Відеоблоги

Звільнення мобілізованого працівника: за якими підставами законно?

Ви дізнаєтесь:

  • Що робити після отримання документу про мобілізацію працівника.
  • Які трудові гарантії передбачені для мобілізованого.
  • Чи можна звільнити мобілізованого за власним бажанням.
Оберіть відео для перегляду

4(4)

Оцініть відео:

Звільнення мобілізованого працівника: за якими підставами законно?

00:03:04

Тетяна Гуль

4(4)

Оцініть відео:

Гарантії для мобілізованого працівника

За працівниками, яких призвано на військову службу у зв’язку із мобілізацією, зберігається місце роботи, посада та середній заробіток. Це вимога ч. 3 ст. 119 КЗпП.

Дії кадровика після отримання документу про мобілізацію працівника

Якщо ваш працівник надав вам документи, що його мобілізовано, то ви видаєте наказ про його увільнення від роботи. Не про звільнення, а про увільнення. Нагадаю, що у нас є така підстава звільнення за п. 3 ст. 36 КЗпП, як призов або вступ працівника роботодавця – фізичної особи на військову службу, направлення на альтернативну (невійськову) службу. Але ця норма чітко зазначає, що це не стосується випадків коли діють гарантії, передбачені ч. 3 ст. 119 Кодексу. Тобто коли за працівником на час такої військової служби зберігаються місце роботи, посада і середній заробіток.

Після мобілізації з працівником не перериваються трудові відносини та зберігається середній заробіток

Головне, що ви повинні засвоїти: звільняти працівника за п. 3 ст. 36 Кодексу не можна. Працівник продовжує перебувати із роботодавцем у трудових відносинах, за ним зберігається його посада, а також весь час мобілізації роботодавець повинен виплачувати працівнику середній заробіток.

Відповідальність за недотримання гарантій для мобілізованого

Недотримання цих гарантій або незаконне звільнення може загрожувати штрафами. Наприклад, за не законне звільнення, за рішенням суду потрібно буде не тільки поновити працівника на роботі, а і виплатити йому середній заробіток за весь час вимушеного прогулу. Тож ще раз наголошу, звільняти працівника у зв’язку із призовом на військову службу або за ініціативою роботодавця не можна.

Звільнення мобілізованого за його бажанням

А чи можна звільнити працівника за його власним бажанням, тобто на підставі ст. 38 КЗпП? Тут законодавство заборони не містить. Якщо ваш мобілізований працівник дійсно сам бажає звільнитися гідно ст. 38 Кодексу, ви повинні задовольнити його бажання. Головне щоб це було власне його бажання, без жодного примусу з боку роботодавця. Тому, якщо працівник бажає звільнитися за власним бажанням, про що він надає відповідну заяву роботодавцю, то затримувати такого працівника не має підстав.

При розрахунку при звільненні потрібно провести остаточний розрахунок, виплатити всі йому належні суми, в тому числі й виплатити працівнику компенсацію за всі невикористані дні щорічної основної відпустки. Нагадаю, що відповідно до ст. 9 Закону «Про відпустки», за період мобілізації працівникові належить щорічна основна відпустка.