Відеоблоги

Район ведення бойових дій для звільнення за власним бажанням

Ви дізнаєтесь:

  • Де та як отримати інформацію про статус території.
  • Про особливості звільнення працівника на територіях з відповідним статусом.
  • Чи потрібно працівнику при звільненні підтверджувати статус території.
Оберіть відео для перегляду

5(2)

Оцініть відео:

Район ведення бойових дій для звільнення за власним бажанням

00:03:55

Тетяна Донець

5(2)

Оцініть відео:


Джерело отримання інформації про статус території

Є перелік самих територій, в яких проводяться бойові дії. Офіційного статусу цим територіям надає Міністерство з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій. Це міністерство спільно з Міністерством цифрової трансформації України запустило цифрову платформу і в режимі реального часу відображаються території, які є:

  1. тимчасово окупованими;
  2. що знаходяться в оточенні (блокуванні);
  3. території, на яких ведуться активні бойові дії.

Дана платформа відображає актуальну інформацію щодо статусу громад. Її можна знайти на сайті Міністерства реінтеграції тимчасово окупованих територій. Отже, статус тієї чи іншої території можна побачити на комп’ютері шляхом наведення курсора і натисканням на ліву клавішу миші або в лівий бік тачпаду, якщо миші немає, то на смартфоні натисканням на екран ви також можете побачити.

Застосування переліку тергромад з відповідним статусом в трудових відносинах

Інформацію про статус надають відповідні обласні та Київська міська військова адміністрація. На основі цих даних формується перелік територіальних громад, які розташовані в районі проведення бойових дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточені (блокуванні). Цей перелік не є фіксованим документом, він постійно актуалізується. Перелік територіальних громад, які розташовані в районі проведення бойових дій або які перебувають в тимчасовій окупації можна за потреби використовувати й в трудових відносинах. Я вже сказала, що на сайті Міністерства є цей перелік, постійно оновлюється, і на основі цього переліку зазвичай внутрішньопереміщеним особам здійснюються виплати на підставі Постанови Кабміну №332, а також компенсують роботодавцям кошти за осіб, яких вони прийняли на роботу, на підставі Постанови №331. Але цей перелік за потреби можна використовувати й в трудовому законодавстві. Я хочу зробити акцент на словах «можна» і «за потреби» і поясню чому. Зверніть увагу, трудове законодавство не дає нам визначення терміну «район бойових дій», але в кількох нормах трудового законодавства застосовується це словосполучення. Наприклад, відповідно до ст. 4 Закону №2136: «У зв’язку з веденням бойових дій у районах, в яких розташоване підприємство, установа, організація, та існує загроза для життя і здоров’я працівника він може розірвати трудовий договір за власною ініціативою у строк, зазначений у його заяві». В цій нормі йдеться про те, що працівник зобов’язаний відпрацьовувати два тижні, а може звільнитися в ту дату, яку він зазначить у заяві, якщо підприємство розташоване у районі ведення бойових дій. В цьому випадку можна скористатися переліком.

Чи потрібно працівнику документально підтверджувати своє право на звільнення за власним бажанням через проведення бойових дій на території, де розташоване підприємство?

Однозначна відповідь: ні. Немає жодної норми, яка б зобов’язувала працівника це робити. Він просто пише заяву відповідно до ст. 4 Закону України про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану: «Прошу звільнити мене з займаної посади 8 серпня 2022 року» і датує заяву, наприклад 7 серпня. Тобто без дотримання двотижневого строку. А вже представник роботодавця може зайти на сайт Міністерства реінтеграції, перевірити чи дійсно територія, де розташоване підприємство на день написання заяви про звільнення знаходиться в районі бойових дій.