Відеоблоги

До 1 березня слід подати звіт за квотою 4 % за 2021 рік

Ви дізнаєтесь:

  • Хто виконує норматив та як його розрахувати.
  • Коли зареєструватись у Фонді та подати звіт за формою № 10-ПОІ.
  • Якою є відповідальність за невиконання нормативу.
Оберіть відео для перегляду

4.8(7)

Оцініть відео:

До 1 березня слід подати звіт за квотою 4 % за 2021 рік

00:10:45

Тетяна Гуль

4.8(7)

Оцініть відео:

А ваше підприємство виконало за 2021 рік норматив 4% з працевлаштування осіб з інвалідністю? Напишіть у коментарях.

Вже не перший рік роботодавці повинні виконувати норматив працевлаштування осіб з інвалідністю. Так, відповідно до статті 19 Закону №875, для підприємств, установ, організацій, в тому числі підприємств організацій громадських об’єднань осіб з інвалідністю, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю у розмірі 4% середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік. А якщо працює від 8 до 25 осіб, у кількості одного робочого місця. Зверніть увагу, норматив повинні виконувати як юридичні особи, підприємства, установи, організації, так і фізичні особи – підприємці, які мають найманих працівників. Не виконують норматив роботодавці, у яких чисельність працівників становить до 7 осіб включно. При цьому майте на увазі, тут слід орієнтуватися не на фактичну кількість працівників станом на кінець року, а на показник середньооблікової кількості штатних працівників за рік, який розраховують згідно з Інструкцією №286. Більш детально про те як його розрахувати ви можете дізнатися тут. При розрахунку нормативу кількість робочих місць слід округлювати до цілого значення.

Наприклад, середньооблікова кількість штатних працівників за рік становить 36 осіб. Розрахований норматив, округлений за математичними правилами до цілого значення, становить 1 робоче місце. Якщо середньооблікова чисельність за рік складає 67 осіб, то норматив, з урахуванням округлення, буде становити 3 особи. Отже, якщо середньооблікова чисельність штатних працівників за 2021 рік визначена і вона 7 осіб та менше, то вам не потрібно звітувати про виконання квоти 4%. Але, якщо середньооблікова чисельність штатних працівників 8 осіб або більше, то вам потрібно заповнити та подати звіт про виконання квоти 4%. Але перед цим потрібно зареєструватися у відповідних відділеннях Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю. Реєструються у відділеннях Фонду новостворені підприємства та роботодавці в яких кількість працюючих, тобто показник середньооблікової кількості штатних працівників, за 2021 рік збільшилась до 8 і більше осіб. І зробити це потрібно до 1 лютого 2022 року. Реєстрація роботодавців у відділеннях Фонду здійснюється за місцем їх державної реєстрації як юридичних осіб або фізичних осіб – підприємців. Для цього роботодавці подають або надсилають рекомендованим листом до відділень Фонду відповідну заяву, за формою затвердженою Наказом №98. Бюджетні установи додатково подають копію рішення про включення їх до реєстру неприбуткових установ. Господарські об’єднання та роботодавці в яких є відокремлені підрозділи разом із заявою подають також перелік про підприємства що увійшли до складу господарського об’єднання та/або відокремлених підрозділів роботодавця. Якщо роботодавець раніше вже був зареєстрований у Фонді, то повторну реєстрацію проходити не потрібно.

Що робити якщо ви не встигли зареєструватися до 1 лютого? Страшного тут нічого немає. Зареєструватися ви зможете безпосередньо перед поданням звіту щодо виконання нормативу. Тим більше, що штрафів за порушення строків реєстрації немає.

Запитань по цій темі більше ніж відповідей. Але я знаю де вам точно допоможуть. На кадровій відео платформі №1 відповідають на всі запитання топ експерти з багаторічним досвідом роботи. Запитань можна ставити безлімітну кількість, а відповідь отримаєте менше ніж за добу. Це просто мрія кожного. Сервіс «особистий консультант» доступний всім при передплаті на кадрову відео платформу №1. Реєстрація тут.

Переходимо безпосередньо до звіту з виконання нормативу щодо працевлаштування осіб з інвалідністю. Звіт про зайнятість і працевлаштування осіб з інвалідністю за формою №10-ПОІ, як форма звіту так і порядок його заповнення, затверджені наказом Мінсоцполітики від 27.08.2020 р. №591. Подаємо звіт щорічно до 1 березня року, що настає за звітним. Тож подати звіт за формою №10-ПОІ за 2021 рік слід до 28 лютого 2022 року включно. Звіт про зайнятість і працевлаштування осіб з інвалідністю роботодавці подають на папері особисто або надсилають рекомендованим листом. При цьому датою надходження цього звіту вважається дата подання роботодавцем звіту до відділення Фонду, а у разі надсилання його поштою – дата на поштовому штемпелі. А ось подання звіту в електронному вигляді не передбачено, ані в Порядку №70, ані в інструкції №591. Звіт заповнюйте чітко та розбірливо. Заповнюйте всі графи та рядки. Якщо якась графа чи рядок не заповнюються, то замість відсутніх даних проставляйте прочерк. В ідеалі звіт повинен бути заповнений без помарок та підчисток. Але якщо допустили помилку, то допускається її виправлення, яке підтверджується підписом керівника.

Суттєва зміна у заповненні звіту за квотою 4% відбулася в минулому році. Тепер показник середньооблікової кількості штатних працівників облікового складу для осіб з інвалідністю заповнюємо в розрізі статті, а також проживання та віком. Більше детально про заповнення звіту за формою №10-ПОІ ви дізнаєтесь в одному з випусків на нашому ютуб-каналі.

Декілька слів про невиконання нормативу. Статтею 20 Закону №875 установлено, що роботодавці в яких середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менше ніж установлено нормативом, щороку сплачують відділенням Фонду адміністративно-господарські санкції. Для роботодавців з нормативом робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю у розмірі 4% середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, розмір санкцій складає по середньорічній зарплаті за кожне робоче місце призначене для працевлаштування особи з інвалідністю, але не зайняте такою особою. Для роботодавців у яких працюють від 8 до 15 осіб розмір санкцій становить половина середньорічній зарплати за кожне робоче місце призначене для працевлаштування особи з інвалідністю, але не зайняте ним. Роботодавець сплачує санкції до 15 квітня року, що настає за звітним.

Зверніть увагу, адміністративно-господарські санкції за невиконання нормативу не поширюються на бюджетні установи та організації.

Крім того, на посадових осіб за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю, а також за неподання звіту за формою №10-ПОІ може бути накладений адмінштраф у розмірі від 170 до 340 грн.

Підсумки. Роботодавці з чисельністю працівників від 8 осіб зобов’язані виконати норматив з працевлаштування осіб з інвалідністю. Норматив складає одне робоче місце, якщо середньооблікова кількість штатних працівників за рік від 8 до 25 осіб. Якщо середньооблікова кількість штатних працівників більше 25 осіб, норматив складає 4% від середньооблікової кількість штатних працівників. До 1 лютого 2022 року слід зареєструватись в Фонді захисту осіб з інвалідністю. А звіт за формою №10-ПОІ за 2021 рік подати до 1 березня 2022 року. При невиконанні нормативу роботодавці сплачують адміністративно-господарські санкції.