планові перевірки під час воєнного стану не проводяться, а позапланові – лише у випадках, визначених у ст. 16 Закону України від 15.03.2022 № 2136-IX «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану».
Відповідно до змін, ч. 1 ст. 16 Закону № 2136 викладено в новій редакції, яка передбачає, що у період дії воєнного стану органи Держпраці за заявою працівника або профспілки можуть проводити позапланові перевірки щодо дотримання трудового законодавства – не лише в частині вимог Закону № 2136, виявлення неоформлених трудових відносин і законності припинення трудових договорів, а й щодо фактів мобінгу.
Отже, якщо до органів Держпраці надійде заява про психологічний тиск, цькування чи приниження на роботі, це стане підставою для проведення позапланової перевірки в умовах воєнного стану.
Порушення законодавства про працю, виявлені під час перевірки, можуть призвести до накладення штрафів, передбачених ст. 265 Кодексу законів про працю України та ст. 41 Кодексу України про адміністративні правопорушення. Однак під час воєнного стану штрафи за ст. 265 КЗпП застосовуються лише у випадку, якщо роботодавець не усуне порушення в строк, визначений приписом органу Держпраці.
Більше про перевірки Держпраці та інші важливі питання – на безкоштовному вебінарі 24 квітня.
Нові строки зберігання документів з військового обліку офіційно діють
16 квітня 2025 року набрали чинності зміни до Переліку типових документів, що створюються під час діяльності державних органів, органів місцевого самоврядування та інших юридичних осіб із зазначенням строків зберігання документів, затвердженого наказом Мін’юсту від 12.04.2012 № 578/5, далі – Переліку № 578/5, якими були оновлені терміни зберігання документів з військового обліку та бронювання (наказ Мінюсту від 14.03.2025 № 748/5).
Відтепер Журнал обліку результатів перевірок стану військового обліку має зберігатися 7 років, як того вимагає пп. 18 ч. 1 п. 24-1 Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів, затверджений постановою КМУ від 30.12.2022 (далі – Порядок № 1487), замість 3 років, як це було раніше.
Тепер для кожної групи списку персонального військового обліку, залежно від категорії військовозобов’язаних (резервістів), передбачена окрема стаття Переліку № 578/5 (674–677), замість однієї загальної статті 669, як це було раніше. Водночас строк зберігання залишився незмінним – 3 роки, тому для невеликих підприємств можна формувати одну зведену справу.
Якщо протягом року потрібно внести зміни до номенклатури справ, це можна зробити без наказу, оскільки законодавство цього не вимагає. Нові справи можна додавати в резервні рядки, що залишаються наприкінці кожного розділу номенклатури, або ж виправити робочий примірник номенклатури, перекресливши старі дані та замінивши їх новими.
Однак видання наказу не заборонене. Оскільки номенклатура має тимчасовий строк зберігання, зміни можуть бути оформлені наказом з адміністративно-господарських питань.
Приклад номенклатури справ в частині оновлених строків зберігання документів з військового обліку та бронюванняможна знайти в нашій рубриці «Довідники».