Ви дізнаєтесь:
- Які категорії жінок беруться на військовий облік.
- Коли відбуватиметься постановка жінок на військовий облік.
- Після отримання яких спеціальностей та професій жінок беруть на в/о.
В цьому випуску ми поговоримо про зміни до Переліку №313, за яким жінки беруться на військовий облік військовозобов’язаних. Згадаємо, що минулого року оновлена стаття 1 Закону про військовий обов’язок та військову службу. Відповідно до нового пункту 11 жінки, які мають спеціальності, професії спорідненої з відповідною військово-обліковою спеціальністю, визначеною в переліку, затвердженому Міноборони, придатні до проходження на військову службу за станом здоров’я та віком, беруться на військовий облік військовозобов’язаних. А отже три ключові позиції. Це вік від 18 до 60 років. Придатні для проходження за станом здоров’я, це результати медичної комісії). Ну і нарешті перелік професій та відповідних спеціальностей. Минулого року було видано наказ Міністерства оборони України від 11.10.2021 р. №313, яким саме і було затверджено перелік спеціальностей та професій, споріднених з відповідною військово-обліковою спеціальністю, після отримання яких, жінки беруться на військовий облік військовозобов’язаних. Цей наказ вступив в дію з 17 грудня 2021 року. Звісно наказ був контроверсійним, адже він містив багато професій, спеціальностей, і у нас звісно виникало питання, чи потрібні всі ці професії та спеціальності для збройних сил України. Адже якщо ми проаналізуємо його, то він містив 35 фахових напрямків, що об’єднувало понад 200 спеціальностей. І сюди потрапляли не тільки медики, військовозобов’язані, але перукарі, кухарі, пекарі, аудитори, бухгалтери, адвокати, юристи, митці… Враховуючи всі ці зауваження, Міністерство Оборони розробило нову редакцію наказу щодо взяття на військовий облік жінок. Саме про нього будемо говорити.
Наказ Міноборони від 7 лютого 2022 року №35 «Про внесення змін до наказу Міністерства оборони України від 11 жовтня 2021 року №313». Цей наказ зареєстрований в Мін'юсті 21 березня 2022 року, а отже має найближчим часом набути чинності. Зокрема в новому наказі визнано 14 спеціальностей та 6 професій, здобуття та отримання яких передбачає постановку жінок на військовий облік. А це близько 100 військово-облікових спеціальностей. Тобто відбулося фактично вдвічі скорочення.
Що ж за новим наказом №35 належать до переліку спеціальностей споріднених з відповідними військово-обліковими спеціальностями, на що треба звертати увагу, які професії зараз будуть такими, що мають зобов’язувати жінок вставати на військовий облік. По-перше, це хімія, хімічні технології, інженерія, біологія, телекомунікація та радіотехніка, комп’ютерні науки, інформаційні системи та технології, системний аналіз, кібербезпека, метрологія та інформаційно-вимірювальна техніка, географія, фізика, астрономія, харчові технології, технологія виробництва і перероблення продукції тваринництва, забезпечення військ, озброєння та військова техніка, фізична терапія, медична та психологічна реабілітації, громадське здоров’я, фізична реабілітація, стоматологія, медицина, медсестринство, фармація, технологія медичної діагностики та лікування, біомедична інженерія, біотехнології, ветеринарна медицина, облік та оподаткування, маркетинг, менеджмент, підприємництво, економіка, фінанси, банківська справа та страхування, видавництво та поліграфія, психологія, соціальна робота, соціальне забезпечення. А отже, в Наказі №35, як і раніше, є два переліки. Перелік спеціальностей та/або професій, споріднених з відповідними військово-обліковими спеціальностями, після одержання яких жінки беруться на військовий облік військовозобов’язаних. Візьмемо дві позиції, які найбільше цікаві для бізнесу: 12) облік і оподаткування, маркетинг, менеджмент, підприємництво, економіка, фінанси, банківська справа та страхування – це військово облікова спеціальність 900; та позиція 14) психологія, соціальна робота, соціальне забезпечення – позиція 915. Звісно перейдемо до переліку другого, спеціальностей та/або професій, споріднених з відповідними військово-обліковими спеціальностями. І якщо ми говоримо з вами про військово-облікову спеціальність 900 «бухгалтерський облік», то відповідно ми бачимо хто належить до такої категорії: керівники виробничих підрозділів у комерційному обслуговуванні, керівники фінансових, бухгалтерських, економічних, юридичних та адміністративних підрозділів та інші керівники, менеджери, далі ми йдемо до професіоналів в галузі аудиту та бухгалтерського обліку, аудитори та кваліфіковані бухгалтери, бухгалтери та касири-експерти. Отже, ми бачимо, керівники, менеджери, професіонали, аудитори, бухгалтери, експерти-касири.
Якщо ми ідемо далі і говоримо про військово-облікову спеціальність 915, ми бачимо, що серед іншого, назви споріднених професій це є менеджери (управителі) з підбору, забезпечення і використання персоналу. Отже, ось тут ми можемо шукати наших кадровиків.
Крім того, зверніть увагу, що саме в Наказі №35 чітко визначена дата, від якої має стартувати постановка на військовий облік. Відповідно до п. 3 Наказу №35, головнокомандувач Збройних Сил України необхідно забезпечити взяття жінок на військовий облік військовозобов’язаних, згідно з переліком, з 1 жовтня 2022 року. Чому важлива є ця дата? Адже зараз, коли роботодавці приймають на роботу жінок відповідних категорій, професій, віку, в них виникає питання, а чи потрібно брати військовий квиток. Адже КЗпП при прийнятті потребує, щоб був обліковий документ. А отже, чи потрібно брати військовий квиток? Чи можна прийняти жінку без постановки на військовий облік? Тобто бачимо, що з 1 жовтня у нас має бути налагоджений порядок взяття жінок на військовий облік. А зараз, коли ви приймаєте працівницю на роботу, якщо у неї є професія, наприклад, медична або є жінка демобілізована, у якої є військовий квиток, ось тут воно є обов’язковим. В усіх інших випадках це може до 1 жовтня і не бути того військового обліку.
Крім того, зверніть увагу, що цей перелік не є сталим. Передбачено, що щороку, до 1 березня, буде такий перелік професій оновлюватися, в залежності від потреб збройних сил України.
Підсумки. Взяття на військовий облік, це не призов на військову службу. На військовий облік ставитимуть не всіх жінок, які мають спеціальності чи професії зазначені в наказі №35, а лише тих, що за станом здоров’я придатні проходити військову службу. Для цього жінки мають звертатися до територіальних центрів комплектування (військкомати раніше) для проходження медкомісії. Звісно мова йде про категорію від 18 до 60 років. І якщо категорія, стан здоров’я і спеціальність чи професія з переліку збігаються, всі три позиції, то тут слід розуміти, що постановка на військовий облік для таких жінок є не правом, а обов’язком. Жінки стають військовозобов’язаними лише після постановки на військовий облік, до того моменту вони не є військовозобов’язаними. Жінок, які перебувають на військовому обліку можна призвати на військову службу тільки у воєнний час. Воєнний час ми з вами зараз переживаємо, а от призвати можуть тільки тих жінок, які вже є на військовому обліку або які будуть добровільно укладати контракти. Що стосується штрафів, то їх можуть не застосовувати до жінок, спеціальність яких передбачена для постановки на облік наказом №35, адже жодним нормативно-правовим актом не передбачено штрафів для жінок, які вперше встають на облік як військовозобов’язані.
Маєте професійні питання за темами відео?
Отримайте вичерпні відповіді та роз’яснення експертів Кадрової Платформи №1 у сервісі «Консультації».