Ви дізнаєтесь:
- Про умови для звільнення при відсутності працівника.
- Як підтвердити відсутність працівника на роботі.
- Як довести відсутність інформації про відсутнього працівника.
Коли обговорювався законопроект, який ліг в основу Закону №2352, ми вже з вами там підглянули, що буде така, що 4 місяці немає і можна звільнити. Ми так раділи коли ми чекали цю норму. Але що ми з вами побачили вже в нормі закону? З’ясувалось, що не так просто нею скористатися, цією нормою. По-перше, для того щоб скористатися можливістю звільнити працівника, який відсутній 4 місяці і про нього відсутня інформація, має бути дві умови. Тобто 4 місяці підряд, це пряма норма змін. Відсутність працівника на роботі та інформації про причини такої відсутності понад 4 місяці. «4+» називається. Так?
Умови звільнення. Фактична відсутність працівника понад 4 місяці. Ну ви з полегшенням можете сказати «та що ж там таке, в табелі обліку робочого часу поставили «НЗ»». Все? Ні. Тому що у вас скоріше за все є керівник цього працівника, він має постійно писати доповідну записку: «ну немає працівника, це заважає мені працювати». Але ж то таке. До того всього має ще що бути? Відсутність інформації у роботодавця про причини такої відсутності понад 4 місяці підряд. Тобто немає значення поважна, не поважна причина. От немає інформації і все. І ось цю норму виконати дуже важко. Тому що є соціальні мережі, де світяться наші, іноді, працівники, які за кордоном десь там ставлять свої світлини. Є родичі, які можуть під час зустрічі з кадровиком десь там на ринку чи у супермаркеті сказати «О, перебуває там Марічка у Польші». І це вже надана інформація. Або можливо ви побачили в електронному кабінеті електронний лікарняний, таке також буває. Каже: «ой що мені робити? Зробити вигляд що я його не бачила?». Вигляд можемо робити будь-який, а що з того вийде і як до того потім буде ставитись і Фонд соціального страхування, і звертайте увагу, лікарняні ще перевіряє Держпраці, ну і ще скарги можуть бути. Тобто ігнорувати нічого не можемо, але бачимо інформацію. Тому одночасно у нас має бути дотримано дві умови.
Відразу до цього Закону №2352 Мінекономіки як завжди вже ж надало роз’яснення. Вбачається, що у випадку не виконання одночасно двох вищенаведених умов звільнення відповідно до такої підстави може бути визнано судом незаконним. Тобто нас з вами попередили, що треба користуватися ось тим, що написали у цій статті дуже обережно. Якщо ми доведемо відсутність 4 місяці, але не доведемо, що у нас не було інформації, а якщо ви працівницю звільнили, а вона потім пішла до суду і під присягою ось та її родичка, яка сказала де перебуває її Марічка, дала покази. Тобто ми на сьогоднішній день можемо собі тільки робити застереження. Ми не маємо практики дії даної норми. Тому судові рішення у майбутньому може нам і покажуть вже якусь тенденцію як буде реагувати суд. Але ви бачите, що навіть Мінекономіки, яка трактує дану норму, вже говорить про те, що обов’язково мають бути доведені дві позиції. Тобто можливо ви будете знімати скани з того, що ви там писали переписка, немає відповіді, не обслуговується в зоні обслуговування телефон, дехто навіть з карткового рахунку намагається закинути гроші і він не активний. Тобто всі ось ці наші спроби зв’язатися ми має фіксувати. Тобто беремо 4 місяці, не вибірково, бо зараз дуже багато працівників почали приїжджати по певних підставах перебування закордоном, тому якщо ви вже бачили, то вже розрив іде терміну. Має бути 4 підряд.
Маєте професійні питання за темами відео?
Отримайте вичерпні відповіді та роз’яснення експертів Кадрової Платформи №1 у сервісі «Консультації».