Ви дізнаєтесь:
- В який строк та спосіб повідомити працівника про початок відпустки.
- В якій формі працівник повідомляється про початок відпустки.
- Про відповідальність за відсутність повідомлення про початок відпустки.
Повідомлення про початок відпустки це не наказ про відпустку. І повідомлення про початок відпустки це не заява про надання відпустки. Тобто по факту, щоб ви зрозуміли, ст. 10 Закону про відпустки зобов’язує письмово працівника повідомити про дату початку відпустки не пізніше як за два тижні і цей строк залишився навіть в умах дії воєнного стану. Ніхто не спростував використання цього документа, він є і продовжує використовуватися. Відсутність повідомлення буде розглядатися як порушення трудового законодавства. Термін в два тижні не спрощений в умовах воєнного стану. Ось наприклад, на відміну від повідомлень про зміну істотних умов праці, там ситуація значно легша, а ось з повідомленням про початок відпустки – ні. Хочете сказати, що не догледіли наші законодавці? Так, можливо не догледіли. Бо напевно з цими документами точно не стикаються. Але ж ми розуміємо, що вони є в чинному законодавстві і це привід «щипнути», за кожне таке порушення накласти штраф. Тому повідомлення може бути в електронній формі, використовуватися через будь-який зручний спосіб обміну, якщо ви погодили цей спосіб обміну з працівником.
Повідомлення це не наказ, це не заява, як я вам і казала. Чому? Поясню. Дивимося в ст. 10, що зазначається в повідомленні? Конкретний період надання щорічних відпусток, встановлених графіком. Роботодавець зобов’язаний письмово повідомити працівника про дату початку відпустки. Тобто коли ви від працівника отримаєте заяву, про дату початку відпустки повідомляє працівник роботодавця. А в законі зазначено, що про дату початку відпустки має повідомити роботодавець працівника. Тому заява не вирішить питання повідомлення про початок відпустки.
Наказ. Наказ це розпорядчий документ, він не повідомляє, а доводить до відома і виконання. Невиконання наказу розглядається як порушення правил внутрішнього трудового розпорядку. А от невиконання повідомлення нічого за собою не несе. Бо повідомлення це інформаційний документ, який може змінити умови використання відпустки, виду відпустки, дати її початку чи поділу на частини. Тобто змінити домовленості з працівником. Тому за своїм статусом повідомлення не є розпорядчим документом, це є інформаційний документ, який доносить до відома працівника, що тоді-то щось відбудеться. А наказ це вже розпорядчий документ, до виконання. Повідомлення у зразу на слайді. Це така довільна форма. Типової форми немає.
Маєте професійні питання за темами відео?
Отримайте вичерпні відповіді та роз’яснення експертів Кадрової Платформи №1 у сервісі «Консультації».